Şota: Yabancı sınırlaması yanlış

Kasımpaşa Teknik Direktörü Şota Arveladze, ligin ikinci yarısı öncesinde Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı. Gürcü teknik adama göre Süper Lig’de yabancı sınırlaması yanlış, kulüp olarak ise çok iyi yoldalar.

Şota Arveladze, Gürcistan futbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden biri. 1996’da Trabzonspor’a transfer oldu, attığı şık goller ve sempatik tavırlarıyla Türkiye’de iz bırakan yabancılar arasına girdi. İkiz kardeşi Arçil ile birlikte Karadeniz ekibine büyük güç kattı. Üç sezon oynadığı Türkiye’de gol kralı oldu. Hollanda’nın köklü ekibi Ajax’ta kariyerinin zirvesine ulaştı. Levante’de futbol yaşantısına son verdi.

AZ Alkmaar’da Dick Advocaat’ın yardımcılığını yapan Arveladze, Türkiye’ye Kayserispor teknik direktörü olarak  döndü.  Bir buçuk sezondur Kasımpaşa’nın başında. Gürcü futbol adamı, Al Jazeera’ye Türk futbolunu değerlendirdi. Ona göre ligdeki yabancı sınırlamasını yanlış, Türk Milli Takımı’nın başarısızlığında en önemli etken ise medya. Siyasete sıcak bakan Arveladze, ülkesinin yüzde 25’inin Rus işgali altında olduğunu ve en büyük sorunun bu olduğunu söylüyor.

Süper Lig’in ilk yarısında Fenerbahçe’nin farklı liderliğini bekliyor muydunuz?

Şota Arveladze: Fenerbahçe çok iyi bir performans gösterdi ve ilk yarıyı lider tamamladı. Bu hiç sürpriz değil. Oynadığı futbol ve kadro kalitesi ile liderliği hakettiler. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde zorlu maçlar oynadı, belki bu nedenle bekleneni ortaya koyamadı.

Beşiktaş ile ilginç bir maç oynadınız. Ve Tahkim Kurulu’ndan hala karar çıkmadı?
İlginç bir maç mı, ilginç bir hareket mi? Maç ilginç değildi. Beş saniye içinde olan bir hareket vardı. İkinci yarıda da bir taraftar sahaya girdi. Ne olacağını bilemem. Bekleyip göreceğiz.

Türkiye’de kulüpler profesyonel yönetiliyor mu?
Yalnızca iki büyük kulüpte teknik direktörlük yaptım. Bu nedenle tüm kulüpler için konuşamam. Tabii teknik direktör de yönetime çok yakın çalışıyor ve bir anlamda yönetici sayılır. Kayserispor ve Kasımpaşa’nın çok profesyonel yönetildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Şike davası Türk futbolunu nasıl etkiledi?
Tüm futbol camiasını olumsuz etkiledi. Tabii bir şey var kesin. Belki bu kadar da büyük değildi ya da büyüktü. Süreç hala devam ediyor. Ama Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Avrupa kupalarından men edilmesi Türk futbolu için kayıptır. Avrupa’da bu tarz süreçler daha sakin geçiyor. Türkiye’de ise çok coşkulu yaşanıyor.

Türk futboluna güveniniz var mı?
Güven olmasa, burada görevde olmazdım. Her yerde hatalar olur. İyi takım iyi takımdır. Sahaya çıkıp güçlü olan, iyi oynayan kazanacaktır.

Kasımpaşa bir proje takımı mı? Hedefler neler?
Profesyonelce ve sabırlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Çok iyi bir yoldayız. Gerekirse bir adımı iki seferde atacağız ama bilerek, düşünerek bu ilerleme olacak. Kasımpaşa’nın önünde yalnızca başarı kapısı var ve o kapıyı açacağız.

İlk geldiğinizde nasıl bir Türkiye algınız vardı?
Sovyetler Birliği’nden yeni ayrılmıştık. Dış dünyayla ilgili fazla bilgi sahibi değildik. Kitaplar vardı ama diğer ülkelere çok uzaktık. Karadeniz’de de çok Gürcü olduğunu biliyordum. Türkiye’ye gelince fazla sorun yaşamadım.

O dönemdeki Gürcistan’ı nasıl tarif edersiniz?
Kaos vardı. Ortada bir ülke yoktu. Hiçbir şey yoktu, çok zor durumdaydık. Kaosta kimin ne balık tuttuğu belli değildi.

Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra Gürcistan’da neler değişti?
Her şey değişti. En başta bir ülke olduk. Savaş bile yaşadık ama ayakta kaldık. Özellikle son yıllarda gelişim çok hızlandı. İnşallah daha iyi olacağız.

Gürcistan’ın şu anki en büyük sorunu nedir?
Ekonomi ve toprak sorunu. Şu an Gürcistan’ın yüzde 25’i Rus askeri istilası altında. En büyük sorun bu.

İleride siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?
Bilemiyorum. Gürcistan’ın çok güçlü partilerinden teklifler geldi. Siyaseti seviyorum, istiyorum. Ülkede çok fazla tanınan bir isimim ama futboldan fazla sevmiyorum.

Gürcistan’da Türkiye hakkında size en çok ne soruluyor?
Görmeyenler İstanbul’u soruyor. Türkiye’deki kültürün Gürcistan’a ne kadar yakın olduğunu öğrenmek istiyorlar.

Kardeşiniz Arçil nerede ve neler yapıyor?
Gürcistan Futbol Federasyonu’nda sportif direktörlük yapıyor. A milli takım ve tüm genç takımların sportif direktörlüğünü yürütüyor. Çok yetenekli genç oyuncular var ve onlarla yakından ilgileniyor.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By