Torje: Kimse Hagi ile kıyaslanamaz

Futbol dünyasına ‘Yeni Hagi’ olarak tanıtılan Gabriel Torje, kimsenin Hagi ile kıyaslanamayacağını söyledi. Rumen Milli Takımı’nın formasını giyen Konyasporlu oyuncu, bir gün Hagi ile aynı takımda çalışmak istediğini belirtti.

Futbolla yakından ilgilenenlerin adını küçük yaşlarından itibaren duyduğu Rumen futbolcu Gabriel Torje, İtalya ve İspanya liglerinde forma giydikten sonra Konyaspor’a transfer oldu.

16 yaşında Hagi’nin teknik direktörlüğünü yaptığı Rumen ekibi Politehnica Timişoara’ya transfer olan Torje, yetenekleri ile futbol dünyasına ‘Yeni Hagi’ olarak tanıtıldı. 2011’de Romanya’da yılın futbolcusu ödülünü aldı.

Türkiye’de kendinden beklenen performansı henüz sergileyemeyen 25 yaşındaki futbolcu, Hagi döneminde Galatasaray’ın transfer gündemine de geldi.

Romanya Milli Takımı’nın önemli isimlerinden biri olan Torje, Konyaspor’un iyi bir kadroya sahip olduğundan ve daha iyi yerlere geleceğinden emin.

Sakatlığı nedeniyle Türkiye’deki ilk sezonunda bekleneni veremediğinin altını çizen Torje, her geçen gün formunun yükseldiğini söyledi.

Türkiye’ye gelmeden önce Süper Lig hakkında neler biliyordunuz?
Çok iyi oyuncuların yer aldığı bir lig olduğunu biliyordum. Ve böyle olduğunu da gördüm. Türk futbolcular çok yetenekli, Avrupa’da adı bilinen önemli yabancı futbolcular da Süper Lig’de forma giyiyor. Türk Ligi, Avrupa’da saygı duyulan bir lig. Futbola yapılan maddi yatırımlar ve yeni statlar Süper Lig’in Avrupa’da daha ön sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

İspanya ve İtalya ile kıyasladığınız zaman Süper Lig’de oynanan futbolun seviyesiyle ilgili neler söylersiniz?
Fiziksel gücün ön plana çıktığı bir futbol anlayışı var. Futbolcuların neredeyse tamamı yürekten oynuyor, fiziksel olarak da limitlerini zorluyorlar. Belki biraz daha taktiksel olarak gelişim gerekli.

Konyaspor’dan önce adınız Galatasaray ile de anılmıştı. Galatasaray’dan transfer teklifi aldınız mı?
Gerçeği söylemek gerekirse bu konu hakkında net bir bilgim yok. Yalnızca Hagi Galatasaray’da teknik direktörken bu haberlerin çıktığını duydum. Hagi benim için çok özel bir insan. 16 yaşında transfer olduğum Politehnica Timişoara’nın teknik direktörüydü. Hagi ile hep konuşuruz, Galatasaray döneminde de konuşuyorduk ama transfer konularına fazla girmedik. Bir gün onunla aynı takımda çalışmak isterim. 

Galatasaray’da oynamak ister miydiniz?
Tabii ki isterdim. Galatasaray sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da saygı gören çok büyük bir takım. Her ne kadar Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe büyük takım olsa da Konyaspor’da olduğum için şu an sadece Konyaspor’u düşünüyorum.

Yeni Hagi olarak lanse edildiniz. Bu sizde baskı yarattı mı?
Hagi, Avrupa’nın en büyük takımlarında top oynamış bir efsane. ‘Yeni Hagi’ benzetmesi benim için bir onur oldu ancak kimse Hagi ile kıyaslanamaz.

Hagi ile çalışmak nasıldı? Size neler kattı?
16-17 yaşlarımda Hagi ile çalıştım. O, Romanya’nın gelmiş geçmiş en önemli futbolcusu. Romanya için büyük katkıları oldu, aynı şekilde Türkiye için de… Her futbolcu için Hagi gibi bir futbol efsanesi ile çalışmak onurdur. Benimle yakından ilgilendi. Kazandığım becerilerde katkısı büyüktür.

Adınızı çok genç yaştan itibaren duyduk. Sizden beklenti çok daha büyüktü. Şu ana kadar bekleneni verememenizin sebepleri neler?
Her futbolcunun inişli-çıkışlı zamanları olabiliyor. Önemli olan performansı yüksek bir seviyede tutabilmektir. Ben de çok daha iyi işler yapabileceğimi biliyorum. Bunun için çalışmaya devam ediyorum. Umarım benden beklenenleri herkese izlettirebilirim.  

Udinese’den bekleneni veremediğiniz için mi kiralandınız?
Hayır bu nedenle değil. Udinese’nin farklı bir çalışma sistemi var. Udinese’nin çok sayıda sözleşmeli oyuncusu var. Futbolcuların bonservislerini aldıktan sonra başka takımlara kiralıyorlar. Ben bir kaç sene İtalya’da oynadım, iki sene de İspanya’da oynadım ve şu an buradayım.

Hedefleriniz neler?
Yakın zamandaki hedefim takımıma fayda sağlamak. Ligdeki hedeflerimizi yakalamak için yardım etmek. Yarın ne olacağını bilmiyoruz, her gün kendimizi geliştirmemiz ve daha çok çalışmamız gerekiyor. Konyaspor ile sezon sonuna kadar sözleşmem var. Bonservisim Udinese’de. Sezon sonunda ne olacağını ben de bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz.

Udinese sizi tekrar kiralamak isterse, Konyaspor’da ya da Türkiye’de kalmak ister misiniz?
Şu an tek düşüncem Konyaspor’a katkı sağlamak. Bunu konuşmak için henüz erken. Ligin sonuna doğru kararımızı vereceğiz. 

Futbol hayatınızın en önemli anı neydi?
Hayatta önemli anlar çoktur. Herhalde Udinese’ye transferim oldu.

Türkiye’de en beğendiğiniz futbolcular kimler?
Türkiye’de çok önemli ve kaliteli futbolcular var. Ancak La Liga’da oynadığım için şunu da söyleyebilirim; Messi ya da Ronalda gibi bir fark yaratan bir oyuncu yok.

En güvendiğiniz özellikleriniz neler?
‘Bunu çok iyi yaparım ya da bunu iyi yaparım’ diyemezsiniz. Bazen iyi şut atmanız ya da iyi top sürmeniz gerekiyor. Önemli olan yeteneklerinizi gerektiği anda kullanabilmenizdir.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By