Volkan Yaman: Caner Erkin mahçup etmez

23 Eylül 2009

Geçtiğimiz sezon lige ısınan ve yeni sezona yaptığı transferlerle hızlı bir giriş yapan Eskişehirspor’da hedefler artık büyük. Hilmi Sever, Eskişehir’e gitti ve Kırmızı Şimşekler’in bomba transferleri Ümit Karan, Volkan Yaman, Burak Yılmaz ve Mehmet Yılmaz ile çok özel röportajlar gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında da ziyaret ettiğimiz Eskişehir’de hava artık çok farklı. O günlerde ligden düşme korkusunu az da olsa yaşayan Es-Es bugün Avrupa Kupaları hedefine yürekten inanıyor. Kaliteli oyunculardan kurulu kadrosu ve büyük taraftarı ile Rıza Çalımbay, çok yüksek potansiyele sahip bir takımı idare ediyor. Bu havasını koruduğu takdirde Eskişehirspor’u çok daha farklı yerlerde görebiliriz.

Eskişehir’de ilk konuğumuz ara transferin son günlerinde Galatasaray’dan ayrılıp Eskişehirspor’un yolunu tutan Volkan Yaman. Transfer haberini de ilk kez Sporx ziyaretçilerinin öğrendiği Volkan, en az anlatıldığı kadar mütevazi biri. Sorularımıza içten yanıtlar veren Volkan, Galatasaray’da kalıp forma mücadelesi vermek istediğini ancak buna izin verilmediğini özellikle vurguluyor.

Şimdi bu röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz…

-İlk sorum bu haftaki karşılaşma ile ilgili. Galatasaray’a karşı Ali Sami Yen Stadı’na çıkacaksın. Neler hissediyorsun?
“Çok farklı duygular içerisindeyim. Benim için çok özel bir maç olacak. Zor bir maç olacak, Galatasaray 6’da 6 yaptı ama biz sahaya 3 puan için çıkacağız.”

“KEİTA’YI DURDURMAK ÇOK ZOR”

-Forma giyersen, Galatasaray’ın formda ismi Abdul Kader Keita’ya karşı oynayacaksın. Nasıl bir mücadele olur?
“Keita’yı anlatmaya gerek yok, çok başarılı bir oyuncu. Çok hareketli, her an her şeyi yapabilecek bir oyuncu. Ona önlem almak ve durdurmak çok zor. Zor bir gün olacak.”

-Hakan Ünsal’dan sonra Galatasaray’ın aradığı sol bek olarak gösterildin ve büyük umutlarla transfer edildin. Bu dönemden kısaca bahseder misin?
“Antalyaspor’da başarılı bir dönem geçirince, Galatasaray benimle ilgilendi. Üç büyük takım arasında en yakından ilgilenen Galatasaray oldu, ben de bu transfere sıcak baktım ve Galatasaray’a transferim gerçekleşti. İyi de bir başlangıç yaptım ama futbolda her zaman olaylar iyi gelişmiyor. Büyük takımlarda Anadolu takımlarına göre baskı daha farklı oluyor. Her maçta iyi oynamak zorundasınız, bir kaç maç kötü oynayınca kendinizi yedek kulübesinde bulabiliyorsunuz.”

“İYİ OYNADIĞIM MAÇLARDA BİLE YARANAMADIM”

-Volkan Yaman çok ani bir şekilde düşüşe geçti. Biz bu işten pek bir şey anlayamadık…
“İşin açıkçası ben de anlayamadım. İyi oynadığım maçlarda bile yaranamadım. Bu tabi şununla da alakalı, büyük taraftarın önünde, büyük bir camiada oynuyorsunuz, işler yolundayken güveniniz de yerinde oluyor. Kötü bir süreç geçirince özgüveniniz de gidiyor. Bu çok önemli bir nokta. Çok duygusal bir insan olduğum için, bir-iki maç kötü oynayınca hemen kendime ‘niye kötü oynuyorsun?, neden böyle oldu?’ diye sormaya başlıyorum. Futbolcunun psikolojisinin çok kuvvetli olması gerekiyor.”

-Feldkamp döneminde transfer edildin ve son dönemlerine doğru formaya hasret kaldın. Daha sonra Skibbe gelince, yeniden formayı kapabileceğin düşünüldü ama olmadı…
“Skibbe gelince yeniden kendimi gösterme şansı bulduğumu düşünüyordum ama düşündüğüm gibi olmadı. Daha sonra da hoca ayrıldı ve Bülent Hoca geldi. Tabii durum benim için biraz daha zordu. Hakan Kardeşim, Avrupa Şampiyonası’na da gitti, başarılı bir dönem geçirdi ve benim işim daha da zorlaştı. Hakan ilk 11’in değişmez adamı oldu, elimden geleni yaptım ama olmadı. Nasip değilmiş.”

“FORMA SAVAŞI VERMEYE HAZIRDIM AMA YETERLİ GÖRÜLMEDİM”

-Galatasaray’dan ayrılma kararını sen mi aldın, yoksa Rijkaard mı gitmeni istedi?
“Her zaman forma savaşı vermeye hazırdım ama olmadı. Yeterli görülmedim demek ki, gitmem gerekti ve ayrıldım. İşin açıkçası, Galatasaray’da kalmak ve oynamak istiyordum. Çünkü ben oynayarak güven kazanan bir oyuncuyum. Başka takımda da forma giymek kaderimizde varmış.”

-Galatasaray’da forma savaşı vermeye hazırım dedin. Peki forma savaşını kazanabileceğine inanıyor muydun?
“Buna inanmasam, kalmak istemezdim.”

“CANER MAHÇUP ETMEZ”

-Senin yerine CSKA Moskova’dan Caner Erkin transfer edildi…
“Caner çok iyi genç ve yetenekli bir futbolcu. İnşallah Galatasaray’da başarılı olur. Hakan Balta’nın arkasında forma bekleyecek. Caner’e güveniyorum ve transferini gerçekleştirenleri mahçup etmeyeceğini düşünüyorum. Caner’in, Galatasaray’da uzun yıllar görev yapacağına inanıyorum.”

-Peki Galatasaray’a bir bir kırgınlığın var mı?
“Yok. Çünkü beni, Volkan Yaman yapan Galatasaray oldu. Galatasaray çok büyük bir camia, orada çok güzel iki yılım geçti ve şampiyonluk yaşadım. Galatasaray’ın bende çok özel bir yeri var.”

“ESKİŞEHİRSPOR’UN ARTISI TARAFTARI”

-Eskişehirspor’da ortam nasıl?
“Aradan bir gün geçmeden Eskişehirspor’a adapte oldum. Gerçekten çok iyi bir ortam var, arkadaşlık çok iyi. Çalışanlar olsun, yöneticiler olsun herkes çok sıcakkanlı ve iyi davranıyorlar. Anadolu takımında daha önce de oynamıştım, ortamı aşağı-yukarı biliyorum. Eskişehir’in artısı ve heyecan veren yönü taraftarı, gerçekten muhteşem bir taraftarı var. Kısa bir süre de olsa karşılarına çıktım, onun heyecanını yaşayabildim. İnşallah bu taraftar önünde çok iyi yerlere geliriz. Eskişehir’in zaten çok iyi bir kadrosu vardı, bizim de umarım takıma katkımız olur. Hedeflerimiz bu sene ligde kalıcı olmak değil, üst sıralara oynamak. Sivasspor bunun olabileceğini son iki sezonda gösterdi. Avrupa Kupalarına katılma hedefi çok uzak değil. Lige çok iyi başladık, 6 maçta 12 puan aldık. Bu iş biraz psikoloji işi, nasıl başlarsanız öyle gider. İnşallah daha iyi yerlere gelceğiz.”

“YILMAZ VURAL ÖZ GÜVEN VERDİ”

-Yılmaz Vural’ın senin için önemi nedir?
“Benim için önemi çok büyük. Çünkü Yılmaz Hoca ile güzel yıllarım geçti. Bana Süper Lig’de futbol oynamam için gereken öz güveni verdi. Onun idaresinde Süper Lig’de 33 maçta forma giydim. Elimden geldiğince verdiği görevleri yerine getirmeye çalıştım, o sene çok iyi bir takım olmamıza rağmen küme düştük. İlk profesyonelliğe adımımı Antalyaspor’da attım. Onlara da teşekkür etmek istiyorum, Antalya’da çok iyi dostlar kazandım.”

-Galatasaray’ın bu sezonki kadrosunu nasıl buluyorsun?
“Tartışmasız muhteşem bir kadrosu var. Şu ana kadar gösterdikleri performans da ortada. Bu sene Galatasaray’ın çok başarılı olacağını düşünüyorum. Transfer edilen futbolcular Elano, Keita ve Leo Franco mevkiilerinde çok başarılı isimler. Galatasaray’ın ligin yanı sıra Avrupa Ligi’nde de büyük hedeflere koşacağına inanıyorum.”

“GALATASARAY’DA BİR DEVRİM YAŞANIYOR”

-Galatasaray’da iki sezon forma giydin. Bu sene hazırlık kampınada katıldın. Galatasaray’ın eksik yönü var mı?
“Galatasaray’da hiçbir eksik göremiyorum. Takımın başında Rijkaard gibi bir hoca ve Neeskens gibi bir yardımcısı var. Onlarla çalışmak büyük bir zevkti, kısa sürede çok şey öğrendim. Kondisyon hocaları da çok iyi. Galatasaray’da şu an bir devrim var, takım gençleşiyor. Arda kaptan oldu, Aydın Yılmaz ön plana çıktı. Her geçen yıl takım daha da gençleşecektir. Galatasaray şu an da çok iyi oynuyor ama önümüzdeki bir kaç yılda takım daha da iyi oturacaktır ve takım durdurulamaz bir hale gelebilir.”

-Eskişehirspor’da eski Volkan Yaman’ı görebilecek miyiz?
“Hedeflediğim şey de bu. Görev verildiği sürece elimden geleni yapmaya çalışacağım. Umarım eski Volkan’ın da daha üzerinde bir performans sergilerim.”

“CARLOS YALAN, VOLKAN YAMAN”

-Çok iyi frikik gollerini hatırlıyoruz. Özel frikik çalışması yapıyor muydun?
“Aslında frikik kullanmaya başlamam biraz tesadüf oldu. Galatasaray’da antrenmanlardan sonra frikik çalışıyordum, bir gün Ümit Karan ile birlikte çalışırken, bir kaç tane çok iyi frikik golü atmıştım. Ümit Abi de beni cesaretlendirdi ve frikik atmaya başladım. Antalyaspor’dayken, büyüklerim olduğu zaman bana frikik atmak düşmezdi.”

Hatta attığı frikik gollerinden sonra Ali Sami Yen tribünlerinde ‘Carlos yalan, Volkan Yaman’ pankartlarını da gördük…
“Tabii bu gurur verici bir şeydi. Carlos dünyanın tanıdığı bir oyuncuydu, onunla kıyaslanmak gurur verici bir olaydı. Carlos’un yerine gelebilmek için çok uzun yıllar çalışmam lazım.”

-Tekrar Milli Takım’da forma giyme hedefin var mı?
“Mutlaka yeniden istiyorum. Milli Takımın ortamı bambaşka, 70 milyonu gururla temsil ediyorsunuz. O formanın ağırlığı hiçbir şeye değişilmez. İnşallah Türkiye, Dünya Kupası’na katılır, ben de Eskişehir’de iyi bir performans sergilerim ve Güney Afrika’da ülkemi temsil etme şansı yakalarım.”

GARANTİ İŞ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

Almanya’dayken bilgisayar programcılığı yapmışsın…
“Almanya’da bir meslekle uğraşmak zorundaydım. Çünkü babam, futbola başlamadan önce ve ilk yıllarda bir sakatlık olursa garanti bir işimin olmasını istiyordu. Arkadaş çevremde, benden daha yetenekli futbolcular vardı, bir çoğu yaşadıkları sakatlıklardan sonra ortada kaldılar.”

Bilgisayar programcılığına vakit ayırabiliyor musun?
“İşin açıkçası artık fazla uğraşamıyorum, hem futbol hem de evlilik nedeniyle hiç vaktim kalmıyor.”

Bir ara kilo sorunun olduğu konuşulmuştu…
“Bu konuda diyecek bir şey bulamıyorum, insanların uydurduğu çok saçma bir şey. Sezon başında testler yapılıyor, bu testlerde takım içinde en iyilerden biri ben çıkmıştım.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By