‘Ersun Yanal da bu farka şaşırmıştır’

Türk futbolunun en başarılı teknik direktörlerinden Mustafa Denizli, yeni takımı Hazar Lenkeran’ın Antalya kampında Hilmi Sever’e konuştu.

Mustafa Denizli, Türkiye’de üç büyük takıma şampiyonluk yaşatan tek isim. Kariyerinin zirvesinde ikinci ligde görev almaktan çekinmedi. İran’da da iki farklı takımı çalıştırdı. Azerbaycan ekibi Hazar Lenkeran’da göreve getirilen 64 yaşındaki teknik adamın yeni hedefi Azeri futbolunda ilkleri başarmak. Al Jazeera‘ye Süper Lig’de ilk yarıyı değerlendiren Denizli, Fenerbahçe’nin sekiz puan farkla lider olmasına şaşırdığını söyledi. Şike davasını da değerlendirdi.

Şike iddialarıyla Beşiktaş ve Fenerbahçe Avrupa’dan men cezaları aldılar. Türk futbolunda şike var mı?

Mustafa Denizli: O konuda herkes üzerine düşeni söyledi. Bunlar çok balık sırtı konular. O vardır, bu yoktur demek kimsenin doğru ortaya koyabileceği birşey değil. Bu konuda bizim konuşmamız gereksiz olur.

Yargıtay kararının bu kadar uzaması Türk futboluna zarar verdi mi?

Demek ki işler yavaş yürüyor. Dünyada bir laf vardır, geç gelen adalet adalet değildir diye.

Yargıtay’dan gelen karar Türk futbolunda şikenin önüne geçer mi?

Bundan sonra Türkiye’de böyle bir ortamın içerisinde hiçkimse olamaz. Konuşmasını dahi yapamaz.

Galatasaray-Chelsea eşleşmesinde favoriniz kim?

Kuralar çekilmeden önce Galatasaray için iki takımın düşmesini gönülden istiyordum. Birinci tercihim Borussia Dortmund, ikincisi Chelsea’ydi. Bugünki koşullarda iyi bir kura. Chelsea’nin grafiği hafif yukarıya doğru eğilim içerisinde. Galatasaray’ın da öyle. Galatasaray’ın ilk yarının ortalarından itibaren daha olumluya dönen bir görüntüsü var. Bu da bu maçların çekişmeli ortamda geçeceğinin işareti. Bence şartlar tamamen eşit. Chelsea, eski bildiğimiz Chelsea değil. Galatasaray’ın turu geçmesi büyük sürpriz olmaz. Büyük takımlar büyük sürprizler yapmazlar. Galatasaray büyük bir takımdır. Büyük takımların aldığı sonuçlar büyük sürpiz olarak geçmez. Geçen sene, ondan önce aldığı sonuçlar ortada. Bunların hiçbiri sürpriz değil.

Türkiye’nin en başarılı teknik direktörlerinden biri olarak, yakın bir dil ve kültüre sahip Azerbaycan’da göreve başladınız, Azerbaycan futboluna neler katmayı hedefliyorsunuz?

Kendi coğrafyamın tecrübeli teknik adamlarından biriyim. Yaşanmışlıklar benim aktarabileceklerim grubuna giren şeyler. Bunlar Azerbaycan futboluna mutlaka bir katkı sağlar. Bütün bunların bir tek amacı vardır; hem bulunduğum ülke futboluna katkı sağlamak, hem de üsttlendiğim misyon itibariyle ülkem ve ülkemdeki meslektaşlarım adına orada artı puanlar geliştirmek. Belki de oradaki teknik adam pazarımızı daha da genişletmek.

Azeri futbolu ile Türk futbolu arasında seviye olarak büyük fark var mı?

Azeri Ligi ile Süper Ligi aynı seviyede görmek fazla iyimserlik olur ama arada büyük bir fark yok. Azerbaycan futbolda çıkış arayan bir ülke. Bu arayışlarına katkı sağlarsam, imzamı atarsam son derece mutlu olurum.

Dört farklı ülkede takım çalıştırdınız. Üç büyük takımı şampiyon yaptınız. Zirvedeyken bir ikinci lig takımının başına geçtiniz. Size bu cesareti veren neydi?

Heralde olaylara kişisel bakışım ve kariyer korkusu taşımamamdır. İkinci lige gitmek ve geri gelmek benim için son derece olağan birşey. Önceliğim mutlu olabileceğim ortamdır, neresi olduğu önemli değil, bunu hissetmem önemli. İran’a gitmem, Pers kültürüne duyduğum ilgiden de kaynaklanıyordu. Gezip, görmediğim yer kalmasın istiyorum. Farklı kültürlerden kendime ne katabilirim diye bakıyorum. Azerbaycan’da yapılmamışları başarmak istiyorum. Avrupa’da gruplara kalmak, gruplardan çıkabilmek. Azerbaycan futbolunun ufkunu ve vizyonunu genişletme hedeflerim var.

Farklı kültürlere duyduğunuz ilgi sizi çok daha farklı ülkelerde görmemizi sağlayabilir mi?

Kendi ülkemde de yeniden çalışabilirim. Türkiye’de yeniden şampiyonluk yaşamak istiyorum. Çalışılmamış bölge ve liglerde çalışmak da hedeflerim arasında.

Dünya Kupası’nda Arjantin, Nijerya ve Bosna-Hersek ile aynı grupta yer alan İran’ın şansı nedir?

Çok zorlu bir grupta. Gruptan çıkmasa dahi, orada futbol oynanan bir ülke olduğunu gösterecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Dünya Kupası’nda sürpriz beklediğiniz takımlar var mı?

Sürpriz beklemediğim takımlar var. Bunlar da muhtemelen Brezilya ve Arjantin ön planda olacaktır. İspanya’nın grafiği benim değerlendirmelerime göre aşağıya doğru bir eğilim içerisinde. Almanya belki favoriler arasına katılabilir.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By