Faruk Süren: Adnan Sezgin hemen gönderilmeli

25 Şubat 2009

Galatasaray perşembe günü UEFA Kupası’nda çok zorlu bir karşılaşmaya çıkacak ve tüm Türkiye’nin gözü bu maçta olacak. Bu zorlu maçtan önce sarı-kırmızılı kulübün UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı müzesine götürdüğü dönemdeki başkanı Faruk Süren ile Galatasaray’daki son gelişmeleri değerlendirdik. Süren, Hilmi Sever’in sorularına içtenlikle yanıtlar verdi.

Şimdi bu röportajı sizlere aktarıyoruz…

-Skibbe’nin gönderilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Bence bu kadar iyi bir takımın bekleneni verememesinin tek sebebini Skibbe’de aramamak lazım. Galatasaray Türkiye Ligi’nin tartışmasız en kaliteli kadrosuna sahip. Skibbe’nin de muhakkak suçu var ama bu suçun içinde futbolcular ve sahanın dışındaki idari kadronun suçu var. Skibbe’yi göndermek, Bülent’i getirmekle sorunların çözüldüğünü düşünürlerse yanılırlar. Bu takımda başka değişikliklere de gidilmesi lazım.”

-Ne gibi değişiklikler lazım?
“Adnan Sezgin’in de kesinlikle gönderilmesi ve Galatasaray ile ilişkisinin kesilmesi lazım. Futbolu bilen Adnan Holat Başkan’ın, doğrudan ve seçilmiş yardımcıları vasitasıyla işe müdahale etmesi lazım. Madem bir kriz durumu var, kriz durumlarında patronlar olaya müdahale ederler. Profesyonel yöneticilere bırakmazlar, çünkü bu krizi bu yöneticiler yaratıyor. Yönetim kurulu üyeleri ve başkanın bu işe müdahale etmesi gerekiyor.

Yönetimimiz de bir takım hatalar yaptı. Örneği Federasyonla girilen polemik çok gereksizdi. Üslup bakımından zaten tasvip etmiyorum ama polemiğe medya aracılığıyla asla girilmemeliydi. Böyle bir polemik futbolcunun başarısızlığını mazaret teşkil ediyor, futbolcu bu durumda bütün suçu hakemlere atıyor. Evet hakem problemi var ama bu medya kanalıyla değil, TFF ve MHK’yle bireysel görüşülerek halledilmeli. Bunlar da şu anki başarısızlığa zemin hazırladı.

-Skibbe’nin gönderilmesi kararı aceleye mi getirildi?
“Acele değil, belki de gecikmiş bir karar. Ama dediğim gibi problem Skibbe ile çözülmüyor. Kocaelispor maçında Skibbe’nin savunmadaki dizilim açısından yanlış taktik verdiği ortada, gelen gol attı.”

-Skibbe’nin gelişi en başından doğru bir karar mıydı?
“Skibbe’yi tanımıyordum, kararı da ben vermedim. Fakat yöneticilerimiz incelediler ve belki de tarihimizin en pahalı takımının başına geçirdiler. Neticede şimdi Skibbe’yi beklenen alınmayınca gönderdiler. Bu da kafalarda soru işareti yaratıyor. Skibbe’yi getirenler şimdi gönderme kararı veriyorlar.”

“BÜLENT’İN ARKASINDA GERÇEK ANLAMDA DURULMALI”

-Peki Bülent Korkmaz bu zor sorumluluğun altından kalkabilir mi yoksa harcanır mı?
“Önce şunu söyleyeyim; Bülent Korkmaz’ı çok severim. Yönetim arkasında durmazsa ve yalnız bırakırsa harcanır tabi ama bu arkada durmakta yalnızca sözde kalmamalı. Bülent Korkmaz’ın bu işin altından kalkabileceğini söylüyorum. Bülent’in yüreği Galatasaray için çarpıyor. 20 sene Galatasaray’da oynadı ve futbolu burada bıraktı, camiayı yakından tanıyor, taraftar onu çok seviyor, o da taraftarı çok seviyor. Futbolcu geçmişi çok geride kalmadığı için futbolcu kardeşlerini de tanıyor. Bülent’in başarılı olabilmesi için her türlü alt yapısı var. Bülent, hırslı, iddialı ve disiplinli yani arzu edilen her şey var. Ne eksik! Belki böyle bir kaliteli takımı yönetecek tecrübe eksikliği var. Yoksa hazırlık ve rakibi analiz etme açısından bir sorunu yok ama maç esnasında hamleler konusunda eksiklik yaşayabilir. Onu da yardım, destek ve zamanla telafi edebilir. Burda önemli olan yönetimin gerçek anlamda arkasında olması.”

-Galatasaray Bordeaux’u eleyip UEFA’da tur atlayabilir mi?
“UEFA Kupası’nda şimdiye kadar ki en ciddi maç oynanacak. Galatasaray, Bordeaux’u yakından tanıyor, nasıl oynadığını ve nasıl hızlı ataklara çıktıklarını biliyoruz. Bizim zaaflarımız da ortada, bunlara gerekli tedbirlerin alınacağını düşünüyorum. Servet ve Emre Güngör yok, bir tek Meira ve Emre Aşık var. Belki de kimsenin beklemediği gibi biz kontra atak oynayacağız. Sonuç olarak biz ağır basıyoruz, benim Galatasarayım daha kaliteli ve turu geçecektir.”

“GALATASARAY, SİVASSPOR’U 5’LER”

-Galatasaray’ın şampiyonluk şansı nedir?
“Her ne kadar Sivasspor’la 8 puanlık bir fark varsa da, unutmamak gerekir ki Sivasspor, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzon ve Galatasaray ile oynayacak ve Galatasaray’la maçı ligin son maçı. Eğer şampiyonluk düğümü bu son maça kalırsa Galatasaray, Sivaspor’u Ali Sami Yen’de 5’ler. Dolayısıyla fikstüre baktığımız zaman şansımız var. Sivasspor bu maçları oynasaydı ve 8 puan fark olsaydı şansımız olmazdı.”

-Bülent Korkmaz ile Feldkamp arasındaki gerginlikten bahsediliyor. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?
Davul benim sırtımda, tokmak senin elinde olmaz. Bülent Korkmaz, Feldkamp’ın deneyiminden faydalanmak isterse gider yanına konuşur. Ancak takım üzerinde Bülent’in dedikleri geçerli olmalıdır. Düdük Bülent Korkmaz’ın elinde çünkü sorumluluk onun. Ama tabii Bernard Shaw’ın şu sözünü de unutmamak lazım: “Aklı olan insan akıllıdır; fakat başkalarının aklını kullanan insan daha da akıllıdır.” Feldkamp’ın da tecrübesi var ondan Bülent faydalanmak istiyorsa faydalanır.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By