Hollanda: Ajax Alt Yapısı
‘Scout ekibimiz 1000 kişiden fazla’

Dünyanın en iyi savunmacılarından olan Stam, Ajax tesislerinde Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı. En başarılı alt yapılardan Ajax’ın sisteminin farklarını anlattı.

Jong Ajax (Ajax A2 Takımı)’ta teknik direktörlük yapan Stam, Hollanda futboluna yeni yıldızlar kazandırmaya çalışıyor.

Ajax’ın futbolcu fabrikası alt yapısının farklarını açıklayan 42 yaşındaki efsane futbolcu, Ajax alt yapısının en büyük hedefinin oyuncu yetiştirip, satmak olduğunu belirtti.

-Ajax alt yapısını dünyada ön plana çıkaran farklar nelerdir?
Ajax uzun yıllardır alt yapıya büyük önem veren bir kulüp. Bu konuda köklü bir geleneği var. Dünyada örnek gösterilen alt yapımızda iyi oyuncu yetiştirmek için her türlü imkanımız var. Tesisimiz ve sahalarımız genç yaştaki futbolcuların gelişimi için çok uygun. Küçük yaştan itibaren yakından gelişimini izlediğimiz futbolcuların teknik, taktik ve hız gelişimlerine çok önem veriyoruz.

Onları uluslararası turnuvalarda oynatarak deneyim kazanmalarını, üzerlerindeki korkuyu atmalarını sağlıyoruz. Belirli bir yaşa gelen ve dikkat çeken yetenekli oyunculara sözleşme öneriyoruz.

Burada verilen eğitimlerin yanı sıra scout dediğimiz çok sayıda deneyimli isimden oluşan futbolcu tarama ekibimiz var. Danimarka, Norveç gibi kuzey ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinden genç yaşta yetenekli çocukları bulup getiriyorlar. Bizler de burada Ajax’ın değerleriyle onları eğitiyoruz.

Ayrıca belirli dönemlerde yetenek günleri organize ediyoruz. Aileler 2-3 günlüğüne çocuklarını bize emanet ediyorlar. Alt yapı hocalarımız da çocukları iyi bir şekilde analiz edip yetenekli olanları alt yapıya kazandırıyorlar. 2-3 gün içinde 1000’in üzerinde çocuk alt yapıya girmek için geliyor. Geniş bir havuzdan oyuncu seçme olanağımız oluyor. Bu organizasyonlarla scoutlarımızın gözünden kaçan çocukları da Ajax’a kazandırmış oluyoruz.

-Kaç kişilik bir scout ekibiniz var?
Tam net bir rakam veremem. Hollanda’nın her yerinde ve yurt dışında bizi temsil eden isimler var. Bizim için çalışan partnerler, kurumlar ve kulüpleri sayarsak 1000’in üzerinde izleyici ekibimiz bulunuyor.

-Ajax alt yapısının en büyük hedefi oyuncu yetiştirip, satmak mıdır?
Kulüp olarak en büyük hedefimiz, alt yapıdan iyi oyuncular yetiştirmek. Daha sonra onları 2-3 sene A takımda oynatmak ve daha sonra da iyi bir bonservis bedeli karşılığında satmak. Onların boşluğunu da her yıl geriden gelen yeni isimlerle doldurmaktır.

Hollanda futbolunda Chelsea, PSG ve Bayern Münih gibi dev bütçeli takımlar yok. Bu nedenle bizim için alt yapıdan oyuncu yetiştirip bunları İspanya ve İngiltere gibi liglere satmak çok önemli.

Tabii ki Ajax’ın her sezon Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden bir takım olmasını da göz ardı etmiyoruz.

Dünyada transfer yaşı her geçen yıl daha da düşüyor. Artık bazı oyuncularımız A takıma çıkmadan transfer ediliyor. Örneğin, bu sezon Manchester United’a ve Real Madrid’e birer oyuncu verdik.

-Ajax alt yapısında kaç futbolcu var?
7-19 yaş arasındaki takımlarımızda 280’in üzerinde oyuncumuz var. Ajax A takımına geçişte son aşama olan Jong Ajax (A2 takımı) bu sayıya dahil değil.

jaap stam

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By