Selçuk İnan: Avrupa’da mutlaka oynamak istiyorum

20 Ocak 2010

Trabzonspor kampında Alanzinho’dan sonra sıradaki konuğumuz takımın orta sahadaki önemli isimlerinden Selçuk İnan. Sorularımıza cevapları ve tavırlarıyla yaşından çok daha olgun bir futbolcu imajı çizen Selçuk, Trabzonspor’un şampiyonluğu sonuna kadar zorlayacağına inandığının altını çiziyor.

Hilmi Sever’in gerçekleştirdiği bu röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz…

-Antalya’da kamp günleri nasıl geçiyor?
“Gerçekten çok iyi hazırlanıyoruz, bunu da oynadığımız kupa maçıyla gösterdik. Taktiksel anlamda çok büyük işler şu an için yapamasak da fiziksel olarak çok iyi durumdayız. Çünkü gerçekten çok iyi çalıştık ve en erken toplanan takımlardan biriyiz. Bu ikinci etap çalışmalarımız, bu çalışmalarımızı da lige yansıtmak istiyoruz.”

-Ersun Yanal’ın senin için önemi nedir?
“Ersun Hoca’nın yeri ben de çok ayrıdır. İki transerimde de Ersun Yalan’ın imzası vardı. Çanakkale’den Manisa’ya gelişimde de Manisa’dan Trabzon’a gelmemde de çok etkili oldu. Ondan öğrendiğim çok şeyler var, futbol anlayışım da onun sayesinde değişti ve gelişti. Ersun Hoca’nın bende çok ayrı bir yeri vardır.”

-Ersun Yanal olmasa Trabzonspor’a gelir miydin?
“Trabzonspor’a gelmem de Ersun Hocamın payı çok büyük. Çünkü o benim eski hocamdı ve buraya gelmemi çok istedi. Ben de buraya isteyerek geldim, yalnızca Ersun Hocam istediği için gelmedim. Çünkü başkanımız ve yöneticilerimiz gerçekten çok ilgilendiler ve beni istediler. Bunun neticesinde de Trabzonspor’a transfer oldum.”

-Trabzonspor’un 2000. golünü atarak tarihe geçtin…
“Evet bunu da ertesi gün gazetelerden öğrendim. Bana nasip oldu, bunun için de ayrıca mutluyum.”

“MİLLİ TAKIM’DA BANA ÇOK AZ ŞANS VERİLDİ”

-A Milli Takım’a yalnızca iki kez çağırıldın. Bu konuda kendine bir hata buluyor musun? Yoksa başka nedenler mi vardı?
“Benim görüşüm hocanın tercihi nedeniyle böyle oldu. Yoksa performans olarak bir çok zaman hakettiğimi düşünüyorum. Milli Takım’a gittiğimde de Fatih Hocam yalnızca bir kez forma şansı verdi ve bu şansımı da pek iyi kullanamadım. Ama bu çok az bir şanstı. Daha sonraki maçlarda da oynatılabilirdim. Ancak kesinlikle hocanın tercihidir, kimseye kızgın ya da kırgın değilim. Kendimde de çok hata buluyorum, o takımda oynamak için daha iyi olmalıyım. Bundan sonra Milli Takım’da sürekli oynayacağımı düşünüyorum.”

-Gökhan Ünal Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra Trabzon’daki baskıdan şikayet etti. Sence de böyle büyük bir baskı var mı?
“İlk geldiğimde o baskıyı hissetmiştim ancak artık onları anlamaya başladım. Onlara da hak vermemek elde değil, çünkü 25 yıllık bir özlem var. Bu tepkiyi abarttıklarında takıma da zarar verdiğini artık onlar da biliyorlar. Bu kadar baskı kurmalarına gerek yok, baskı kurdular, eleştirdiler hiç bir faydası olmadı. Hepsinin artık bizi desteklemesi gerekiyor, çünkü şampiyonluk ancak böyle gelir. Buradan da taraftarlarımıza bizi daha çok desteklemeleri için çağrıda bulunuyorum.”

“GÖKHAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ YERLİ GOLCÜSÜ”

-Gökhan Ünal ile yakın arkadaş olduğunuzu biliyoruz. Gökhan’ın gidişi seni nasıl etkiledi ve bu transferi bekliyor muydun?
“Aslında bu transferi bekliyorduk. Gökhan Ünal da gitmek istiyordu. Çok büyük bir baskı altında olduğunu hissediyordu. Asılnda hiç kimseyle bir sorunu yoktu, ne yönetimle ne de bizimle. Futbolcu olarak bence Türkiye’nin en iyi yerli golcüsüdür. Ama bazen futbolda istediğiniz kadar yetenekli olun bazen yeterli olmuyor, bir şeyler ters gidiyor. Kendi adımıza üzüldüm, çünkü bizim için büyük bir kayıptır. Ama onun için de seviniyorum, çünkü istediği bir şey oldu. Ona yeni takımında da başarılar diliyorum.”

-Hugo Broos’tan Şenol Güneş dönemine geçiş nasıl oldu? Trabzonspor Şenol Güneş ile neler yapabilir?
“Kıyaslama gibi olmasın ama ikisinin de tarzı çok farklıydı. Şenol Hoca yerli bir hoca daha önce önemli başarılar kazanmış bir isim. Türk futbolcusuna nasıl davranacağını çok iyi biliyor. Saha dışında çok neşeli ve iyi bir insan, antrenman ve maçlarda da disiplinden kesinlikle taviz vermiyor. Takımı çok iyi çalıştırıyor ve Bunun sonucunda da formayı hakedene teslim ediyor.”

-Şampiyonluk şansınızı nasıl görüyorsun?
“Şampiyonluk şansımızı diğer takımların şansı kadar görüyorum. Çünkü hiçbir şey bitmiş değil. Fenerbahçe nasıl 8-9 maçlık bir seri yakaladıysa biz de bunu başarabiliriz. Böyle bir seriyle zirveyi yakalayabiliriz.”

“SON ZAMANLARDA DEFANSİF OYNUYORUM”

-Ön liberoda görev yapıyorsun. Öncelikle bu mevkii de oynamaktan memnun musun diye soruyum?
“Ön liberoda oynamaktan memnunum, çünkü kendi mevkiim. Takımımızda iki ön libero oluyor, bunların biri biraz daha defansif, biri de biraz daha ofansif oluyor. Son zamanlarda ben hep defansif tarafta oynadım, bu beni rahatsız etmiyor. Çünkü hocam hangi yönümü ön plana çıkarmak istiyorsa ben de onu başarmaya çalışıyorum.z Bundan da rahatsızlık duymuyorum.”

-Ön liberoda oynamaktan memnunum olduğunu söyledin ama yeteneklerine de baktığımız zaman oyun kurabiliyorsun, ayağına hakimsin ve sert şutların var. Klasik bir 10 numaranın özelliğini taşıyorsun…
“Çanakkale Dardanelspor ve Genç Milli Takımlarda 10 numara pozisyonunda oynuyordum. 10 numarada oynamak bir Türk oyuncu için çok daha zordur. Çünkü bir iki pas atamayınca kimsenin tahammülü kalmıyor. Bu zamanda da klasik bir 10 numara kalmadı. Artık tüm takım koşuyor, bir kişi koşmayınca takıma olumsuz yansıyor. Hocam isterse biraz daha ofansif oynayabilirim ama şu an oynadığım yerden memnunum.”

“ARDA BENİ DE ŞAŞIRTTI”

-Şampiyonluğa oynayabiliriz dedin ama kadro kalitesi olarak Trabzonspor biraz yetersiz görülüyor…
“Dışarıdan öyle görebilirler ama bu takımda forma giyen biri olarak kadro kalitemizi yetersiz görmüyorum. Tek tek ele aldığımız da takımımız, üç büyüklerle rahat bir şekilde boy ölçüşebilir.”

-Manisaspor’da Arda Turan ile aynı evi paylaştın. Arda’nın bu kadar kısa sürede ülkenin en popüler futbolcusu olacağına inanıyor muydun?
“Arda’nın kısa sürüde bu kadar popüler olması beni de şaşırttı ama zamanla bu noktalara geleceğine kesinlikle inanıyordum. Çünkü çok yetenekli ve çok iyi bir insan. Onu bu kadar önemli yerlerde görmekten dolayı gerçekten çok mutlu oluyorum, çok sevdiğim bir insan. Aile yapısıda çok düzgün, yakından tanıdığım bir arkadaşım. Futbolculuk yeteneklerini zaten herkes biliyor. Bu kadar büyük bir yıldız olacağını zaten biliyordum.”

Arda ile Avrupa’da bir gün aynı takımda birlikte oynamak ister misin?
“İnşallah böyle bir şey olur. Arda ile olsun ya da olmasın Avrupa’da inşallah futbol oynarım.”

“AVRUPA’DA MUTLAKA OYNAMAK İSTİYORUM”

-Hedeflerin neler?
“İlk önce Trabzonspor’da şampiyonluk yaşamak istiyorum ve mutlaka Avrupa’da oynamak istiyorum.2

-Hangi ligleri takip ediyorsun?
“En çok İspanya ve İngiltere ligini takip ediyorum.”

-Önemli bir isim olduğun için senden sürekli gol ya da goller bekleniyor. Taraftarlar seni daha fazla ön planda görmek istiyor…
“Sizin dediğiniz gibi her zaman gol atmak ve attırmak zor oluyor. Bazı maçlarda istemediğiniz şeyler olabiliyor. Bu değişkenlik olabiliyor ama son zamanlarda da fazla defansif oynadığım için gol ya da asist yapamıyorum.”

-Trabzonspor’da özlenen birlik-beraberlik ortamı oluştu mu? Şenol Güneş’in gelmesilye birlikte Vali, Emniyem Müdürü, Belediye Başkanı ve bir çok önemli kuruluş Trabzonspor’a büyük destek verdi. Siz bu desteği hiskediyor musunuz?
“Bu desteği yavaş yavaş hissetmeye başladık. Takım olarak hep birlik ve beraberlik içindeydik, dışarıdaki olaylarla pek ilgilenmiyorduk. Ama şu an şehirdeki birlik ve beraberlik bizi de olumlu etkiliyor.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By