Gökhan Ünal: Beni Henry’ye benzetiyorlar

8 Aralık 2006

Kayserispor’un gol kralı unvanlı forveti Gökhan Ünal, Hilmi Sever’e konuştu. Kayserispor kampında yıldız oyuncuya bilinmeyen yönlerini ve kendisi hakkında merak edilen tüm soruları sorduk. İşte müthiş golcünün sorularımıza verdiği içten yanıtlar…

– Galatasaray’a attığın gol ile ilk kez gündeme geldin. Böyle bir çıkış bekliyor muydun?

O dönem aslında ben bir çıkış arıyordum. Sakatlık döneminden çıkmıştım, bir çıkış lazımdı bana, o çıkışta Galatasaray maçında attığım goller ile geldi. Ondan sonrada gerisi geldi.

– Bu sezon ligimizde gol krallığı yarışında golcülerden çok orta saha oyuncuları zirvede. Bunda golcü oyuncuların üst üste sakatlanmasının mı etkisi var. Yoksa başka bir şey mi?

Bu sene inanılmaz sakatlıklar oldu, nedendir bilinmez, geçen seneye göre daha çok sakatlık yaşandı. Bu sene ben de kısmetsiz bir sakatlık geçirdim. Ondan dolayı sahalardan uzak kaldım, 4 haftadır oynamıyorum. Yani ona da bağlayabiliriz tabi. İnşallah bu sakatlıklar olmaz bir daha.

– Kayserispor’un bu sezonki gidişatı sence nasıl?

Şu an iyi. Çünkü sezona erken başladık, İntertoto Kupası’yla başlamıştık, ondan sonra UEFA’da baya bir yorulduk.

– Avrupa serüveni beklediğin gibi geçti mi?

Beklediğim gibi geçti, aslında daha da iyi olabilirdi. Alkmaar maçında şanssız bir gol yedik, o olmasaydı belki gruplardaydık. Ben inanıyorum ki gruplara kalsaydık, gruplardan çıkardık.

– Gökhan Ünal’ın hedefleri neler?

Gökhan Ünal’ın hedefleri ilk önce Kayserispor. Kayserispor’da seneyi de düşünüyor. İnşallah burada amaçlarıma ulaşıp ya üç büyükler ya da Avrupa.

– Üç büyüklerden tercih ettiğin bir takım var mı?

Yok hayır. Sonuçta profesyonel bir futbolcuyum, hangisini kulübüm uygun görürse, hangisi ile anlaşırlarsa orası olacaktır.

– Oyun tarzını düşündüğünde üç büyüklerde şu takıma çok faydalı olurum dediğin bir takım var mı? Hem sistemi, hem de oyuncu yapısına baktığın zaman.

Ben takım olarak belirtmeyeyim ama Galatasaray’da zaten Türkiye’nin en iyi forvetleri mevcut. 4 tane üst düzey forvet var. Beşiktaş ve Fenerbahçe’de de öyle ama benim oyun yapım hepsine uyuyor, hangisi olursa olsun benim için fark etmez.

– Avrupa’da daha sıcak baktığın bir lig var mı?

Ben İspanya Ligi’ni istiyorum. İngiltere ya da Fransa’da olabilir ama ben İspanya’yı istiyorum.

– Teklifler aldığını duyuyoruz. Avrupa’dan gelen teklifler var mı?

Avrupa’dan gelen teklifler var da bana gelmiyor, menajerim ilgileniyor onlarla. Şu anda bana gelen bir teklif yok ama menajerimden devamlı teklif geldiğini duyuyorum.

– 3 büyüklerden direk sana ulaşan var mı?

Direk bana ulaşan bir ara oldu, takım söylemeyeyim ama şu anda öyle bir şey yok.

– Uzun boylu, hızlı ve ayağına hakim bir oyuncusun. Senin stilinde pek fazla oyuncu yok. Oyun stilini benzettiğin bir oyuncu var mı?

Benim oyun stilimi daha çok Henry’ye benzetiyorlar. Henry’nin topu alıp gitmesine falan.  Dediğiniz gibi fazla benim yapımda forvet yok, onun için Henry’ye benzetiyorlar beni.

– Senin için Hakan Şükür’ün veliahtı diyorlar. Bu yakıştırmayı nasıl buluyorsun?

Hakan Şükür’ün veliahtı olarak gösterilmek çok güzel bir şey. Sonuçta Hakan Şükür, Türk Futbolu’na yıllarca hizmet vermiş birisi. O’nun yerine aday gösterilmek gerçekten güzel. O’nun yeri doldurulmaz ama inşallah O’nun yerini alabilirim.

– Hakan Şükür’ün Milli Takım’da oynamasına yaşı nedeniyle çok tepki geliyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?

Tepki gelmesi yersiz. Çünkü Hakan Abi’nin bünyesi futbol için ideal, kendisinin gücü yettiği kadar götüreceğine inanıyor. Ben de buna sonsuz destek veriyorum. Çünkü yaptıklarıyla Türk Milli Takım’ına çok şeyler kattı. Moldova maçında da 4 gol attı. Yani Hakan Şükür’ü tartışmaları yersiz.

– Dünya’da örnek aldığın isimler var mı?

Henry ile Ronaldo’yu çok izliyorum, onları örnek alıyorum.

– Türkiye’de böyle bir isim var mı?

Türkiye’de Hakan Şükür, Ümit Karan, Fatih Tekke vardı o da gitti zaten.

– Gençlerbirliği alt yapısında yetiştin, ancak geç parladığını söyleyebiliriz.

Gençlerbirliği’nde 17-18 yaşında oynadım, o dönemde kısmetsiz olaylar oldu, oynayamadım. Belki çıkışım ondan dolayı geç oldu. Olmadı, demek ki orası benim parlayacağım yer değilmiş sadece adım atacağım yermiş, kendi açımdan böyle yorumluyorum. Sonuçta Gökhan Ünal’ı Kayserispor yaptı, ben burada mutluyum.

– Geç fark edilmende Gençlerbirliği’ndeki hocalarının suçu var diyebilir miyiz?

Oradaki hocalar değil de yöneticiler desteklemedi bizi. O zamanki şartlara göre biraz zordu ortam. Hocalar gerekli desteği veriyordu ama yöneticiler desteklemeyince olmadı, sonuçta ayrılmak zorunda kaldım.

– Ertuğrul Hoca ile büyük bir çıkış yakaladın. Ertuğrul Hoca ile ilgili neler söylemek istersin?

Takıma karşı ön yargısı yok, iyi bir hoca. Bir hocanın yapması gereken her şeyi yapıyor.

– Kayserispor’da arkadaşlık ortamının çok iyi olduğu gözüküyor…

Türkiye liginde hiçbir takımda olmayan bir arkadaşlık var. Başarımızın sebebi de o bence. Oynayan, oynamayan herkes birbirini destekliyor. İdmanlarda olsun dışarıda olsun herkesin birbiriyle çok iyi diyaloğu var. Bu ortam kolay kolay bulunmaz, parayla satın almak istesen bu ortamı yaratamazsın.

– Kaptan Bülent ile aranızda çok iyi bir arkadaşlık olduğu gözüküyor. Sen sakatlandığın zaman başından ayrılmaması hala gözümüzün önünde. Bülent sana çok önem veriyor….

Bülent Abi ile aramızda futbolculuktan öte abi-kardeş ilişkisi var. O’nunla aramız gerçekten çok iyi, çok samimiyiz. Bülent Abiler’e gidiyorum o bize geliyor. Ben de onları sakatlanarak yalnız bırakmak istemezdim ama olacağın da önüne geçemezsin. Sonuçta bunu yaşayacakmışız.

– Kayseri büyük bir şehir, sanayisi güçlü. Yeterli desteği görüyor musunuz?

Taraftar anlamında bence görmüyoruz. Yani taraftarlar stada geliyor, bazen dolduruyorlar ama yeterli desteği vermiyorlar. Sadece maçı izlemeye geliyorlar, ben bunu biraz yadırgıyorum. Sadece kale arkası bağırıyor o da yetmiyor. Maddi anlamda destek yetiyor da taraftar anlamında yetmiyor.

– İki takım Kayseri’ye çok mu?

Bence çok değil ama şu an Erciyes’in durumu kritik. Biraz bunalımda onlar, inşallah kısa sürede atlatırlar. Ben Kayseri’nin iki takımı kaldıracağına inanıyorum.

– Kayserispor’un hedefleri bu sezon ne olmalı. Geçen sezon Avrupa’da da başarılı oldunuz mutlaka hedefler yükselmiştir.

Bu sene de hedefimiz Avrupa. UEFA’ya yine gitmek istiyoruz. Bu sene yarıda bıraktığımız işi gelecek sene tamamlamak istiyoruz. İnşallah bunu da başaracak güçteyiz. İkinci yarı daha iyi olacağımıza inanıyorum. Çünkü ilk yarı biz biraz yorgunduk, istediğimiz oyunu sahaya yansıtamıyorduk, ikinci yarı toparlanarak daha iyi olacağımıza inanıyorum.

– Gökhan Ünal, Kayseri’de futbol dışında neler yapıyor? Nasıl vakit geçiriyor?

Genellikle arkadaşlarımla sinemaya gidiyoruz, alış-veriş merkezi var orda vakit geçiriyoruz, araba ile geziyorum bazen tek başıma. Yani günlük yaşamda yapılması gerekenleri yapıyorum, zaten yapılacak fazla bir şey olmadığı için. İzin günlerimde Ankara’ya gidiyorum.

– Ankara’ya çok düşkünsün. Ailen de orda…

Ailen benim Ankara’da o nedenle sürekli gidiyorum.

– Futbol hayatının son dönemlerinde Ankara takımlarına gitmeyi düşünüyor musun?

İllaki düşünüyorum. Yaşayacağım yer Ankara, büyük konuşmayayım ama yaşayacağım yer olarak Ankara’yı seçtim. Futbol hayatımın son günlerini kısmet olursa Ankara’da geçiririm.

– Futbolcular arasında son dönemde play-station modası var. Senin de böyle bir zevkin var mı?

Önceden bende de play-station vardı ama bu aralar oynamıyorum. Bazen sıkıyor ondan oynamıyorum, evde var ama öyle duruyor.

– Favori takımın var mı?

Arsenal.

– Kayserispor…..

O zamanlar Kayserispor yoktu, şimdi oynadığımda seçiyorum.

– Futbolculuk hayatında unutamadığın bir an veya maç var mı?

Gençlerbirliği’ndeyken ligde ilk oynadığım maçta Erzurumspor’a attığım gol, Erzurumspor o sene zaten küme düşmüştü. Bir de Galatasaray maçı.

– En beğendiğin golün hangisi?

Benim en çok beğendiğim gol, Bülent Abi de o golü çok beğeniyor zaten, bizim düşmeye oynadığımız sene Beşiktaş maçı. O zaman Hikmet Hoca vardı başımızda. Beşiktaş ile İnönü’de oynamıştık, 3-2 yenilmiştik, o maçta attığım 2. gol.

– Teşekkürler Gökhan Ünal

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By