Güven Varol: Eğer ayağım kırılmasaydı…

9 Aralık 2009

Anadolu takımlarına ziyaretlerimize devam ediyoruz. Bu kez durağımız Manisa. En büyük avantajı İzmir’in hemen yanı başında bulunması olan Manisa’da, Ege’nin sakin yapısını orada bulunduğunuz her an hissedebilirsiniz.

Denizlispor ile birlikte Ege bölgesinin Süper Lig’deki iki temsilcisinden biri olan Manisaspor, ligde şu ana kadar istediği sonuçları alabilmiş değil. Ortaya koyduğu güzel futbola rağmen galibiyete gitmekte zorlanan Tarzan, bu gidişatı değiştirmekte ise kararlı.

Manisa’da, Hilmi Sever ilk olarak sorularını takım kaptanı Güven Varol’a yöneltiyor. 2005 yılında Denizlispor forması giyerken, şu an kaptanlığını yaptığı Manisaspor’a karşı oynadığı bir maçta agresifliğiyle tanınan Yılmaz Özlem tarafından ayağı kırılan ve hayalleri de bu kırıkla birlikte yıkılan Güven’in bakışlarında da sanki o günlerin hüznü var. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın gözdesi haline gelen genç bir futbolcunun bir anda kaderinin tersine dönmesi hiç kolay bir şey değil. Manisaspor’un vefa örneği göstererek daha sonra kadrosuna kattığı ve kaptanlığı verdiği genç oyuncu artık o günleri hatırlamak istemiyor. Güven bundan sonra yine ortaya koyduğu performansla adından söz ettirmenin peşinde.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

-Manisaspor şu anda 17 puanla 13. sırada, takımınızın içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsun?
“Takımımızda çok güzel bir arkadaşlık ortamımız var her şeyden önce bunu söylemeliyim. Genç oyunculardan kurulu bir takımız, herkes başarıya aç, istekli ve arzulu. Takımın başarısı için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Saha içinde ve saha dışında çok iyi bir ortamamız var. Bu güzel ortam iyi futbol oynamamızı sağlıyor. Göze hoş gelen bir futbol da oynuyoruz ama istediğimiz sonuçları şu ana kadar alamadık. Sonuca giden bir takım olmalıyız.”

-Senin de söylediğin gibi güzel bir arkadaşlık ortamınız var ve iyi de futbol oynuyorsunuz. Peki galibiyetlerin gelmemesinin sebebi nedir?
“Çok şanssız maçlar kaybettik. Hep kazandık dediğimiz maçlarda son dakikalarda goller yedik. Girdiğimiz net fırsatları kullanmadık, çok entresan goller yedik. Ama bu böyle gidecek değil, ortaya koyduğumuz futbol belli, elbette bu kötü gidişi değiştireceğiz.”

-Manisaspor bu sezon düşme korkusu yaşar mı?
“Düşme korkusu yaşayacağımızı düşünmüyorum. Gerçekten çok iyi bir takımız, bunu kısa süre içinde sonuçlara da yansıtacağımızdan ve bulunduğumuz noktadan uzaklaşacağımızdan eminim.”

“GOL SIKINTISI ÇEKİYORUZ”

-Peki Manisaspor’daki en büyük eksiklik nedir?
“Gol sıkıntısı çekiyoruz, hep aynı arkadaşlar goller atıyor. Ergin, Isaac ve Simspon’dan goller geliyor. Orta sahada görev yapan kişiler olarak bizlerin de goller atması lazım ve hücumdaki arkadaşlarımızın yükünü hafifletmeliyiz. Çok kolay gol yemiyoruz, Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarında fazla pozisyon vermedik. ”

-Manisaspor’un büyük maçlar dışında konsantrasyon eksikliği yaşadığı yorumları yapılıyor…
“Bu yorumlara katılmıyorum. Son oynadığımız Kayserispor maçında çok baskılı ve arzulu oynadık, Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarından belki daha iyi oynadık ama talihsiz bir gol yedik. Her maça kazanmak için çıkıyoruz, aynı şekilde hazırlanıyoruz.”

-Sen de Sakaryaspor alt yapısında yetişen futbolcularımızdansın…
“Evet, Sakaryaspor alt yapısında yetiştim, Pendikspor’da profesyonel oldum. Pendikspor’da çok kaliteli bir ekip vardı, iyi günler geçirdim. Pendikspor’dan Beykoz’a, Beykoz’dan da Giray Bulak döneminde Denizlispor’a transfer oldum. Daha sonra talihsiz bir sakatlık yaşadım Manisaspor maçında. Daha sonra da Ersun Yanal beni Manisaspor’a getirdi.”

“ALLAH ERSUN HOCA’DAN RAZI OLSUN”

-Denizlispor forması giyerken, bir Manisaspor maçında Yılmaz tarafından ayağın kırıldı. Ve şu anda da Manisaspor’un kaptanlığını yapıyorsun. Bu durumu nasıl yorumluyorsun?
“Ayağım kırılmadan önce Milli Takım’da Ersun Hoca’yla birlikteydik. O beni Manisaspor’a transfer etti, transferim sırasında sakatlığımın etkisi sürüyordu. Manisa’ya transfer olduktan sonra yine ayağım kırıldı. Ersun Hoca sahalara geri dönebilmem için benimle çok uğraştı. Allah ondan razı olsun. Şu an futbol oynayabiliyorsam Ersun Hoca’nın bunda payı çok büyüktür. Manisaspor da büyük vefa örneği gösterdi.”

-Sen geldiğinde Yılmaz, Manisaspor’da var mıydı?
“Hayır yoktu.”

-Yılmaz’la olay sonrasında görüşmeniz oldu mu?
“Ziyaretime gelmedi, yalnızca olay günü aradı, geçmiş olsun dedi, ben de kimse kimsenin ayağını isteyerek kırmaz dedim. Ama daha sonra takım arkadaşlarımla konuştuğumda, ben sakatlanıp çıktıktan sonra yine aynı sert futbolunu devam ettirmiş, maç sonrasında da tribünlere yumruk şov yaptırmış. Daha sonra bunu nasıl yaptığını sordum ama bir şey söylemedi. Ve herkese de Güven’i arıyorum ama telefonunu açmıyor demiş. Böyle bir şey kesinlikle olmadı, beni aramadı. Hatta iki hafta önce de Bucaspor ile bir hazırlık maçı oynadık ama hiç bir konuşmamız olmadı. Tabii ki kızgınlığım var.”

“EĞER AYAĞIM KIRILMASAYDI…”

-Ayağın kırılmadan önce de transferin gözde isimlerinden biriydin?
“Üç büyük takımdan da teklif almıştım, kulübe de resmi teklifler gelmişti. Ayağım kırılmasaydı şu an üç büyük takımımızdan birinde oynayabilirdim.”

-Ayağın kırıldıktan sonra sahaya çıktığında hiç çekingenlik hissettiğin oluyor mu?
“Hiç o pozisyon aklıma gelmiyor. Hatta arkadaşlarım çok fazla tehlikeli pozisyonların içine girdiğimi söylüyorlardı. Hiç bir çekingenliğim yok.”

-Hedeflerin arasında üç büyükler var mı?
“Öncelikle Manisaspor’un başarısı için çabalıyorum. Her futbolcu büyük takımda oynamak ister, ben de çok istiyorum. Kısmet artık diyeceğim. Milli Takım’da da yeniden oynamayı çok istiyorum.”

-Bu sezon ligde seni en çok şaşırtan takım hangisi oldu?
“Bursaspor’un çok iyi bir çıkışı var. Denizlispor’un da bu kadar kötü olmasını beklemiyordum.”

-Manisaspor’un taraftar desteğinden memnun musunuz?
“Taraftarımız maçlara fazla gelmiyor, onlardan daha iyi bir destek bekliyoruz. Maçın sonuna kadar bizi desteklemelerini bekliyoruz. İzmir buraya 15 dakika ve İzmir’in Süper Lig’de yıllardır takımı yok, Manisaspor Süper Lig’de. Manisa haklının takımının değerini bilmesi gerekiyor. Bu takım onların desteğiyle daha iyi yerlere gelcektir. Manisaspor’un sezon sonunda ilk 10 içinde olacağına inanıyorum.”

-Güven Varol’un en güvendiği özelliği nedir?
“Dayanıklılığım çok iyidir, yüksek tempoda sürekli oynayabiliyorum.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By