Bilica kalede Shevchenko karşısında

4 Mayıs 2009

Anadolu turlarında bu kez durağımız Sivas. Ligimize iki sezondur damga vuran ve son 4 haftaya girilirken liderliğini sürdürmeyi başaran Sivasspor, bir tarih yazmaya çok yakın. Sivas’ta mükemmel bir atmosfer var, her yer kırmızı-beyazlı bayraklarla süslenmiş, tüm amaç dört büyük hegomonyasına son vermek, Bülent Uygun’un deyimiyle ‘Anadolu İhtilali’ni gerçekleştirmek.

Sivas’ta ilk röportajımızı Yiğidolar’ın Brezilyalı yıldızı Fabio Bilica ile gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de bugüne kadar hiç röportaj vermeyen ve konuşmayı da pek sevmeyen Bilica’yı güçlükle ikna edip, Türkiye’deki ilk özel röportajını gerçekleştiriyoruz. Arkadaşları tarafından da son derece sevilen Brezilyalı oyuncu, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Tranfser döneminde adından en çok söz edilecek oyuncuların başında gelen Bilica, şu anda yalnızca Sivasspor’un şampiyonluğun düşündüğünü, transferle ilgili konuşmak istemediğini söyledi. Bilica’nın kariyerinde çok fazla duyulmayan bir olay da Shevchenko’nun penaltısını kurtarması.

Sivasspor ile ilgili yıldız oyuncuları yok ama takım oyununu iyi oynuyorlar görüşü hakim. Ancak Sivassporlu oyuncuların buna bir itirazı var. Sivassporlu oyuncuların hangisiyle konuşursak konuşalım; ‘Sivas’ta yıldız oyuncu yok mu?’ sorumuza, ‘Bilica var’ yanıtını veriyorlar.

Şimdi Bilica ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz.

-Şampiyonluğa çok yakınsınız. Neler söyleyeceksin?
“Tek hedefimiz bu ve bu hedefe ulaşmayı çok istiyoruz. Umarım başaracağız.”

-Brezilya Milli Takımı’yla birlikte 2000 Sdney olimpiyatlarına katıldın. Süper yıldız Ronaldinho, Bayern Münih’li Lucio ve Fenerbahçeli Alex ile birlikte forma giydin. Nasıl geçti turnuva?
“Çok güzel bir yıldı, turnuva da bizim adımıza çok iyi geçti. Böyle bir takımda bulunmak benim için büyük onur. Turnuvada yalnızca Kamerun’a mağlup olduk.”

“KULÜBÜM İZİN VERİRSE NEDEN OLMASIN”

-Peki daha sonra Milli Takım’dan davet almadın mı?
“Davet aldım ancak forma şansım olmadı.”

-Çok yetenekli bir oyuncusun, kariyerine baktığımız zaman çok önemli takımlarda forma giyemediğini görüyoruz. Bu neden kaynaklandı?
“Önceki menajerimle ilgili sorunlarım vardı, bu nedenle bu hedefimi şimdilik gerçekleştiremedim.”

-Peki bu hedefin devam ediyor mu?
“Kulübümle anlaştıkları takdirde ve iyi bir kulüpten de teklif gelirse neden olmasın.”

“POPESCU’YLA BİRLİKTE İSMİMİN ANILMASI ÇOK GÜZEL”

-Eskişehirspor’un stoperi El Saka ile geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz röportajda, Türkiye’ye gelmiş en iyi stoper olarak Popescu ve senin adını söyledi…
“Böyle şeyler duymaktan dolayı gerçekten çok mutluyum, her zaman sahada en iyiyi yapmak için mücadele ediyorum. Ama bu performansımı sürekli aynı seviyede tutmalıyım. Popescu gibi bir ismin yanında anılmak da çok güzel.”

-Venezia’da forma giyerken, kaleci oyundan çıkınca yerine kaleye geçtin ve Milan’ın dünyaca ünlü yıldızı Shevchenko’nun penaltısını kurtardın? Bu olaydan biraz bahseder misin?
“Kaleye geçmem gerekti ve inanarak kaleci formasını giydim. Atacağı köşeyi tahmin ettim ve uzanıp çıkardım. Shevchenko’nun o yıl sözleşmeside özel bir madde vardı sanırım, o golü atsaydı ekstra prim alacaktı ama olmadı.”

“EN BÜYÜK YILDIZ BİLİCA”

-Hem teknik hem de güçlü bir oyuncusun, bir stoper için büyük artı olmalı…
“Evet oyun kurabilmek ve isabetli paslar atabilmek bir stoper için önemli artılar.”

-Sivasspor’da arkadaşlık nasıl?
“Burada olmaktan dolayı çok mutluyum, kafam rahat. Mükemmel bir arkadaşlığımız var, hocamız da bizi hiç sıkmıyor ve bir arkadaş gibi yaklaşıyor.”

Türkiye’deki en büyük yıldız oyuncu kim?
“Bilica.” (Gülerek)

-Türkiye’deki Brezilyalı oyuncularla görüşüyor musun?
“Bir çoğuyla görüşüyorum.”

-Başarılar Bilica.
“Teşükkürler.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By