Beşiktaş’ta savunmaya takviyeler geliyor!

28 Nisan 2011

Beşiktaş’ın flaş transferlerinde baş rolü oynayan Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Serdal Adalı ve transfer komitesi üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, El Clasico öncesinde Madrid’de, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı. Madrid’in ünlü oteli Villa Magna’da bir araya geldiğimiz başarılı yöneticiler, merak edilen konulara açık yüreklilikle yanıt verdiler.

Şimdi sizleri bu röportajla baş başa bırakıyoruz:

“TÜRKİYE KUPASI TESELLİ İKRAMİYESİ”

-Beşiktaş kötü bir sezonu geride bırakmak üzere. Sanırım sizlerde de bir hayal kırıklığı var.

SERDAR ADALI: “Beklediğimiz gibi bir sezon geçirmedik ama aşağı yukarı takımın yüzde 75’i değişti. Bu hiç kolay bir iş değil. Oyuncuların birbirine ve Türkiye’ye uyum sağlamaları süre alacaktı, bunu bekliyorduk ama sonucun bu olacağını beklemiyorduk. Türkiye Kupası kazanırsak bizim için teselli ikramiyesi olacak.”

CENGİZ ZÜLFİKAROĞLU: “Tabii ki böyle bir sezon geçirmeyi beklemiyorduk ve şu an bulunduğumuz durum hepimizi üzüyor.”

“İHTİYACIMIZ VAR DİYE TRANSFER YAPTIK”

-Beşiktaş çok önemli yıldızları kadrosuna kattı ama büyük eleştiriler alıyor…

S.ADALI: “Taraftarken bu isimlerin Türkiye’ye gelmesi bizim için de hayaldi. Bu oyuncuların Türkiye’ye gelmesi hem Beşiktaş hem de ülkemiz için önemli şeyler. Bir süre sonra insanlar bu yıldızlara alışmaya başlıyor. Eleştiri dünyanın her yerinde var. Eleştiri futbol dünyasında, anayasanın birinci ikinci maddesi gibi. Haklı olunan taraflar var, haksız olunan taraflar var. Geçtiğimiz sene, evet yıldız oyuncular aldık ama transfer ettiğimiz bölgeye ihtiyacımız var diye bu oyuncuları aldık. Yalnızca isimleri var diye bu oyuncuların transfer etmedik. Kadromuza kattığımız tüm isimler ilk 11’de oynadı.”

“SAVUNMAYA TAKVİYELER YAPILACAK”

-Beşiktaş’ta önümüzdeki sezon transferde yine büyük bir hareketlilik görecek miyiz?

S.ADALI: “Büyük bir hareketlilik olacağını düşünmüyorum. Teknik kadronun da verdiği rapor doğrultusunda eksik bölgelerimize takviyeler yapacağız.”

-Eksik bölge savunma sanırım…

S.ADALI: “Evet defansa takviyeler yapacağız.”

-O zaman yeni yıldızlar yolda diyebiliriz…

S.ADALI: “Sırf yıldız diye almıyoruz. İhtiyacımız olan bölgeye kaliteli isimler alıyoruz. Beşiktaş sıradan bir takım değil, tabii ki önemli isimler transfer edeceğiz. Para veriyorsak, bunu iyi ve faydalı adamlara vermeliyiz. Oyuncunun çok ünlü olması fark etmez.”

“FERNANDES’İN KALMASINI İSTİYORUZ AMA İNDİRİM BEKLİYORUZ”

-Sezon sonunda Fernandes’in opsiyon hakkının kullanılmayacağı ve geri gönderileceği iddia ediliyor…

S.ADALI:
“Fernandes’in kontratında 8,5 milyon Euro’luk opsiyon hakkı var. Kulübüne bu parayı veremeyeceğimizi ve ödeyebileceğimiz rakamı bildirdik. Arzu ettiğimiz paralara inerlerse, Fernandes’in Beşiktaş’ta kalmasını istiyoruz. Fernandes, Avrupa’da oynadığı bölgenin sayılı isimlerinden biri. Çalışkan ve hızlı bir isim.”

GUTI KONUSUNDA SON NOKTA…

-Bir başka iddia da Guti’yle ilgili. Amerika’ya transfer olacağı sürekli gündemde…

“Guti’nin daha 1 sene mukavelesi var. Guti geçtiğimiz hafta Cengiz ağabeyle uzun bir görüşme yaptı. Hiçbir yere gitmeyeceğini, İstanbul’da çok mutlu olduğunu ve herhangi bir teklif gelmesi halinde de bunu bize bildireceğini söyledi. Şu ana kadar bize ilettiği bir teklif de yok. Bütün bunlar kupa finalinden sonra konuşulacak şeyler.”

-Guti’nin Beşiktaş’ta kalacağını net bir şekilde söyleyebilir misiniz?

“Evet Guti bana göre Beşiktaş’ta kalacak. Hiç bir sıkıntısı yok ve Beşiktaş’ta olmaktan dolayı çok mutlu. Guti’nin tek şikayeti basınla ilgili. Bazı konuları çok abartıyoruz. Guti, hayatındaki ilk transferi Beşiktaş’a yaptı. Madrid’de doğmuş, büyümüş ve futbol hayatını sürdürmüş bir isim. İlk kez ülke dışına çıktı, başka bir şehire adapte olmak kolay değil. Guti’nin büyük bir problemi yok ve Beşiktaş’ta kalacağına inanıyorum.”FORLAN’DA SON DURUM…

-Atletico Madrid’in yıldızı Forlan’la ilgili girişiminiz var mı? Varsa son durum nedir?

S.ADALI: “Forlan’ın 4,5 milyon Euro yıllık maaşı var. Yılbaşında İngiltere’den bonservisi için 9 milyon Euro teklif edildi. Bunları duyduktan sonra Forlan, transferi biraz zor gözüküyor. Atletico Madrid’in en büyük hissedarı Miguel Angel Gil ile de her zaman görüşüyoruz, az önce de oteldeydi. Samimi dostumuz ve Forlan’la ilgili de görüşüyoruz.”

C.ZÜLFİKAROĞLU: “Yalnızca Forlan’ı düşünmemek lazım. Beşiktaş istediği her oyuncuyu alabilir.”

“BEŞİKTAŞ 10 MİLYON EURO’YA DA OYUNCU ALIR AMA…”

-Peki Beşiktaş yıllığı 5 milyon Euro’ya bir oyuncuyu transfer edebilir mi?

S.ADALI: “Beşiktaş 10 milyon Euro’ya da oyuncu alır ama bu ikili varken olmaz. Onlara bir teklif yaptık Cengiz ağabeyle birlikte, o fiyatlara olursa Forlan’ı alırız, olmazsa olmaz.”

C.ZÜLFİKAROĞLU: “Beşiktaş’ın ekonomik yapısını bozacak oyuncuyu kadroya katmayız. Ama uygun fiyata olursa neden olmasın. Forlan çok önemli bir oyuncu.”

“SATIYORUZ DESEK 3’ER 4’ER TALİP ÇIKAR”

-Beşiktaş’ın yıldız oyuncuları transfer etmesi nedeniyle kasasından büyük miktarlarda para çıktığı konuşuluyor. Bu konuyla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

C.ZÜLFİKAROĞLU: “Yıldızlar geldi, transferler yapıldı. Burada bir şeyi atlıyoruz. Getirdiğimiz bu yıldız oyuncuları, Gençlerbirliği, Bursaspor ya da bir başka takımımızdan alacağımız yerli bir oyuncudan çok daha ucuz fiyatlara aldık. Bir kısım medya tarafından on milyon dolarlar harcayarak bu transferleri yaptığımız iddia ediliyor. Tüm aldığımız oyuncuların bonservis bedeli 9 milyon lira. Biz bu oyuncuları satarsak kasamıza çok rahat bir şekilde 25-30 milyon lira koyabiliriz. Beşiktaş hiç bir zarara uğratılmadı. Türkiye’de hep; ‘Ocak ayında Avrupa’dan transfer yapılmaz’ denilirdi. Biz ocakta 3 büyük oyuncu getirdik, hepsi için bir sorun arandı. Ya sakat ya sorunlu oyuncu denildi. Ama nasıl oyuncular olduklarını herkes gördü. Bu oyuncular Beşiktaş’a çok büyük maliyet getirmedi. Hep oynayan ve şu anda da piyasası olan oyuncular.”

S.ADALI:
“Kadromuza kattığımız isimleri satıyoruz desek, bugün her birine 3-4 kulüp talip olur. Hiç biri bulundukları takımda aldıkları paranın üzerinde bize gelmedi, bunu herkes çok iyi bilsin.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By