Yeni semtin yeni takımı

Belediye takımından semt takımına dönüşen bir kulüp İstanbul Başakşehir. Yeni ismi, stadı ve semtiyle farklı bir takım olma hedefindeler.

Başakşehir, İstanbul’un en büyük toplu konut alanına sahip ilçesi. Toplu konut yapımına 1995’te başlanan bölge, 2008’de Küçükçekmece, Esenler ve Büyükçekmece’den ayrılarak ilçe haline geldi.

380 binlik nüfusu ve düzenli yapılanması ile dikkat çeken ilçe, bugünlerde Süper Lig’de mücadele eden futbol takımı ile adından söz ettiriyor.

1990’da İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü bünyesinde kurulan takım, 2014’te belediye ile bağlarını koparıp İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü adını aldı.

Bu geçişin 2006-07 sezonundan itibaren konuşulduğunu belirten İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı, “Aslına baktığınızda rengimiz aynı. Stadımız ve tesisimiz güzel oldu. Şirket oldu, belediye ile hiçbir bağımız kalmadı. Tamamen kendi ayakları üzerinde duran, ileriye dönük, hem kulüp hem de Türk futbolu bazında doğru işler yapan bir kulüp örneği olmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’de birçok şehir stat sıkıntısı yaşarken, ülkenin en büyük stadı Atatürk Olimpiyat ve 17 bin 319 kişi kapasiteli Fatih Terim Stadı ilçe sınırları içinde bulunuyor.

Belediye takımından ilçe takımına dönüşüm, birtakım değişikliklere de yol açtı. Stadın yanı sıra İstanbul Yenikapı’daki tesis ve kulüp binası artık Başakşehir’de.

İlçe esnafı futbolun getirdiği değişimden ve hareketlilikten memnun. Bunun ilçeye ve esnafa kazanç sağlayacağını da düşünüyor.

Başakşehir’de esnaflık yapan Ömer Yurtbakan, gençlerin takıma olan ilgisinin her gün arttığını belirtiyor:

“Gençler maşallah grup halinde geçiyor buradan, biz de destekliyoruz onları. O renk artık bizim rengimiz oldu, Başakşehirliyiz biz. Başka bir takımın taraftarıyım ama Başakşehirli olduğum için bir maneviyat hissediyorum, çocuklarımı maça götürmek istiyorum, akrabalarımı teşvik ediyorum. Taraftar olacak, çünkü Başakşehir çok büyük bir yer. İlk zamanda korkmuştuk, gürültü patırtı mı olacak diye ama olmadı, maşallah çok güzel de gidiyor. Başakşehir’in isminin duyulması yeterli.”  

Başakşehir 15-25 yaş arasında 80 binin üzerinde genç bir nüfusa sahip. Bu temiz bir futbol kültürünü oluşturma adına önemli bir fırsat sunuyor. Teknik heyet ve futbolcular ilçedeki okullara giderek panellere katılıyor. Bu aktivitelerle gençlerin içine ‘semt takımı’ sevgisini yerleştirmeyi hedefliyorlar.

Burada futbolun bir sosyal yaşam unsuru olduğu yeniden hatırlanıyor.

Başakşehir Futbol Yönetim Kurulu üyesi Mesut Altan, yönetim olarak takıma olan bağlılığı arttırmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade ediyor:

“Burayı bir futbol arenasından çok, insanların, özellikle Başakşehirlilerin bir sosyal yaşam alanı haline getirmeye çalışıyoruz. Yönetim olarak ciddi çalışmalarımız var, futbol olarak aidiyet duygusunu arttırmaya çalışıyoruz. Özellikle aileleri, çocukları stada çekmek için birçok yeniliğe imza atıyoruz. Stadımız içinde oyun alanı var; insanları eşiyle, çocuğuyla gelip, çocuklarını bırakıp, hanımları ile birlikte maç izleyecek hale getirmek istiyoruz.”

Türk futbolunda artan şiddet, e-bilet uygulaması gibi faktörler taraftar sayısında düşüşe neden olurken, Başakşehir’in taraftar sayısı her geçen gün hızla artıyor. Henüz bir yıllık geçmişi olmayan kulüp, Belediye’ye oranla taraftar sayısını 20 ila 30 kat arasında arttırdı.

Birçok il takımından daha çok Passolig satan Başakşehir, bu karta sahip olmak isteyen taraftarlarının ayağına hizmet götürüyor.

Bu sezon maçlarını 4-5 bin seyirci ortalamasına oynuyorlar. Satılan Passolig sayısı altı binin üzerinde. Gelecek yıl için ise hedef ortalama 10 bin taraftar…

İlk maçlarında çok az seyirci olduğunu belirten takımın golcüsü Semih Şentürk, taraftarları daha fazla tribüne çekmek istediklerini söylüyor:

“Akhisar’ı ve Galatasaray’ı yendikten sonra son lig maçımızda 4-5 bin kişi vardı. Türkiye’de maalesef saha sonuçları iyi giderse taraftarı çekebiliyorsunuz. Bu sene de Passolig uygulamasından dolayı taraftar konusunda Türkiye’nin genel bir sıkıntısı var. Başakşehir halkı futbola çok meraklı, inşallah sahada iyi performans gösterip, onları tribüne çekmek istiyoruz.”

Esprili dilleriyle adını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u destekleyen Boz Baykuşlar taraftar grubunun üyeleri de Başakşehir tribünlerinde artık pek görülmüyor. 2008’de kurulan 1453 taraftar grubu her geçen gün artan üye sayısıyla Başakşehir’in en büyük taraftar grubu durumunda.

1453 taraftar grubu sözcüsü Burak Bilgili takımın adının Başakşehir olduktan sonra bağlılığın arttığının altını çiziyor. Bilgili, “Boz Baykuşlar Türkiye’de sempati kazanmış, az kişi ile çok kişiye nasıl sesinin duyurulacağının örneğini veren kardeşlerimiz. Ama takımın adı Başakşehir olduktan sonra daha çok buranın gençleri, buranın insanı takımı sahiplendi. Kendileri de bunun farkında ki, eskiye nazaran münferit 5-10 kişi geldiklerini duyduk, takıma bu şekilde destek veriyorlar. Olimpiyat Stadı’na gittiğimiz zaman açıkçası hiçbir zaman kendimizi oraya ait hissetmedik. Şu anki kadar bizi heyecanlandırmadı. Gidip destekliyorduk ama her zaman bir tarafımızı eksik hissediyorduk. Takımın adının Başakşehir olarak değişmesi, semtimizin, ilçemizin takımı olması taraftar sayısında ve takıma bağlılığımızda artış gösterdi” ifadelerini kullanıyor.

Kulübün kısa, orta ve uzun vadedeki hedefleri de belli. 17 Yaş Altı Milli Takım’ın başında önemli başarılar yakalayan Abdullah Avcı, Türk futbolunda hep söz edilen ancak gerçekleştirilemeyen yapılanmayı bu yeni ilçede başlatmak istiyor.

Teknik direktör Abdullah Avcı kulübün hedeflerini şöyle ifade ediyor:

“Kısa vadede stat, tesis ve takımı doğru oluşturmak, bunlar bu sene adım adım büyüyor. Orta vadede özelikle altyapıya yatırım yapmak… Önümüzdeki sene itibariyle elit akademiye geçeceğiz. 500 bin nüfuslu, 62 bin tane 10-19 yaş erkek çocuğunun bulunduğu bir yerde, elit akademide eğitim amaçlı, hem antrenör hem futbolcu hem de futbol eğitimi yapmak gibi bir projemiz var. Uzun vadede ise oyuncu yetiştirmek, doğru örnek olmak, uluslararası ilişkilerde bulunmak, uluslararası maçlar oynamak; altyapısıyla, üstyapısıyla Türk futbolunun kulüpler bazında olması gereken projeyi burada gerçekleştirmeye çalışacağız.”

Türkiye’de birçok ilçe takımı yıllardan gelen alışkanlıklarla taraftarlarında bağlılık oluşturdu. Yeni bir ilçe olan Başakşehir’de ise bu sürece tanıklık ediyoruz. Türk futboluna örnek olma hedefini taşıyan bu projenin Başakşehir’de başaracakları, Türk futbolunun içinde bulunduğu çıkmazdan da kurtulmasına rehber olabilir.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By