Isaac Promise: En az Umut Bulut kadar iyiyim

11 Aralık 2009

Manisa’da röportajlarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Tarık Alamış Tesisleri’nde kaptan Güven Varol ve Kanadalı golcü Joshua Simspon’dan sonra sıradaki konuğumuz takımın bir başka golcüsü Isaac Promise.

Trabzonspor’dan kiralık gelen ve Manisaspor’da huzurlu günler geçirdiğini söyleyen Isaac, son derece iddialı açıklamalarda bulundu. Bir dönem Avrupa’nın devlerini peşinde koşturan Isaac’in özgüveninden hiçbir şey kaybetmediği ortada. Manisaspor’un başarısı ve Nijerya Milli Takımı’na yeniden seçilmeyi kafasına koyan Isaac ile Hilmi Sever çok çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdi.

Türkiye’ye gelişinden, Nijerya Milli Takımı’nın Dünya Kupası’ndaki şansına, Trabzonspor’daki zor günlerinden, Manisaspor’daki umut dolu günlerine kadar bir çok konuyu ayrıntılı olarak konuştuk.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

“CHELSEA, ARSENAL VE MANCHESTER UNİTED”

-2005 Dünya Kupası’nda yıldızın parladı ve Türkiye’ye gelmeden önce ismini duyduk. Hatta turnuvada Messi’nin ardından ikinci büyük yıldız olduğun yorumları yapılıyordu. Ama daha sonra Gençlerbirliği’ne transfer oldun? İsmin bu kadar ön plandayken, neden G.Birliği?
“Bu kararı vermeden önce çevremdeki futbolla ilgili kişilerle konuştum. Uzun süre görüştükten sonra bu kararı verdim. Yaşım çok gençti, Avrupa’ya erken gidip kaybolmak istemedim. Gençlerbirliği bana sürekli oynayacağım ve as takımda bulunacağımın garantisini verdi. Avrupa’daki diğer takımlar beni yedek takımlarında düşünüyorlardı. Bu nedenle Gençlerbirliği’ni seçtim.”

-Avrupa’daki diğer takımlar hangileriydi? Bizim duyduğumuz Chelsea, Bordeaux ve Arsenal’di.
“Yalnızca Gençlerbirliği’ne gelmeden önce değil, G.Birliği’ne geldikten sonra da çok sayıda teklif aldım. Ve ben de gitmek istedim, Gençlerbirliği’ndeki misyonumu tamamladığımı düşünüyordum. Ama Başkanımız İlhan Cavcav, Drahman’ı 5 milyon Avro’ya CSKA’ya satınca, bana gelen teklifleri reddetti. Çünkü Drahman’ı 5 milyona satıyorsam Isaac’i 10 milyon Avro’ya satarım demişti.

Chelsea ve Arsenal’den teklif almıştım. Manchester United’a transferim de bitmek üzereydi ama Nijerya Futbol Federasyonu ve İngiltere Futbol Federasyonu arasındaki bir uyuşmazlıktan dolayı bu transfer gerçekleşmedi. Belki de bu transfer olsaydı halen Manchester United forması giyiyor olacaktım ama artık önüme bakmalıyım. Manisaspor’un başarısı için çalışıyorum.”

-Isaac’ten hep daha iyi bir performans bekleniyor. Ama senden beklenen bu patlamayı şu ana kadar göremedik…
“Elimden gelen her şeyi yapıyorum. Daha iyi olmak için çalışmam gerek ve ben de Manisaspor’da bunu yapıyorum.”

“ERSUN HOCA BANA ŞANS VERMEDİ”

-Manisaspor’da daha rahat ve Trabzonspor’daki performansından daha iyi bir durumda olduğunu görüyoruz. beklediğimiz Isaac belki burada ortaya çıkabilir. Ne dersin?
“Sezonun başından beri bana Manisaspor’da yeteri kadar şans verildi ve ben de elimden geleni yapmaya çalıştım. Sezon başı iyi geçti ama son haftalarda takımda bir düşüş var, gol yollarında sıkıntı yaşıyoruz. Ben de sonuçta bir insanım, bu tarz olaylar her futbolcunun başına gelir ama benim tek düşüncem Manisaspor forması altında goller atmak. Trabzonspor’da şöyle bir sıkıntı vardı, ben Trabzonspor’da yine aynı Isaac Promise’ydim. O dönemdeki hocamız Ersun Yanal’dı, onun futbol bilgisine ve yeteneklerine saygı duyuyorum ama beni oynatmayı tercih etmedi. İyi bir futbolcuya şans vermezseniz körelir, daha kötü bir futbolcuya şans verirsiniz parlayabilir. Trabzonspor’da bana şans verilmediğini düşünüyorum.”

-Şu andaki Trabzonspor forvetlerini mi kastediyorsun?
“Hayır ben genel olarak konuşuyorum.”

“MANİSASPOR’DA KALMAK İSTİYORUM”

-Trabzonspor’dan kiralık olarak Manisaspor’a geldin. Sezon sonunda dönecek misin?
“Buraya kiralık olarak geldim ama yanlış bilmiyorsam Manisaspor’un satın alma opsiyonu var. Manisaspor benden memnun kalır ve bu opsiyonu kullanırsa burada devam etmek isterim.”

-Trabzonspor ile 4 yıllık sözleşmen vardı. Trabzonspor satmak istemezse, dönmek ister misin?
“Sonuçta dediğiniz gibi uzun bir kontratım var ve satmak istemezlerse başka bir seçeneğim yok. Ama şu anda bunu düşünmek istemiyorum. Trabzonspor ile kontrat dışında hiç bir bağlantım yok. Manisaspor’un futbolcusuyum ve şu an Trabzonspor ile ilgili bir şey düşünmek istemiyorum.”

-Trabzonspor’da Yattara ile iyi bir uyum göstereceğin düşünülüyordu ama olmadı. Yattara sana göre nasıl bir oyuncu?
“Yattara çok iyi ve yetenekli bir futbolcu. Uzun yıllar Trabzonspor’da forma giydi ve orada çok sevilen bir oyuncu. Ben, Trabzonspor’a transfer olduğum dönemde Yattara’nın Katar’a gitme durumu vardı. O dönemde hazırlık maçlarında sürekli goller atıyordum ve gazeteler ‘Trabzonspor’un yeni kralı Isaac’ başlıkları atıyordu. Ama Yattara’nın transferi gerçekleşmedi ve geri döndü. Ersun Hoca da hep Yattara’yı oynatmaya başladı ve beni yedek kulübesine oturttu. Olaylar bu şekilde gelişti, sezon başında çok iyiyken birden bire kesildim.”

ISAAC’İN ŞANSSIZLIĞI YATTARA…

-Yattara, Isaac’in şanssızlığı oldu diyebiliriz…
“Ersun Hoca futbolu iyi bilen bir hoca ve bu olaydan dolayı kendisinin de üzgün olduğunu defalarca söyledi; ‘Sana daha fazla şans vermek isterdim ama Yattara’yı oynatacağım’ diyordu. Ama sonuçta bu bir tercihdir.”

-Yattara sağ kanadın vazgeçilmez oyuncusu, sen ise iyi bir golcüsün. Birbirinizi kesme işinize pek anlam veremedim…
“Yattara’nın gitmesi gündeme gelince hoca beni hep sağ kanat için hazırladı. Çünkü ben her iki mevkiide de oynayabiliyorum.  O dönemde Umut ve Gökhan da vardı ve onlar forvetten başka yerde oynayamıyorlardı. O yüzden hoca beni yalnızca sağ kanatta düşündü.”

“TRABZONSPOR TARAFTARI DEĞİŞMEZ”

-Trabzonspor’da oyuncular üzerinde büyük baskı olduğuna katılıyor musun? Sen bunu hissettin mi?
“Trabzon’da futbol oynamak gerçekten bir futbolcu için çok zor. Çünkü çok yoğun ve büyük baskı var ve bu takıma iyi yönde yansımıyor, olumsuz olarak etkiliyor. Bir dost olarak bunu söylüyorum. Şu da bir gerçek ki bu taraftarları değiştiremeyiz, bunun hiç bir yolu yok. Oradaki taraftarlar bu baskıya hep devam edecektir, bu da takımı olumsuz etkilemeye devam edecektir.”

-Sezon başında Hugo Bross ile görüştün mü? Yoksa ona danışılmadan mı gönderildin?
“Hoca ile bir konuşmam oldu ama beni burada en çok üzen nokta, ayağıma topun değdiğini görmeden kiralık olarak gönderilmemi istedi. Tahminim hoca ve yönetim arasında geçen bir konuşmanın ardından verilmiş bir karardı. O zaman büyük bir hayal kırıklığına uğradım en azından beni görebilir ve bir şans verebilirdi.

Daha sonra beni Manisaspor’a kiralık verdiler ve burada oynamaya başladım. Trabzonspor’a karşı da galibiyet golünü ben attım. Halen Trabzon’da görüştüğüm futbolcu arkadaşlarım ve halktan insanlar var. Onlar da bana hocanın pişman olduğunu söylediler ama bir hoca bir takımın başındaysa kararı kendi almalıdır. Senin elinde böyle bir oyncu varsa ve sen o oyuncuyu görmeden kiralık gönderiyorsan bu karar yanlıştır. Eğer ben hoca olsaydım, orada tek yetkili ben olurdum ve en azından elimdeki oyuncuları görmek için onlara şans verirdim.”

“TRABZONSPOR’A DAHA ÇOK GOL ATARDIM AMA…”

-Trabzonspor’a attığın bu golden sonra ‘Kiralık Katil Isaac’ başlıkları atıldı. Bunun için ne düşünüyorsun?
“Hatırlar mısınız, bilmiyorum. O maçta ben 40. dakikada sakatlandım eğer 40. dakikada sakatlanmasaydım daha çok gol atardım. Trabzonspor’a gelmeden önce de onlara karşı çok gol attım. Çok iyi bildiğim ve gol attığım bir takım. Gol atacağımdan emindim ve dediğim gibi erken sakatlanmasaydım daha da fazla gol atardım.”

“UMUT VE GÖKHAN KADAR İYİYİM”

-Bu sezon Trabzonspor’da kalsaydın, başarılı olabilir miydin?
“Sezon başında benim de düşüncelerim farklıydı. Yabancı bir hoca geldi, kimseyi tanımadığı için herkese eşit şans vereceğini düşünüyordum. Ama ne yazıkki bu şekilde olmadı, kimseyi tanımadan etmeden bir kadro oluşturdu. Orada kalsaydım başarılı olacağıma inanıyordum, Umut ve Gökhan iyi golcüler ama benden fazlalıkları yok. En az onlar kadar iyiyim.”

“TERİM VE NİJERYA HABERLERİNE GÜLMÜŞTÜM”

-Nijerya Dünya Kupası’na son anda katıldı. Bu kadar zorlanacağınızı düşünüyor muydun?
“Nijerya’da, Brezilya gibi bir ülke her yerde futbol oynanıyor, futbol orada bir hastalıktır. Nijerya’da futbol insanları birleştirir. Benim ülkemin ismi yalnızca bu tarz turnuvalarda duyuluyor. Dünya Kupası’na katılmak ülkemin insanları için büyük bir mutluluk. Bu kadar zorlanacağımızı düşünmüyordum, çünkü çok yetenekli oyuncularımız vardı. O gruptan çok rahat çıkmamız gerekiyordu, Dünya Kupası’na katılmamızı başka takımların maçlarına bırakmamalıydık. Neyseki Dünya Kupası’na katıldık ve bunun için çok mutluyum.”

-Nijerya Milli Takımı’nın başına Fatih Terim’in geçeceği de yazıldı…
“Bu haberleri ben de duydum ve açıkçası güldüm. Olacağına pek ihtimal vermiyorum ama olursa da neden olmasın. Kendi milli takımım için en iyisinin olmasını isterim. 15 yaşından beri bu takıma kaptanlık yaptım, 2008 Olimpiyatları’nda yine takımın kaptanıydım. Şu anda insanlar Isaac neden milli takımda yok diye soruyorlar. Yeni bir hoca gelirse, kadroyu gözden geçirmesi gerek.”

“DÜNYA KUPASI’NDA OLACAĞIM”

-Düna Kupası’nda kadroda olmayı bekliyor musun?
“Bu Dünya Kupası’nda oynayacağıma inanıyorum. Çünkü federasyondan yetkililer ve spor yorumcuları beni arayarak Dünya Kupası’nda olacağımı ve hazır olmamı söylüyorlar. Ama bu sonuçta bana bağlı, burada göstereceğim performansa bağlı olarak oraya gidebilirim. Bana düşen çok çalışmak ve Güney Afrika’ya gitmek.”

-Bu motivasyon ile daha iyi bir Isaac göreceğimizi söyleyebiliriz değil mi?
“Nijerya’daki düşünce şu; bir oyuncu İngiltere’de, İspanya’da ya da Hollanda’da oynuyorsa iyi oyuncudur, oynadığı takımın önemi yok. Türkiye çok göz önünde bulunan bir lig değil. Benim sıkıntım da buradan kaynaklanıyor. Türkiye’de iyi bir takımda oynayacağıma, Avrupa’da sıradan bir takımda oynasam daha çok milli takıma çağırılırdım. Milli Takımım için en iyisini istiyorum, eğer sokakta oynayan bir çocuk milli takıma çağırılacaksa onun davet edilmesini isterim.”

-Nijerya Milli Takımı, Dünya Kupası’nda başarılı olabilir mi?
“Dünya Kupası tarihine baktığınız zaman Nijerya’nın çok önemli çıkışlar yaptığını görebilirsiniz. Nijerya’da çok iyi futbolcular var, Avrupa’nın önde gelen kulüplerinde oynayan büyük isimler de var. Doğru bir hoca ve doğru oyuncu tercihleri ile bu başarı neden gelmesin!”

“HIZIMDAN DOLAYI BENİ GÖREMİYORLAR”

-Bu cevabına bağlı olarak tekrar Fatih Terim konusuna dönmek istiyorum. Terim, Nijerya’da başarılı olabilir mi?
“Fatih Hoca’ya öyle bir şans verilirse, başarılı olacağını düşünüyorum. Çünkü çok kaliteli ve hırslı bir hoca.”

-Çok ofsayta düştüğün yönünde eleştiriler alıyorsun.
“Bu kadar ofsayta kalmamın nedeni ben değilim. Hızlı bir forvet oyuncusuyum, bazen takım arkadaşlarım ben hareketlendikten çok sonra pası atıyorlar ya da hakem unsuru var. Bu sezon attığım bir çok gol ofsayt nedeniyle verilmedi ama bu pozisyonların çoğunda ofsayt yoktu, bunu televizyonda da gördük. Burada suç benim değil, benim hızımdan dolayı beni göremiyorlar ve pozisyonları yanlış yorumluyorlar.”

“G.BİRLİĞİ SAYEMDE KÜMEDE KALDI DİYEBİLİRİM”

-İlginç gol sevinçlerin var, bunların anlamları var mı?
“Bunların farklı anlamları var. Bazen bir kişiye bazen de Tanrıma şükran amaçlı oluyor.”

-Unutamadığın golün hangisi?
“Gençlerbirliği bir dönem çok kötüydü, Çaykur Rizespor’a karşı çok önemli bir maç oynayacaktık. O maçı kaybetseydik belki o moralsizlikle beraber Gençlerbirliği küme bile düşebilirdi. Kendi evimizde ilk golü Çaykur Rizespor attı, çok sert ve zor bir maçtı o maçta iki gol attım ve maçı kazandık. O gollerin anlamı çok büyüktü, Gençlerbirliği sayemde kümede kaldı diyebilirim.”

-Peki Manisaspor bu sezon senin sayende neler yapacak?
“Taraftarlarımıza şu mesajı vermek istiyorum, daha iyi bir Isaac göreceklerine emin olabilirler. Özellikle devre arasında ülkeme gidip ailemi gördükten sonra yepyeni bir Isaac görecekler. Her futbolcunun iyi ve kötü dönemleri olabiliyor. Manisa’da iyi bir başlangıç yaptım, daha sonra düşüşe geçtim ama yeniden bir çıkış yakalayacağım.”

“MANİSASPOR TARAFTARINA MİNNET BORCUM VAR”

-Kaç kardeşsin?
“Beş erkek, üç kız kardeşim vardı. Bir ablam vefaat etti, yedi kardeş kaldık.”

-Ailende başka futbolcu var mı?
“Erkek kardeşim benden daha iyi futbol oynardı ama profesyonel olamadı. Yeğenlerim ve kuzenlerim çok yetenekliler, yeni Isaacler geliyor.”

-Onları Türkiye’de görebilir miyiz?
“Neden olmasın!”

-Aileni Türkiye’ye getirmeyi düşünmüyor musun?
“Eşim ve çocuğum burada, Manisa’da birlikte yaşıyoruz. Manisaspor taraftarıyla ilgili sevdiğim şey, hep bizi destekliyorlar. Son kaybettiğimiz Kayserispor maçından sonra bizi çağırıp alkışladılar. Taraftarlara karşı minnet borcum var, bunu en kısa zamanda ödeyeceğim. Ne onlar ne de biz bulunduğumuz yeri hak etmiyoruz. Atacağım goller ve yapacağım katkıyla Manisaspor’u hakettiği yere getireceğim.”

-Manchester United’ın kapısından döndüğünü söylemiştin. Isaac’in hedefleri arasında neler var? Avrupa’da bir takımda oynadığım zaman Milli Takıma da daha rahat seçileceğini de söylemiştin. Bu hedeflerinde belirleyici bir rol oynar mı?
“Nijerya’daki taraftarlar da beni takip edemediklerini ve daha rahat takip edebilecekleri bir lige gitmemi istiyorlar. Ama benim düşüncem Türkiye Ligi’nin, Avrupa’daki en iyi liglerden bir olduğu. Burada uzun yıllardır bulunuyorum ve Türkiye ikinci evim gibi oldu. Türkiye’de çok mutluyum ve ayrılmayı şu an için düşünmüyorum. İleride neler olacağını tam olarak bilemiyorum.”

-Avrupa’da hangi liglerde başarılı olabileceğini düşünüyorsun?
“İspanya, Fransa ve Almanya’da başarılı olacağıma inanıyorum.”

-Bu ligler arasında İngiltere neden yok?
“İngiltere Ligi herkesin gitmek istediği bir yer ama benim içim de öyle bir istek yok.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By