Domingos, Braga’nın sırrını anlattı

5 Mayıs 2011

Portekiz futbolu yetiştirdiği yıldız oyuncuların yanı sıra, son dönemde futbol dünyasına kazandırdığı genç ve başarılı teknik adamlarla da dikkati çekiyor.

Porto’da 1982 yılında başlayan futbol kariyeri, arada iki yıllık bir Tenerife macerasının ardından döndüğü Porta’da 2001 yılında son bulan Domingos Jose Paciencia Oliveira, 2009’dan beri teknik direktörlüğünü yaptığı Braga’da önemli başarılara imza atıyor. Henüz 42 yaşında olmasına karşın Portekiz futbolunun en önemli teknik direktörlerinden biri olarak gösterilen Domingos, Portekiz’de bulunan Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Genç takımlarla birlikte 18 yıl formasını giydiği Porto’nun B takımında teknik direktörlük kariyerine başlayan Domingos, ardından bir sezon Leiria, iki sezon Academica ve son üç sezondur da Braga’nın başarısı için yoğun çaba sarfediyor.

Porto genç takımında Hugo Almeida’nın da teknik direktörlüğünü yapan Domingos’un yükselişi Braga ile de sınırlı kalacak gibi gözükmüyor. Domingos’un, önümüzdeki sezon için Sporting Lisbon ile anlaştığı neredeyse herkes tarafından biliniyor. Ancak kritik bir dönemde oldukları için bu konudaki sorularımız yanıtsız kaldı.

Domingos kısa sürede elde ettiği başarı, güveni ve duruşuyla Jose Mourinho gibi Avrupa futbolunda önemli yerlere gelebilir. Bu potansiyele sahip bir teknik adamla, belki de kariyerinin henüz başı sayılabilecek bir dönemde röportaj yapmak bizim için de güzeldi.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz:

“BAŞARININ SEBEBİ ORGANİZASYON”


-Çok güçlü takımları geride bırakarak Avrupa Ligi’nde yarı finale kaldınız…

“Bu başarı kulübün organizyon şemasıyla alakalı bir şey. Braga gerçekten son derece profesyonel yönetiliyor. Büyük takımları eleyerek buraya geldik ama hala büyük bir başarı elde etmedik. Önümüzde bir yarı final maçı var ve bu karşılaşmayı kazanarak finale çıkmak istiyoruz. Başarımız oyuncuların ve kulübü yönetenlerin başarısıdır.”

-Yarı finalde Benfica ile eşleştiniz. Porto-Villarreal eşleşmesine oranla daha şanslı bir eşleşme olduğunu söyleyebilir miyiz?

“Bu aşamaya gelene kadar çok zorlu ekiplerle oynadık, şanslı olduğumuzu söyleyemem. Artık bu aşamadan sonra şans diye bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Benfica çok güçlü bir takım ancak onları da eleyebileceğimize inanıyorum.”

-Braga önümüzdeki sezon şampiyonluk mücadelesi içinde yer alabilir mi?

“Braga’nın son 6 yılına baktığınız zaman, kulübün git gide yükseldiğini görebilirsiniz. Braga aynı çizgisini korursa çok yakında şampiyonluğa uzanacağına eminim.”

“EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ TAKIM OYUNU”


-Oyuncularınız arasında kısa süre içinde Avrupa’ya damga vuracak bir isim görüyor musunuz?

“Bu takımın en önemli başarısı oyuncuların bireysel olarak ön plana çıkmak yerine takım oyununu çok iyi oynamasından kaynaklanıyor. Burada bir iki isim söylemem diğer oyuncularıma haksızlık olur. Takımımda ofansif ve defansif olarak çok iyi isimler var ve bunlar arasından bazılarının çok önemli yerere geleceğine eminim.”


“YILDIZ OYUNCULARIN TÜRKİYE’DE OLMASI AVANTAJ”

-Peki ileride sizi bir Türk takımının başında görebilir miyiz?
“Tabii ki olabilir. Türkiye güzel bir futbol ülkesi. Statlar güzel, taraftarlar futbolu çok seviyor. Avrupa’nın önemli kulüpleri de devre arası kamp çalışmaları için Antalya’yı tercih ediyor.”

-Quaresma, Almeida, Simao ve Fernandes Beşiktaş forması giyiyorlar…

“Bu oyuncular daha önce oynadıkları takımlarda büyük başarılara imza attılar. Böyle oyuncuların Türkiye’de olması genç Türk futbolcular için büyük kazanç. Antrenmanlarda onları izleyip, değerleri bilgilere sahip olabilirler.”

“ALMEIDA TEKNİK VE SÜRATLİ DEĞİL AMA…”


-Yanlış bilmiyorsam, Almeida’nın kısa bir süre hocalığını yaptınız. Onu sizden kısaca dinleyebilir miyiz?

“Almeida 2004-2005 yılında Porto B takımında oyuncumdu. Çok teknik ve hızlı bir oyuncu değil ama kafa ve ayak vuruşları iyidir. Türk futboluna adaptasyonu belirli bir süreç gerektiriyor. Almeida orta saha oyuncularıyla iyi anlaştığı sürece takımın gol yükünü sırtlayabilir. Beşiktaş’ta da Quaresma ve Simao gibi onu çok iyi tanıyan oyuncuların olması büyük avantaj. Eğer onlar olmasaydı bu adaptasyon süreci çok daha uzun olabilirdi.”

-Portekiz futbolu özellikle kulüpler bazında büyük bir başarı elde ediyor. Bu başarının sırrı ne?

“Başarının sırrını organizasyon olarak özetleyebilirim. Portekiz’de kulüpler çok profesyonel olarak yönetiliyorlar. Bu da başarıyı getiriyor. Son yıllarda Portekiz milli takımı da yükselişe geçti ve kulüp takımlarının başarılarıyla daha iyi bir konuma gelecektir.”

“TÜRK HALKI FUTBOLLA YATIP, FUTBOLLA KALKIYOR”

-Türk futbolu hakkındaki görüşleriniz neler?
“Türk halkının futbolla yatıp, futbolla kalktığını biliyorum. Bu da oraya giden oyuncunun daha fazla heyecanlanmasına ve takımına bağlanmasına neden oluyor. Türkiye’de çok büyük takımlar var. Avrupa’dan da çok önemli transferler yapmaya başladılar. Bu transferler ve iyi yönetimlerle Türk futbolunda gelişim hızla devam edecektir.”

-Tanıdığınız Türk futbolcular hangileri?

“Hamit Altıntop ve geçmiş dönemlerden Kubilay Türkyılmaz.”

PORTEKİZ FUTBOLUNUN AVANTAJI…

-Türk futboluyla ilgili sorumuza çok teknik ve yetenekli oyuncularınız var cevabını verdiniz. Peki Portekiz futbolunu nasıl tanımlarsınız?

“Portekiz futbolunun temel avantajı iyi organizasyon ve takımların içindeki bütünlük. Toplu olarak savunma ve hücum burada çok iyi uygulanıyor.”

-Braga’nın scoutları Türkiye’den oyuncu izliyor mu?

“Şu anda hiç bir scoutımız Türkiye’de değil ama kulağımıza sağlam duyumlar geldiği zaman ülkelere scout yolluyoruz.”

-Braga’da ilerleyen dönemlerde bir Türk futbolcu görebilir miyiz?

“Oyuncu iyi olduğu sürece hangi milletten olduğunun bir önemi yok. Türk futbolcular son derece teknik ve hızlı oyuncular. İleride bir Türk oyuncuyu Braga’da görebilirsiniz.”

-Porto ve Benfica’ya oranla daha mütevazi bir kadroyla Avrupa Ligi’nde yarı finaldesiniz. Bu nedenle sizi bir kez daha kutluyorum.
“Çok teşekkürler. Benfica, Porto ve Sporting Lisbon’un bütçeleri bizden çok daha fazla. Biz kısıtlı bir bütçemiz olmasına karşın önemli başarılara imza atıyoruz. Bu sene kupaya uzanırsak kulübün kaynakları da artmaya başlayacaktır. Bu kaynaklar doğru kullanılırsa kulübümüz çok daha farklı yerlerde olacaktır.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By