‘Genç futbolcular kaderleriyle başbaşa’

Ümit Milli Takım’ın 20 yaşındaki gözde oyuncusu Okay Yokuşlu’ya göre Türkiye’de altyapı sistemi kesinlikle yeterli değil ve genç futbolcular da kaderleriyle başbaşa bırakılıyor.

Okay Yokuşlu, henüz 17 yaşındayken iki milyon üç yüz bin lira bonservis bedeli karşılığında Kayserispor’a transfer oldu. Bu transfer, köklü İzmir kulüplerinden Altay’ın bir futbolcudan kazandığı en yüksek para olarak kayıtlara geçti.

Orta sahada görev yapan futbolcu şimdi 20 yaşında ve Türkiye’nin büyük umut bağladığı isimlerden biri. Ümit Milli Takım’ın değişmez isimlerinden olan Okay, geçtiğimiz sezon Beşiktaş ve Trabzonspor’un da transfer gündeminde yer almıştı.

Bu sezon Kayserispor’u yeniden Süper Lig’e döndürmek için ter döken genç oyuncu, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Futbola Karşıyaka’da başlayan Okay, 10 yaşında Altay altyapısına geçti. 15 yaşında profesyonel oldu ve 16 yaşında 1. Lig’de çıktığı ilk maçta iki gol birden atarak, profesyonel liglerde gol atan en genç oyuncu rekorunu kırdı.

Türkiye’de yetişen yıldız adaylarından biri olan Okay ile altyapıları ve Türk Milli Takımı’nın durumunu konuştuk.

-Türkiye’de altyapı eğitimi yeterli mi?

Altyapı olarak Türkiye’de kesinlikle bir yeterlilik yok. İzmir’de yetiştim. İzmir kulüplerinin bu konuda daha fazla dezavantajı var. Altay’ın da o zamanlar maddi sıkıntıları vardı. Saha anlamında, her şeyde sıkıntı çekiyorduk. Bizde yetiştiricilik çok az. Bir genç oyuncu kendi olabiliyorsa ya da bir hoca onu çok tutup, üstüne düşerse başarılı oluyor. Avrupa’da daha farklı olduğunu düşünüyorum. Onlar bir kumaşı gördüğü zaman, onu işliyorlar, yetiştiyorlar ve adeta onu futbolcu yapıyorlar. Türkiye’de öyle bir şey yok. Bizdeki genç futbolcular kaderleri ile başbaşa.

-İyi bir jenerasyon gelebilir mi?

Alt yaş gruplarındaki uluslararası turnuvalara bakarsanız, Ümit Milli de dahil hep başarılı olduğumuzu görürsünüz. A Milli’ye geçtiğimiz zaman bir düşüş yaşanıyor. Çok yetenekli arkadaşlarım ve kardeşlerim var. Önemli olan onları kullanabilmek. Ümit Milli Takım’da, Abdullah hocamız (Avcı) yönetiminde, çok yetenekli bir takıma sahibiz. Ancak Ümit Milli Takım’daki oyuncuların, kendi takımlarında aldığı süreler çok kısa. 20 kişi varsa, düzenli oynayan yalnızca 7-8 kişi var.

20 Yaşaltı Dünya Futbol Şampiyonası’nda Fransa’ya elendik. O takımın yedekleri bile kendi liglerinde düzenli forma alan oyunculardı. Onlar hep bu arenada oldukları için ön plandalar. Bizde ise orada çok iyi turnuva geçiren bir futbolcu bile, kulübünde bir iki ay oynamadığı için unutulmaya başlıyor.  

Hakan Çalhanoğlu ve Salih Uçan. Neden bu isimleri söyledim. Çünkü çok küçük yaşlardan beri milli takımlarda beraber oynuyoruz. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Birimiz topu aldığında ne yapacağını ve nerede duracağını çok iyi biliyoruz. Onlarla birlikte A Milli Takım’da oynamak isterim. Başarılı olmak için iyi takım olmak gerekiyor deniliyor. Aslında önce iyi arkadaş olmak gerekiyor.

-Genç Milli Takım’daki başarılar neden A Milli Takım’a yansımıyor? Genç Milli Takım’daki isimlerin neden A Milli Takım’a çıkışı kolay olmuyor?

Onu da süre alamamaya bağlıyorum. Kendi kulüplerinde süre alsalar, arkalarında durulsa onlar da kendilerini gösterecektir. A Milli Takım’a, hiçbir oyuncu bir şey yapmadan gidemez, kendini ispatlamadan gidemez. Genç futbolcuya özgüveni vermezseniz o iş zor gibi geliyor.

-Düzenli forma giyememekte genç oyuncuların hataları yok mu?

Tabii ki suçu sadece başkalarının üzerine yıkmak da olmaz. Ama bence hakkıyla çalışan ve gerçekten o formayı isteyen birçok oyuncu var. Ben burada onlar adına konuşuyorum. Hocasının dediklerini yapan, sahaya çıktığı zaman herşeyini ortaya koyan genç futbolcular için sabredilmeli ve tölerans gösterilmeli.

-Türk Milli Takımı son büyük turnuvalara katılamadı. Ümit Milli Takım’da forma giyen sen ve arkadaşlarında; ‘A Milli Takım formasını giyeriz, bu takımı yükseltiriz’ güveni, hırsı var mı?

Kesinlikle var. Zaten 15 yaşından beri Türk bayrağını göğsümde taşıyorum. Çok yetenekli arkadaşlarımız var. En az şu an A Milli Takım’daki abilerimiz kadar yetenekli oyuncular aşağıdan yetişiyorlar. Başarılı olacağımıza inanıyorum.

-A Milli Takım’ın orta sahasında beraber oynarsak başarılı oluruz dediğin isimleri sayar mısın?

Hakan Çalhanoğlu ve Salih Uçan. Neden bu isimleri söyledim. Çünkü çok küçük yaşlardan beri milli takımlarda beraber oynuyoruz. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Birimiz topu aldığında ne yapacağını ve nerede duracağını çok iyi biliyoruz. Onlarla birlikte A Milli Takım’da oynamak isterim. Başarılı olmak için iyi takım olmak gerekiyor deniliyor. Önce iyi arkadaş olmak gerekiyor. Saha içinde bir şey söyleyince art niyet olmadığı biliyoruz, böylece başarı geliyor. Sadece onlarla değil tabii tüm arkadaşlarımızla, onlarla aynı mevkiide olduğumuz için, birbirimize daha yakın oynadığımız için adlarını söylüyorum.

-Yabancı sınırlamasının kalkmasını ister misin?

Türk oyuncuların Avrupa’ya çıkması daha kolay olabilseydi, yabancı sayısının serbest olmasını isterdim. Çünkü yurt dışında oynamanın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

-Türkiye’de oyuncuların yurt dışına gitmeme sebebi olarak; ‘Türkiye’de daha fazla para kazanmaları, yurt dışında ise hem az kazanıp hem de daha fazla disiplin altına girmeleri’ gösteriliyor. Sen buna katılıyor musun?

Buna kesinlikle katılmıyorum. Kim Avrupa’da oynamak istemez. Allah izin verirse, bu işten 10 yıl daha ekmek yiyeceğim, nasıl olsa iyi olduğum sürece bu işten para kazanacağım. Niye ismimi daha çok kişiye duyurmayayım? Neden dünya çapında tanınmayayım? Avrupa’ya gitmek istiyorum. Orada da burada da oynadığınız zaman rahat bir yaşam süreceksiniz. İkisinin arasında bir fark yok ama futbol hayatınız bittiğinde paradan daha önemli şeyler bırakmak gurur verecektir. Benim gibi düşünen arkadaşlarımın sayısı oldukça fazla.

-Ne zaman Avrupa’ya gitmeyi hedefliyorsun?

İlk hedefim Türkiye’de bazı şeyleri başarmak, kendimi ispatlamak. Bunu da en yakın zamanda yapmayı planlıyorum. Daha sonra Avrupa’ya gitmek istiyorum. Çünkü milli takımlarda çok sayıda maça çıktım. İnanın, Avrupa takımlarıyla oynadığımız maçlar bir Süper Lig karşılaşmasından taktik disiplin açısından daha zorlu geçiyor. Orada daha keyifli bir futbol izleyebilirsiniz. Ben bunu yaşamak istiyorum. Şampiyonlar Ligi ve UEFA maçlarında kendimi görmek istiyorum. En kısa zamanda Avrupa’ya gitme hedefim var.

Ümit Milli Takım’daki oyuncuların, kendi takımlarında aldığı süreler çok kısa. 20 kişi varsa, düzenli oynayan yalnızca 7-8 kişi var.

-Avrupa’da oynamak istediğin, oyun tarzına uygun gördüğün bir lig var mı?Çok düşük hedefleri olan bir takım olmadığı sürece, orta düzey takımların hepsinde oynamak isterim. Almanya, İspanya olabilir, bu ligleri severek izliyorum.

-En güvendiğin özelliğin nedir?

Saha içinde oyunu okuyabilmem ve durum kötü gittiği anda oyunu iyiye çevirebilmem.

-Süper Lig’de oynamak istediğin bir takım var mı?

Yok. Kafamdaki uygun şartlar ve koşullar oluşursa, ilk hedefim Avrupa olur.

-Süper Lig takımlarından sana gelen bir teklif oldu mu?

Bana gelen resmi bir teklif yok. Kulübe geliyorsa, onu bilmiyorum. Benimle görüşülen bir konu olmadı. 

-Örnek aldığın futbolcular kimler?

Zidane’ı çok beğenirdim ve takip ederdim. Gerrard ve Lampard diğer beğendiğim isimler.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By