Sapara: Rosenborg Beşiktaş’ı reddetti

5 Mart 2010

Slovak golcü Robert Vittek ile başlayan ve Fransız yıldız Jerome Rothen ile devam eden röportajlarımızda Hilmi Sever’in sıradaki konuğu bir başka Slovak oyuncu Marek Sapara. Geçtiğimiz sezon adı Beşiktaş ile de anılan ve Alman ekiplerini de peşinden koşturan başarılı oyuncuyu Ankaragücü devre arasında Rosenborg’tan kadrosuna katmayı başardı.

Vittek ile birlikte Dünya Kupası’nda da Slovakya forması giyecek yıldız oyuncuyu, bu röportajı okuduktan sonra daha yakından tanıyacaksınız.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

“BUNDESLİGA TAKIMLARI BONSERVİSİMİ ÖDEYEMEDİ”

-Türkiye’ye gelmeden önce bir çok Avrupa takımından da teklif aldığını duyuyorduk, neden Ankaragücü’nü seçtin?
“Biliyorsunuz dünyada bir para krizi var, Almanya Bundesliga’dan da bazı teklifler aldım ama oradaki kulüpler benim bonservisimi ödeyemediler. Ankaragücü bonservisimi ödeyebilecek güçteydi ve ödedi. Türkiye’ye gelmemin ilk nedeni bu. İkinci olarak menajerim beni çok iyi tanıyor ve hangi takımda ne kadar faydalı olabileceğimi çok iyi biliyordu ve o da Ankaragücü’ne gitmemi tavsiye etti.”

-Bundesliga’da seninle ilgilenen takımlar hangileriydi?
“Onların adını söylemek istemiyorum ama çok iyi takımlar olduklarını söyleyebilirim.”

“ROSENBORG BEŞİKTAŞ’IN TEKLİFİNİ REDDETTİ”

-Bir dönem adın Beşiktaş’la anılmıştı, sana ulaşan bir teklif var mıydı?
“Evet Beşiktaş’tan teklif aldım. 2009’un Ocak ayında Beşiktaş’ın Rosenborg Kulübü’ne bir teklifi olmuştu ama Rosenborg bu teklifi hemen reddetti. Benim için daha kötü oldu böyle güzel bir ülkeyi daha önce tanıyabilecektim.”

-Beşiktaş’a gelmek ister miydin?
“Neden olmasın ama o günki şartlar buna olanak vermedi. Rosenborg’ta sonuçta belli bir yere kadar top oynayabilirdiniz ve ben bu sınırda top oynuyordum. Hedefim futbol oynadığım ligi değiştirmek ve daha üst düzey bir lige gitmekti, Ankaragücü’ne gelerek bu isteğimi gerçekeştirdim.”

“FRİKİK GOLLERİM ÜNLÜDÜR”

-İlk hedefini gerçekleştirdin, peki bundan sonraki hedeflerin neler?
“İlk önce bu kulüp bana yardımcı oldu, oradan aldı ve buraya getirdi. Ankaragücü’ne her şeyimi vermek istiyorum. Bir ay ya da bir yıl sonrayı düşünmek istemiyorum. Benim için önemli olan bu haftaki maç, sadace önümüzdeki maçı düşünüp konsantre olarak takımıma maksimum fayda sağlamak istiyorum.”

-Etkili şutlarını biliyoruz, yetenekli bir oyuncusun. Türk futbolseverler Sapara’yı hangi özellikleriyle hatırlayacak?
“Onlar izleyecekler ve Sapara’yı görecekler. Slovakya’da ve Rosenborg’ta frikik gollerim ünlüdür. Burada da umarım frikik gollerime başlayacağım.”

“UMARIM ROBERT ANKARAGÜCÜ’NDE KALIR”

-Ankaragücü taraftarı senden büyük işler bekliyor…
“Bu takıma her özelliğimle yardımcı olmak istiyorum, çok iyi bir taraftarımız, takımımız, tesislerimiz ve yönetimimiz var. Yönetimimiz bize her konuda büyük destek oluyor, onların bu desteğini ve taraftarlarımızın beklentisini boşa çıkarmamak için takım olarak çok iyi çalışmalıyız.”

-Senle birlikte Slovakya Milli Takımı’nın önemli oyuncularından biri de Robert Vittek. Onunla birlikte bir gün Türkiye’de aynı takımda olacağını düşünüyor muydun?
“Türkiye’ye gelmeden önce menajerim Robert’in de Ankaragücü’ne geleceğini söylemiştim. Bunu duyunca çok mutlu olmuştum, milli takımdan çok iyi bir dostum. İnşallah bu seneyi iyi bir şekilde bitiririz ve kiralık olarak burada bulunan Robert de önümüzdeki sezon Ankaragücü’nde kalır.”

-Ankaragücü’nde bu kadar önemli isimlerin olacağını tahmin ediyor muydun?
“Avrupa Ligi’nde, Şampiyonlar Ligi’nde oynadım, Valencia’yı her iki maçta da yendik. Chelsea’ye karşı forma giydim. Yıldızlarla oynamak benim için bir avantaj, onlarla birlikte sahada olmak ve onların arasında kendimi de gördüğüm zaman çok iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum.”

“BU TAKIMIN ŞAMPİYON OLACAĞINA İNANIYORUM”

-Ankaragücü büyük hedefleri doğrultusunda iddialı bir kadro oluşturdu. Başkan da önümüzdeki yıllarda hedefi şampiyonluk olarak belirledi. Bu kadro, bu müthiş tesisler ve yönetim desteğiyle şampiyonluk gelebilir mi?
“Kesinlikle burada çok güzel şartlar var, bu takımın şampiyon olacağına inanıyorum. Bizim için gerekli ilk şey zaman. İyi bir takım olmanız için 1,5-2 sene aynı sahada olmuş ve saha dışında da birlikte zaman geçirmiş oyuncular gerekli.”

-Rosenborg ile Ankaragücü’nü kıyaslamanı istesek neler söyleyeceksin?
“Rosenborg ile Ankaragücü’nü kıyasladığımda Rosenborg sürekli Şampiyonlar Ligi’nde oynamış ve kendini kabul ettirmiş bir takım. Norveç’te çok büyük bir takım ama bu Ankaragücü’nden iyi bir takım olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta Norveç Ligi belli bir seviyeye kadar çıkabilir. Türkiye Ligi çok daha kaliteli bir lig, burada daha yeni şeyler öğrenebileceğimi ve kendimi daha fazla geliştirebileceğimi düşünüyorum.”

“G.SARAY MAÇINI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM”

-Önümüzdeki hafta Galatasaray ile karşı karşıya geleceksiniz ve bir futbolsever olarak bu maçı sabırsızlıkla bekliyorum. İki takımda da çok önemli yıldızlar var. Senin bu maçla ilgili görüşün nedir?
“Böyle büyük maçları çok severim ve sabırsızlıkla bekliyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız, evimizde ya da deplasmanda oynamışız bunun çok fark edeceğini düşünmüyorum. Kazanmak istiyoruz ve Galatasaray’ı mağlup edersek bunun takımımıza çok iyi bir hava vereceğini düşünüyorum.”

-Slovakya Milli Takımı Dünya Kupası’nda neler yapabilir?
“Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi takımları mağlup ederek Dünya Kupası’na gitmeyi başardık. Güney Afrika’da olmayı sonuna kadar hakettiğimizi düşünüyorum. Benim için de ülkem için de bu bir ilk olacak. Dünya Kupası’nda başarılı olmak için çok sıkı çalışıyoruz ve bunun da meyvesini alacağımıza inanıyorum.”

“DÜNYA KUPASI’NA KATILMAK DA BÜYÜK BAŞARIDIR”

-Grupta en çekindiğin takım hangisi?
“İtalya, Paraguay ve Yeni Zelanda’nın çok ötesinde bir takım. Ama onlara karşı da sahadan galip ayrılabiliriz.”

-Dünya Kupası’nda büyük bir çıkış yapabileceğini düşünüyor musun?
“Sonuçta Dünya Kupası’nda kimse bizden şampiyonluk beklemiyor. Slovakya Milli Takımı’nın tüm oyuncuları rahat bir şekilde sahaya çıkıp, kendilerini göstermek için tüm güçlerini sahaya koymalı. Bunu yaparsak hem bireysel anlamda hem da takım olarak başarılı olacağımızı düşünüyorum. Dünya Kupası’na katılmak da çok sonuçta büyük bir başarıdır.”

-Bildiğin en ünlü Türk futbolcusu kim?
“Hakan Şükür.”

“ARDA ADINI TÜM DÜNYA ÖĞRENEBİLİR”

-Aktif olarak futbol oynayan…
“Arda Turan.”

-Arda Turan’ı nasıl buluyorsun?
“Gerçekten çok iyi bir futbolcu, kendini ispat etmiş biri. Türkiye Milli Takımı’nın tartışmasız en büyük yıldızı. Her geçen yıl daha iyi futbol oynuyor ve Galatasaray’ı taşıyan isimlerin başında geliyor.”

-Arda’nın adı sürekli Avrupa’nın dev takımlarıyla anılıyor. Sana göre Avrupa’da başarılı olabilir mi?
“Avrupa’nın dev takımlarında oynamak için sadece futbol yeteneği yetmiyor. Kafasını da başka bir ülkede futbol oynamaya hazırlamalı. Başka bir ülkeye gidecek, farklı arkadaşlar, farklı bir kültür ve yaşam ile karşılaşacak. Eğer bunlar için kafa olarak kendini hazırlarsa Arda gibi yetenekli bir oyuncunun hiç bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Eminim adını tüm dünya öğrenir. Örneğin benim için Ankaragücü’ne geldiğimde Norveç’te olmamın ya da Türkiye’de olmamın hiç bir farkı yoktu.”

“İLK ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇIMI UNUTAMIYORUM”

-Futbol hayatında unutamadığın bir an var mı?
“Hayatım boyunca unutamayacağım an ilk Şampiyonlar Ligi maçımdı. Chelsea’ye karşı deplasmanda oynamıştım. Karşılaşma 1-1 bitmişti ve golümüzda asisti de ben yapmıştım. Bu anı hiç unutamam, müthiş bir olaydı.”

-En beğendiğin oyuncular kimler?
“Kalede Petr Cech, stoperde Terry, orta sahada Gerrard, Lampard, Makalele inanılmaz bir adam. Valencia’daki Da Silva da çok yetenekli bir oyuncu.

-Kolunda bir dövme var…
“Kazanamak için doğdum”

-Peki kazanmak için mi doğdun?
“Buna sonuna kadar inandığım için koluma yazdırdım.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By