Ümit Karan: Hep Fenerbahçe’ye denk geliyordu

25 Eylül 2009

Eskişehir’de Volkan Yaman ve Mehmet Yılmaz’dan sonra sıradaki konuğumuz unutulmaz gollerin adamı Ümit Karan. Attığı goller ile tüm futbolseverler için farklı bir yeri olan golcü oyuncu, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Eskişehirspor’a geldiği için hayatının en doğru kararını verdiğini söyleyen Karan ile yeni takımından, Galatasaray’a, Milli Takım’dan, hakkında merak edilenlere kadar bir çok konuyu konuştuk.

Şimdi bu özel röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

-Eskişehirspor’a transferin nasıl gerçekleşti? Bu teklifi kabul ederken neleri göz önünde bulundurdun?
“Açıkçası öncelikle böyle bir karar aldığım için çok mutluyum. Bu kararı alırken mutlaka çok düşündüm. Türkiye’de top oynamayı düşünmüyordum, Avrupa’dan gelen teklifleri değerlendirecektim. Daha sonra başkanın ısrarı ve kulüp hakkındaki araştırmalarım kararımı Eskişehirspor’dan yana kullanmamı sağladı. Müthiş taraftarı da bu kararı vermemde büyük etken oldu. Eskişehirspor lige her zaman renk katmış takım, tarihindeki önemli başarılar da unutulmaz. Eskişehirspor’da olmaktan dolayı çok mutluyum.”

“AYRILIŞ ŞEKLİM HOŞ OLMADI”

-Senin için Atatürk Stadı’nda müthiş bir imza töreni gerçekleştirildi. Binlerce taraftar tribünleri doldurdu, bu kadar büyük bir ilgi bekliyor muydun?
“Tabii yaklaşık 12-13 senedir Süper Lig’de top oynuyorum ve oynadığım takımlarda önemli başarılar yakaladım. Bunun karşılığın görmek insanı çok grurlandırıyor ve mutlu ediyor. Çok kötü ve moralsiz bir dönemden sonra böyle bir karşılamanın gururumu okşadığını ve moralimi yerine getirdiğini söyleyebilirim.”

-G.Saray’dan neden ayrıldın?
“Nedeni diye bir şey yok. Futbolda ayrılıklar hep oluyor, belki bizim ayrılış şeklimiz pek hoş olmadı, futbol kariyerinde hep aynı yer duracaksın diye bir kural yok.”

“G.SARAY’DAYKEN GOL ATAMAMAM ÇOK ABARTILDI”

-Galatasaray’dayken gol sorununun fazla abartıldığını düşünüyor musun? Baktığımız zaman zaten fazla süre almamıştın…
“3-4 maç ilk 11’de oynadım. Bu maçlarda da lehimize skorlar olmadı, maçlar hep kötü geçti. Benim de ah kaçar mıydı! dediğim bir pozisyonum hiç olmadı. Pozisyona giremediğimiz maçlarda oldu. Diğer maçlarda da 3-5 dakikalığına oyuna girdim. Bu kadar abartılacak bir durum ortada yoktu. Biz abartmayı çok seviyoruz. Şu ana kadar yaptıklarım ortada, attığım gol sayısı olarak faal futbolcular içerisinde yanılmıyorsam ilk sırada yer alıyorum.

“BU SİSTEMDE GOL ATMAM ÇOK ZOR”

Eskişehirspor’da iyi bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Burada da ilk maçlarda gol atamadım, taa ki geçtiğimiz haftaya kadar. Eskişehirspor’da golle buluşmam zaten zor, çünkü farklı bir görev üstleniyorum. Takımımızı iyi bir yere taşımak istiyoruz, şu an ligde üçüncüyüz ve buralarada kalmak istiyorsak benim de ilk haftalarda gösterdiğim performansı devam ettirmem lazım. Ama tabii insanlar benden her zaman gol bekliyor ama şu an oynadığımız sistemde gol atmamam çok zor.”

Rıza Hoca’nın kafasındaki sistemde orta sahaya daha yakın mı oynuyorsun?
“Hem o var hem de takım arkadaşlarıma göre daha tecrübeli olduğum için bu tecrübeyi takımımız adına kullanmaya çalışıyorum. Örneğin bir arkadaşımız bir açık bıraktığı zaman, o açığı kapatmaya çalışıyorum, iki kat mücadele ediyorum. Bunu yaparken de arkadaşıma yaptığı hatayı anlatıyorum ve bir daha olmaması için uyarıyorum. İnşallah bir süre sonra, taşlar yerine oturduğu zaman çok iyi bir takım haline geleceğiz.”

KARAN İÇİN ESKİŞEHİRSPOR’UN ANLAMI FARKLI

-Galatasaray’da Hakan Şükür’ün üstlendiği ‘abilik’ rolünü Eskişehirspor’da Ümit Karan üstleniyor desek, yanlış bir ifade kullanmış olmayız heralde…
“Eskişehirspor’a transferim gerçekleştiği gün ‘kaptan olmak ister misin?’ dediler, ben istemiyorum dedim. Çalışmalara başladıktan sonra takım arkadaşlarım beni bu göreve layık gördüklerini ve kaptanlığı yapmamı istediklerini söylediler, ben de bu görevi kabul ettim. Eskişehirspor’da hem futbolculara abilik yapıyorum, yaşadığım tecrübeleri ve maçları anlatıyorum. Antrenmanlarda pozisyonlarda neler yapmaları gerektiğini açıklıyorum. Daha profesyonel bir kulüpten geldiğim için, Galatasaray’da edindiğim yönetim bazındaki tecrübelerimi de Eskişehirspor kulübüne aktarmaya çalışıyorum. Kurumsallaşma anlamında da Eskişehirspor’a faydam olacağını düşünüyorum. İyi bir takım olmak belirli bir süreç gerektirir, bir günde olmaz. Her şeyin alt yapısını oluşturmak lazım, iyi bir takım ve kadro oluşturdunuz ama baktığımız zaman stat, tesis ve antrenman sahası eksiğimiz var. Bir çok eksik giderildikten sonra başarı ve istikrar gelir, yoksa sürekli olarak inişli-çıkışlı bir grafik izlersiniz.”

“ESKİŞEHİRSPOR TARAFTARININ FARKINI YAŞAYARAK ANLARSINIZ”

-Bu konuşmalardan sonra Ümit Karan’ın faal yaşantısından sonra da futboldan kopamayacağı izlenimi oluştu…
Tabii ki bunu istiyorum. Eskişehirspor da benim için ayrı bir tecrübe. Buradaki insanların beni dinlemesi ve fikirlerime saygı göstermesi benim için de önemli. Mutlaka yanlışlarım olacaktır ama ben tamamen gördüklerimi ve edindiğim tecrübeleri aktarıyorum.

İnanılmaz bir taraftara sahip bir kulübüz. Hiç bir takımda böyle bir taraftar yok. Ancak Galatasaray’da böyle bir topluluk gördüm. Bunu söylüyorsam hakikaten büyük bir taraftara sahip Eskişehirspor demektir. Bunu iyi değerlendirmek lazım.”

-Eskişehirspor taraftarı üç büyüklerle kıyaslanır mı?
“Eskişehirspor deplasmana gittiği zaman da en az 3-4 bin taraftarımız oluyor. Genele baktığımız zaman üç büyüklerin milyonlarca taraftarı var ama Eskişehir taraftarının ateşlemesi ve desteği inanılmaz. Birebir yaşarsanız farkı anlayabilirsiniz. Çok heyecanlı ve büyük bir taraftarımız var.”

“MİLLİ TAKIMIN ŞANSI YOK”

-A Milli Takımımızın, Dünya Kupası’na katılma şansı var mı?
“Şansı hiç kalmadı.”

-Milli Takım’da gol yollarında sıkıntı olduğunu düşünüyor musun?
“Hayır, düşünmüyorum. Türkiye’de her zaman iyi forvetler vardır.”

“OYNAYABİLİRİM AMA GİTMESEM DE OLUR”

-Milli Takım konusunda Ümit Karan’ın bir burukluğu var mı?
“Zaman zaman bazı sıkıntılar oldu ama ben yaptığım görevlerde mutluydum. Oynama sürem az ama milli takımda çok bulundum. Ama tabii ki daha çok forma giymek isterdim. Fakat gerekli yerlerde o şans bana verilmedi.”

-Ümit Karan, Milli Takım’da yeniden forma giyebileceğini düşünüyor mu?
“Oynayabilirim ama gitmesem de olur. Milli Takım’da da yeni oyuncuların ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

“YABANCI GOLCÜYÜ DAHA ÇOK SEVERLER”

-Galatasaray’ı nasıl buluyorsun?
“İyi bir kadro yaptılar ve galibiyetlerle yollarına devam ediyorlar. UEFA Avrupa Ligi’nde de gruptan çok rahat bir şekilde çıkacaklarını düşünüyorum.”

-Milan Baros ve Nonda Galatasaray’ın forvet hattını oluşturuyor. Sezon başında Galatasaray forvet oyuncusu arayışı içine girmişti. Forvet arayan bir takımın sen ve Necati Ateş’i göndermesini nasıl değerlendiriyorsun? En azından yerli bir golcü kadroda tutulamaz mıydı?
“Bizim ülkemizde yabancı golcüyü daha çok severler. Yani bu açıklıyor bir çok şeyi.”

“ELANO’YU DAHA PEK GÖREMEDİK”

-Keita ve Elano gibi önemli oyuncularla takviye edilmiş Galatasaray kadrosunda daha fazla iş yapardım diye düşünüyor musun?
“Daha Elano’nun nasıl oynadığını pek göremedik. Takıma oturdu ve çok faydalı oldu diyemeyiz. Brezilya milli takımında oynaması tabii ki önemli ama dört büyüklerde oynamak o kadar kolay değil. Uyum süreci var bu işin.”

-Jeneriklik goller denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisin. Bunun için özel bir çalışma yapıyor muydun?
“Çocukluğumdan beri bu yönelik çalışmalar yapıyorum.”

-Ümit Karan futbol kariyerinde hakkettiği değeri göremediğini düşünüyor mu? Bana göre daha farklı yerlerde olabilirdin…
“Kısmet bu kadarmış! Ben de daha farklı yerlerde olabileceğimi düşünüyordum.”

“TERS BİR ADAMIM”

-Hedeflerin arasında belirli yerler var mıydı ve neden olmadı?
“Bu biraz benim karakterimle de ilgili. Ben biraz ters bir adamım, dik kafalıyım, belki ondan bunlar olmamış olabilir. Bugüne kadar eyvallahım ve yalakalığım olmadı.”

-Milli Takımla ilgili soruyu ısrarla sormamın altında da biraz bu vardı. Galatasaray da bile biraz yalnız adam görüntüsü veriyordun…
“Hayat yalnız!”

-Şık gollerin adamı Ümit Karan’ın en beğendiği golü hangisi?
“Manisaspor’a attığım gol.”

-Galatasaray’da en iyi anlaştığın isimler kimdi?
“Herkesle aram iyiydi ama Volkan ve Ümit Davala ile biraz daha yakındık. Almancı tayfası yani. Hasan Şaş’la da çok iyi anlaşırdık.”

“HEP FENERBAHÇE’YE DENK GELİYOR”

-Fenerbahçe’ye karşı özel bir motivasyonun var mı?
“Hayır ama hep goller Fenerbahçe’ye denk geliyor.”

-Geçtiğimiz gün playstationda denemek için Galatasaray – Fenerbahçe maçı yaptırdık. Galatasaray 2-0 kazandı ve goller senden geldi…
“Ali Sami Yen’deki bir maçta da öyle olmuştu. Bakalım bu sene yine olacak mı?”

-Ümit Karan’ın en büyük hata ve pişmanlığı nedir?
“Bu soruyu geçelim.”

-En doğru kararın peki?
“Eskişehirspor’a gelmem.”

“ANCAK KÖTÜ OYNARSAM BİR SAVUNMACI BENİ ZORLAR”

-Ümit Karan’ı en çok zorlayan defans oyuncusu?
“Öyle bir şey yok. Ancak kötü oynadığım zaman bir defans oyuncusu beni zorlayabilir.”

-Sinema filmi teklifleri aldığın doğru mu?
“Sinema ve dizi teklifleri aldım ama daha değerlendirmedim. Zamanla bakacağız, olabilir, neden olmasın! Reklamlarda oynamıştım zaten.”

-Sevdiğin müzik tarzı?
“Hip-hop, house.”

-En yakışıklı futbolcular arasında hep yer alıyorsun. Nasıl bir duygu?
“Onu anneme sormak lazım, beni doğuran o.”

-Kar ortaklığı yaptığın bar-restaurant nedeniyle fazla eleştiri aldın….
“Bu konu çok gereksiz olarak gündeme geldi.”

-Futbolcuların gece yaşamı çok mu abartılıyor?
“Biz de her şey çok abartılıyor. Eleştirilerin ortası yok, ya çok iyisin ya çok kötüsün.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By