Umut Bulut: Beğenmeseler gönderirlerdi

16 Nisan 2008

Trabzonspor’daki röportajlarımıza, takımın golcü oyuncusu Umut Bulut ile devam ediyoruz. Aslen Kayserili olan Umut Bulut ile konuşmaya ilk başladığımız andan itibaren büyük bir şaşkınlık yaşıyorum. Saha içinde çok hareketli olan ve agresif bir görüntü çizen Umut Bulut son derece sakin ve mütevazı birisi. Sorularımız karşısında hep aynı sakinliğini koruyan Umut’un her cümlesinin sonunda “Trabzonspor’un şampiyonluğu” ve “Trabzonspor taraftarını mutlu etmek istiyoruz” cümleleri artık kalıplaşmış bir hal almış. Gerçekten işi hiç kolay değil, Trabzonspor gibi uzun yıllardır şampiyonluk özlemi çeken ve büyük bir taraftar potansiyeline sahip bir takımın forvetteki yükünü tek başına omuzlamaya çalışıyor.

Şimdi bu röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz:

-Forvette yalnız kaldığın konuşuluyor. Sen forvette yalnız kaldığını düşünüyor musun?
“Sonuçta elimizdeki kadromuz böyle ve son kararı hocamız veriyor. Ben de üzerime düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Tek forvette de oynasam, çift forvette de oynasam sahada tüm gücümü takımım için ortaya koyuyorum. Ama tabii ki çift forvet oynarsam daha verimli olacağımı düşünüyorum, ama karar hocamızındır ve bizlere bu karara saygı duymak düşüyor.”

“TEK FORVET OYNAMAK KOLAY DEĞİL”

-Tek forvet oynamak kolay olmasa gerek, birçok savunma oyuncusu arasında gol atmak için müadele ediyorsun…
“Tabii ki ileride tek oynamak hiç kolay değil. Sonuçta forvette tek başınıza kalıyorsunuz, ileriye hareket yapacağınız zaman arkanızdan kimse gelmiyor veya orta sahaya top almaya geldiğiniz zaman ileriye top atacağınız arkadaşınız olmuyor. Bu tarz birçok sıkıntınız oluyor. İleride yorulduğunuz zaman yanınızda size yardımcı bir partneriniz olsa zaman zaman sen, zaman zaman da o pres yapsa rahatlarsın. Bu yönden oldukça sıkıntımız var.”

-Ersun Yanal ile Ankaragücü’nde de çalışmıştın. Ersun Hoca ile ilgili neler söyleyeceksin?
“Ersun Hoca oyuncularını çok iyi tanır ve farklı metotlarla oyuncularını maça hazırlar. Futbola bilimsel olarak yaklaşıyor ve antrenmanlarda bizleri çok iyi çalıştırıyor. Ersun Hoca ile Ankaragücü’nde de çalışmıştım ve bu nedenle Trabzonspor’a geldiğinden beri yabancılık çekmiyorum. Ersun Hoca çalışkan futbolcuları çok sever, ben de çalışmayı çok sevdiğim için hiçbir sorun yaşamıyoruz. Ersun Hoca’yı çok seviyorum ve Trabzonspor’un başında olduğu için çok mutluyum.”

-Yanında nasıl bir forvet tipi olsa seni rahatlatır?
“Artık futbolcu olmak bir bütünlüğü gerektiriyor. Modern futbolda artık bir futbolcunun her yönüyle oyunun içinde olması gerekiyor. Hem top indirecek hem de adam geçebilecek bir oyuncu bize fayda sağlar. Tek yönlü isimler takımlara büyük katkılar sağlamıyorlar.”

-Güçlü ve süratli bir oyuncusun, şutların da sert. Eksik olduğun veya geliştirmem gerekli diye düşündüğün bir özelliğin var mı?
“Benim Allah’a şükürler olsun saydığınız özelliklerim var. Ama benim çok pratik yapmam gerekiyor, pratik yaptığım zaman bu yeteneklerimi daha üst düzeyde kullanabiliyorum. Tek eksikliğimin daha çok pratik yapmak olduğunu düşünüyorum. Özellikle gol vuruşu çalışmalıyım.”

“BİR BASKI HİSSETTİĞİMİZ GERÇEK”

-Trabzon 70’den 70’e herkes futboldan az çok anlıyor ve sürekli futbol konuşuyorlar. Bu sizin üzerinizde baskı yaratıyor mu?
“Bir baskı hissettiğimiz gerçek. İki senedir Trabzonspor’a yakışan başarıları elde edemiyoruz, bu ister istemez üzerimizde bir baskı oluşturuyor. Bu anlamda biz futbolcuların daha çok çalışarak, taraftarlarımızı mutlu etmesi gerekiyor.”

-Taraftarın desteğinden menun musunuz?
“Taraftarımızın desteğinden son derece memnunuz. Sağolsunlar bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Ama tabii Trabzonspor’dan bekledikleri başarılar gelmeyince moralleri bozuluyor. Sonuçta Trabzon halkı için Trabzonspor çok farklı bir anlam taşıyor. Birçok fedakarlık yapıp maçlara geliyorlar. Biz de onları üzmek istemiyoruz ama şu an elimizden maalesef bir şey gelmiyor.”

-Trabzonspor ile sözleşmenin bitmesine birkaç sezon var değil mi?
“2010 yılına kadar sözleşmem devam ediyor. Trabzonspor’da futbol oynadığım için çok mutluyum ve hiçbir problemim yok. Trabzonspor camiası ve Trabzon şehri için önemli başarılar kazanan bir takımın parçası olmak istiyorum. Önümüzdeki sezon geçtiğimiz sezon yaşadığımız olumsuzlukları yaşamaz ve şampiyonluğu son haftalara kadar kovalayan ve mutlu sona ulaşan takım oluruz.”

“BENİ BEĞENMESELER GÖNDERİRLERDİ”

-Fenerbahçe’nin golcü oyuncusu Semih Şentürk ile durumunuzun birbirine benzediğini düşünüyorum. Semih şu an Süper Lig’nin en çok gol atan oyuncusu ama sürekli eleştiriliyor, Fenerbahçe için yeterli bir oyuncu olup olmadığı tartışılıyor. Senin de şu an ligde 12 golün var ve gol krallığı için de iddialı bir konumdasın. Ancak attığı gollere rağmen Umut Bulut, Trabzonspor’un ağırlığını kaldıramaz yorumları yapılıyor. Sen bu konuda ne söylemek istersin?
“Tabii ki eleştri olacak. Hakan Abi’yi de yıllardır eleştiriyorlar, o kadar büyük başarılarda imzası olmasına rağmen. Eleştiri her zaman olacaktır. Bir konuma gelmişim ki Trabzonspor beni transfer etti. Beni beğenmeseler ya da sevmeseler gönderirlerdi. Aynı şey Semih için de geçerli, Fenerbahçe’de son derece başarılı maçlar çıkartıyor. Benim hakkında ne konuşulduğu önemli değil, bu eleştrileri duyduğum zaman daha çok hırslanıyorum. Trabzonpor’u da mahcup duruma düşürmemek için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Bundan sonra da eleştiriler gelecektir ama benim tek düşüncem daha çalışıp Trabzonspor’a faydalı olmak.

Ben şu yönde de eleştiri alabilirim, Trabzonspor’a yakışan bir yerde olmadığımız için, maç ya da puan kaybedince doğal olarak ilk tepkiler golcü olduğum için bana geliyor. Takımımız kazandığı zaman da ön plana ben çıkartılıyorum. Yani bunlar futbol içinde olan şeyler.”

4697_1
“TRABZONSPOR’DA KALICI OLMAK İSTİYORUM” 

-Hedeflerin arasında neler var?
“Öncelikle Trabzonspor’da kalıcı olmak ve bu süre zarfında Milli Takım’a yükselmek. Haziran ayında Avusturya ve İsviçre’de düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda A Milli Takım formasını giymek istiyorum. Hedeflerim şu an için bunlar. Trabzonspor’da şampiyonluk yaşadığım zaman hayatımın en büyük hedeflerinden birini de gerçekleştirmiş olacağım.”

-Daha önce Milli Takım’da forma giymiştin değil mi?
“Evet Brezilya ile oynanan hazırlık maçında forma giymiştim. Ligin bitmesine 4 maç kaldı, bu karşılaşmalarda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Bu performansımla da Milli Takım’a çağırılırsam büyük gurur duyarım. Tabii karar Fatih Hoca’nın. Çağırılmazsam da ileriki dönemlerde Milli Takım’da oynayabilmek için daha çok gayret göstereceğim.”

“YATTARA İLE OYNAMAK BÜYÜK BİR ŞANS”

-İbrahim Yattara ile uyumunuz nasıl?
“Yattara her an her şeyi yapabilecek bir oyuncu. Oyunun kaderini bir anda değiştirebilir. Çok üstün bir yeteneği var, bizim için çok önemli bir oyuncu. Yattara hakkında çok fazla bir şey söylememe gerek yok herhalde. Yattara ile aynı takımda oynamak bir forvet için çok büyük bir şans. İnşallah bundan sonra Yattara ile büyük başarılar sağlarız.”

-Trabzon’da günlerin nasıl geçiyor?
“Genellikle evde vakit geçiriyorum. Dışarıya genellikle yemek yemek ve dolaşmak için çıkıyorum. Futbolcu arkadaşlarımızla birbirimize gidip geliyoruz. Ailem Ankara’da yaşıyor, ama Trabzon’da annemle birlikte kalıyorum.”

-Forma numaran 38…
“Kayseriliyim ve 38 numarayı bu nedenle tercih ediyorum. Ama uzun süredir Kayseri’ye gidemiyorum.”

-Kayserilisin ama Ankara takımlarında futbola başladığını görüyoruz…
“Futbola 11 yaşında Petrol Ofisi’nde başladım, 17 yaşında A Takıma yükseldim ve 3. Lig’de futbol oynadım. 18 yaşımda Ankaragücü’ne transfer oldum, bir sene İnegölspor’a kiralık gönderildim, ardından Ankaragücü’ne geri döndüm ve üç yıl forma giydim. İki yıldır da Trabzonspor’dayım.”

-Trabzonspor şampiyonluğa oynayan bir takım haline nasıl getirilebilir?
“Şu anda da takımımızda yetenekli oyuncular var ama önümüzdeki yıl şampiyonluğa oynayabilmemiz için takviye yapılması şart. Takım içinde birlik ve beraberlik olduğu ve birkaç da takviye yapıldığı zaman inşallah taraftarlarımızı mutlu edeceğiz.”

-Avrupa’da hangi ligleri takip ediyorsun?
“İspanya Ligi ve İngiltere Ligi’ni takip ediyorum. Ama özellikle İspanya Ligi’ni daha çok seviyorum. Orada oynanan futbolu ve oyun anlayışını kendime daha yakın buluyorum.”

“GÖKDENİZ’İN EKSİKLİĞİ MUTLAKA HİSSEDİLECEKTİR”

-Bu liglerde beğendiğin oynucular var mı?
“Ronaldo, Henry ve Eto’o’yu çok beğeniyorum. Bu oyuncuları kendime örnek alıyorum.”

-Gökdeniz’in gitmesi takımı çok etkiledi mi?
“Tabii ki. Gökdeniz ağabey, Trabzonspor’a yıllarca hizmet etmiş, çok yetenekli ve kaliteli bir oyuncu. Trabzonspor, Gökdeniz’in eksikliğini mutlaka hissedecektir ama futbolda bu tür şeyler her zaman oluyor. Fatih ağabey de gidince bu konuşmalara benzer şeyler söylenmişti. Herkes gelir gider, bir gün biz de gideriz, yerimize başkaları gelir, ama önemli olan Trabzonspor’un başarısıdır.”

-Şampiyonluğu etkileyecek son derece önemli bir maçta, Fenerbahçe ile son hafta karşı karşıya geleceksiniz?
“Gerek Fenerbahçe ile gerekse de ligde kalma mücadelesi veren Gençlerbirliği ve Gaziantep ile önemli maçlarımız var. Bu karşılaşmalarda daha da iyi oynamak istiyoruz, çünkü diğer takımların kaderlerini belirleyen biz olmak istemeyiz. İnşallah başarılı oluruz, hayırlısı neyse o olsun.”

-Playstation futbolcular için bir tutku haline geldi. Senin aran nasıl?
“Tabii oynamayı çok seviyorum. Daha çok milli takımlar ile oynamayı seviyorum, Fransa favori takımım.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By