Hayrettin Hacısalihoğlu: Hedefimiz şampiyonluk diyemeyiz

8 Mayıs 2008

Transferde haraketli günler geçiren Trabzonspor, önümüzdeki sezona iddialı bir kadro ile girebilmek için tüm gücüyle çalışıyor. Bu yoğun günlerinde bordo-mavili takımın asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, röportaj talebimizi geri çevirmedi ve sorularımızı yanıtladı.

Deneyimli bir yönetici olan Hacısalihoğlu, gerçekçi yanıtları ile hayal dünyasında gezmediklerini gösteriyordu. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in “Gökdeniz yıldız değil” açıklamasını hatırlattığımız Hacısalihoğlu da, ısrarlı sorularımıza rağmen Gökdeniz için yıldız ifadesini kullanmadı. Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

-Sıkıntılı bir dönemde yönetimi devraldınız. Şu an da Trabzonspor’da durum nasıl?
“Trabzonspor’da birkaç dönemdir maalesef aksayan birçok konu vardı. Bunların bir kısmı çözümsüz ya da çözümü güç hale gelmiş, bir kısmı da hemen çözümlenebilecek durumdaydı. Öncelikle ekonomik konulardaki problemleri ve kulubün gelir – gider akışını sağlayacak düzenlemeler için çalışmalar yaptık. Bunlarda oldukça da başarılı olduk. Kurumsallaşma adına olan konulardaki çalışmalarımız ise devam ediyor. Futbol takımı ile ilgili herkesin beklentisi olan, daha iddialı daha güven veren bir kadro oluşturmak için de geldiğimiz günden itibaren çalışmalarımız sürüyor. Olumlu sonuçlar da alıyoruz. Umuyoruz ki bu transferlerimiz Trabzonspor taraftarının benimseyeceği, kulübün ekonomisi ile uyumlu olacak bir şekilde sonuçlandırırız.”

“MAJSTOROVİC, CEYHUN VE RUKAVİNA İLE PRENSİPTE ANLAŞTIK”

-Prensip anlaşmasına vardığınız isimler olduğunu biliyoruz. Sizden de bu isimleri alabilir miyiz?
“Majstorovic ve Ceyhun Gülselam ile prensip anlaşmasına vardık. Hırvatistan’ın Hajduk Split takımının forveti Rukavina ile de prensipte anlaştık.”

-Trabzonspor’un bir kaleci arayışı var mı?
“Şu anda öncelikli olarak bir kaleci arayışımız ve düşüncemiz yok. Ancak kaleci konusunda da birkaç görüşmemiz oldu. Daha sonra gelişmelere göre bu konuyu yeniden gündeme getirebiliriz.”

-Manchester City kalecisi Isaksson ile ilgilendiğiniz yönünde haberler çıkıyor…
“Isaksson ile ilgilenmiyoruz. Bu oyuncu gündemimize hiç gelmedi.”

-Herkesin beklentisi Trabzonspor’un kadrosunda büyük bir revizyona gideceği. Siz de geldiğinizden beri transfer için çalıştığınıza göre bu beklentiler boşa çıkmayacak sanırım…
“Tabii şu anda ligler devam ettiği için ve şu anda bir değişiklik söz konusu olmadığı için bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapamıyoruz. Ancak çok sayıda oyuncuyu kadroya katmaya düşündüğümüz kesin.”

“ERSUN HOCA İLE DEVAM EDECEĞİZ”

-Ersun Hoca ile ilgili görüşünüz nedir? Önümüzdeki sezon devam edecek misiniz?
“Ersun Hoca ile ilgili görüşlerimizi birçok defa ayrıntılı söylememize rağmen maalesef kamuoyunda sürekli suni bir gündem yaratılıyor. Biz geldiğimiz gün Ersun Hoca ile konuştuk ve kendisi ile devam etmek istediğimizi söyledik. Hocamıza da görüşünü sorduk ve O da aynı şekilde düşündüğünü söyledi. Sezon sonunda oturup gelecek sezonun değerlendirmesini birlikte yaparız ve büyük bir pürüz çıkacağını düşünmüyoruz dedik. Nitekim bugün de aynı düşüncelerimiz devam ediyor. Sezon sonunda oturup gelecek sezonun planlamasını birlikte yapacağız. Ersun Hoca ile bugüne kadarki çalışmalarımız gayet uyumlu.”

-Yattara kalacak mı gidecek mi sorusu uzun sure gündemi meşgul etti. Ve Yattara sonunda Trabzonspor’da kaldı…
“Yattara gelecek sezonun kadrosunda düşündüğümüz temel taşlardan bir tanesiydi ve beklediğimiz gibi takımımızda kaldı.”

“TRABZONSPOR İSTEDİĞİ YILDIZI ELİNDE TUTAR”

-Geçtiğimiz yıllarda Marcelinho, Kiki Musampa, Szymkowiak, Stepanov, bu oyuncuların sayısını artırabiliriz, birçok önemli isim Trabzonspor’dan bir şekilde ayrıldı. Bu oyuncuların gidişleri ‘Trabzonspor yıldız oyuncuları kadrosunda tutamıyor’ görüşünü güçlendirdi. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?
“Bu saydığınız oyuncuların birçoğu yıldız olarak değerlendirilmemeli. Avrupa’dan gelen oyuncuların Trabzon’a çok uyumlu yaşayamadığı bir gerçek. Bu da Trabzonsor’un suçu değil, Türkiye’nin mevcut şartlarının sonucu. Bu yalnızca Trabzon’a has bir hadise de değil. Ayrıca bu konuyu Trabzonspor yıldızları elinde tutamıyor değil, Trabzonspor istemediği yıldızları elinde tutmuyor diye değerlendirmek lazım. Yoksa Trabzonspor istediği yıldızı elinde tutar.”

-Gökdeniz’in transferi çok hızlı gelişti, bu transferin ardından da çok konuşuldu. Siz neler söylemek istersiniz?
“Gökdeniz transferi artık kapanmıştır. Gerek Gökdeniz’in bu konuda ısrarı gerekse Trabzonspor’un menfaatleri o günki noktada çakıştığı için Gökdeniz’in transferine izin verildi. Gökdeniz, Türkiye’de kulübüne en fazla bonservis ücreti getiren isim olarak bir rekor kırmıştır. Yani Gökdeniz gönderilmedi, Gökdeniz’in gitmesine Trabzonspor’un menfaatleri doğrultusunda izin verildi.”

-Gökdeniz’den gelecek parayı kısa bir sürede tahsil edecek misiniz?
“Tabii ki iki, üç aylık bir zaman diliminde, taksitle tüm para elimize ulaşmış olacak.”

-Önümüzdeki sezonda Trabzonspor’da yıldız oyuncuları görebilecek miyiz?
“Trabzonspor’un bugünkü konumu oturmuş bir kadro olsa buraya bir iki yabancı yıldız monte edilerek daha iddialı bir hale getirilebilirdi. Ama şu anki konumu itibariyle Trabzonspor yeni bir ekip yaratmak durumundadır. Bu ekibi yaratırken de doğal olarak birçok yeni oyuncuyu transfer edeceğiz. Dolayısıyla Trabzonspor bu dönem için kendi yıldızını gerek mevcut kadrosundan gerekse alacağı oyuncularla kendi yaratmak zorundadır.”

“HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLUK DİYEMEYİZ”

-Önümüzdeki sezon Trabzonspor’un hedefi şampiyonluk olacak mı?
“Hayır, Trabzonspor’un önce zirveye oynayan iddialı bir takım yaratması lazım. Şampiyon olmak için iyi bir takım yaratmak yetmez, şampiyonluğa inanmış bir ekip, bir taraftar, bir camia olması lazım. Trabzonspor ilk etapta zirveye oynayan iddialı bir ekip oluşturmalı. Gayet tabii bu zirveden kasıt şampiyonluk da olabilir, Avrupa kupalarına katılmak da olabilir. Şampiyon olmak yalnızca size de bağlı değildir, diğer takımların durumu ve biraz da şans faktörü vardır. Bunların yanında kamouyunun da desteği gereklidir.”

-Trabzonspor her yıl şampiyonluğa oynayabilecek duruma, yani eski günlerine ne zaman dönebilir?
“Bizim yönetimimiz üç yıllık bir görev süresi için geldi. Bu dönemde iddialı bir kadro oluşturup daha sonra az hata yapan bir ekiple şampiyonluklara oynayan bir ekip yapmak istiyoruz.”

-Bu sezon hakem hataları çok konuşuluyor…
“Hakem hatası ile hakem kastını karıştırmamak lazım. Türkiye’de maalesef bazı hatalar insanların hata toleransını aşıyor. O nedenle bu konularda zaman zaman büyük tartışmalar oluyor. Federasyondaki ve hakem kurulundaki değişiklikler maalesef hakemleri istenen seviyiyeye getiremedi. Ama ne olursa olsun bu hakemler bizim hakemlerimiz, hakemlere daha az yüklenmeli ve daha iyi duruma gelebilmeleri için elemizden gelen desteği vermeliyiz. Umuyoruz ki Federasyonumuzun bu konudaki ısrarı da sürerse olumlu neticeler alacağız.”

-Federasyona güveninizin tam olduğu görülüyor…
“Federasyonumuza güvenimiz var. Federasyonun adil olacağına inanıyoruz. Hakem kurullarının daha seçici ve daha yerinde atamalar yapacağını düşünüyoruz. Trabzonspor bu konuda her zaman gerek Federasyona gerekse hakemlere yardımcı olmuştur ve olacaktır.”

“AKYAZI PROJESİ, DEVLETİN PROJESİDİR”

-Stad projenizdeki son gelişmeler nasıl?
“En başta herkes şunu bilmeli Akyazı Projesi, devletin bir projesidir. Maalesef basın bunu Trabzonspor’un bir projesiymiş gibi yansıttı. Oysa bu projeyi gerçekleştirecek olan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, TOKİ ve devlet kurumlarıdır. Trabzonspor dolaylı olarak yeni yapılacak stattan istifade edecek. Ekonomik olarak, imkan ve şartlar olarak Trabzonspor’un bu projenin sahibi olması mümkün değil. Ama Trabzonspor burada yapılacak statı, hatta stat yapılmasa bile dolgu alanını, Trabzon’a gelecek katkı açısından destekliyor. Ama yalnızca destekliyor, sahibi değil.”

-Trabzonspor’un büyük maddi sıkıntıları var mı?
“Hayır bir problemimiz yok. Zaten Trabzonspor’un biz göreve geldiğimizde çözülmesi gereken en önemli problemi mali konulardı. Bu konuda her şeyi düzelttik demiyoruz ama olumlu adımlar attık. Umuyoruz ki kısa sure sonra ekonomik olarak ayakları daha sağlam yere basan bir Trabzonspor olacak.”

-Trabzonspor’un en büyük sorunu nedir?
“Trabzonspor’un maalesef uzun yıllara dayalı sorunları var. Bunların hepsini çözebiliriz demiyoruz. Tahtaya yazdığımız zaman 40-50 problemimiz var. Taraftar ilişkileri var, ekonomik konular, takımın yeniden yapılanması, kurumsallaşma, gelir getirici kaynaklar, sosyal ilişkiler, Trabzonspor’un itibarının düzeltilmesi ile ilgili birçok problem var. Bunların hepsini çözüp güllük gülistanlık bir hale geliriz demiyoruz, ama bunların ne kadar çoğunu çözersek o kadar başarılı olduk diyebiliriz. Şunu ısrarla söylüyoruz, bu yönetim Trabzonspor’u geldiğinden daha iyi bir durumda bırakacaktır. Kendisinden daha iyi bir yönetime devrederek gidecektir. Biz bu kulüpte yeni değiliz, ilk defa gelmiyoruz. Daha önce de giderken, bizden daha iyi bir yönetime devrederek gittik. Bu nedenle söylediklerimiz bir nutuk değil, bir realitenin hatırlatılmasıdır. En önemli problemlerimizden biri de camiamızı genişletemedik, yönetimlerin kulübü olarak kaldık. Trabzonspor herkesin gurur duyduğu bir kulüp haline gelmelidir.”

-Trabzon’da halkla konuştuğumuz zaman, Trabzonspor’a bir küskünlükleri olduğu açık bir şekilde gözüküyor…
“Trabzon halkı, Trabzonspor’a küsmüştür ama kardeşin kardeşe, babanın oğula küsmesi olmaz. Trabzon halkı ile Trabzonspor etle tırnak gibidir ayrılmaz. Trabzonspor ile gurur duyuyorsak, Trabzonspor’dan dolayı mesuliyet de duymamız lazım. Taraftarımız yalnızca tenkit etmemeli, aynı zamanda ‘kulübe nasıl katkıda bulunabiliriz’ diye düşünmeli.”

“TARAFTARIMIZI KULÜBÜMÜZLE BARIŞTIRMAK İSTİYORUZ”

-Taraftarınızı kulübe yaklaştırmak için girişimleriniz olacak mı?
“Elbette olacak. Taraftarımızı kulüple barıştırmak, bir araya getirmek istiyoruz. Taraftarımızın kulübümüze hem ekonomik hem de düşünce bazında katkı sağlamaları için çalışacağız. Bunun için de belki 41. yıl kutlamaları bir milat olacak. Bu kapsamda birçok dargını barıştıracağız. Camiada bulunan tüm insanları bir araya getireceğiz, bundan sonra biribirini seven ve takdir eden bireylerden oluşan bir camia olmaya çalışacağız.”

-Trabzonspor Televizyonu da bu kapsamda bir girişim olmalı…
“Evet, inşallah mayıs sonunda yayına başlayacak. Saner Ayar diye bir arkadaşımız var (Show TV Genel Müdürü –HS), bu işin Türkiye’deki en uzman kişilerinden biri. Bu fikri ortaya atınca çok memnuniyetle karşıladı ve büyük bir gayretle bu çalışmayı sürdürüyor. Umarız Trabzonspor’un çok önemli bir ihtiyacını karşılayacak.”

-Bu konu da çok tartışıldı, sizce Gökdeniz bir yıldız mı?
“Biliyorsunuz başkanımız, Gökdeniz ile gitmemesi konusunda bir görüşme yaptı. Trabzonspor’un vazgeçilmez isimlerinden birisi olduğunu söyledi ve o da kalacağını söyledi. Ama birkaç gün sonra Gökdeniz, başkanımıza gitmem gerekiyor deyince, başkanımız sevecen tavrı içinde kızgınlığı ve küskünlüğü ile ‘Gökdeniz bir yıldız değil’ ifadesini kullandı. Oysa Başkanımız, Gökdeniz’i çok seviyordu. Nitekim Gökdeniz de giderken, ‘Başkan benim babam gibidir’ ifadelerini kullandı. Gökdeniz önemli bir oyuncuydu, gitmesini yönetim olarak biz de arzu etmedik. Ama gelişen şartlar ve kendisinin ısrarı gitmesinin yararımıza olacağı kanaatini ortaya çıkardı ve gitmesine izin verdik.”.

-Sonuç olarak Gökdeniz hepimizin de kabul ettiği gibi bir yıldız değil mi?
“Gökdeniz Trabzonspor’da önemli bir oyuncuydu. Trabzonspor’da Gökdeniz gibi geçmiş dönemde de çok önemli oyuncular vardı. Biz, onun Trabzonspor’da futbolu bırakmasını isterdik ama maalesef o günkü şartlar buna imkan vermedi.”

-Sporx TV’den de Gökdeniz’in maçlarını naklen yayınlıyoruz. Gökdeniz’in, Rubin Kazan formasıyla çıktığı maçları izliyor musunuz?
“Elimizden geldiğince takip etmeye çalışıyoruz. Gökdeniz arzu ettiği zaman değil Rusya’da, dünyada oynayamayacağı takım yok.”

-Fenerbahçe ile ligin son maçını oynayacaksınız. Bu karşılaşma ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?
“Her maça olduğu gibi Fenerbahçe maçına da kazanmak için çıkacağız. Bizim için ezeli rakibimiz olmasından başka özel bir durumu yok. Derbi karşılaşmalar bizim için her zaman önemlidir. Bu sezonu galibiyetle tamamlamak istiyoruz. Bu seneyi arzu ettiğimiz yerde tamamlayamadık. O nedenle bu sezonu kayıp bir sezon olarak görüyoruz.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By