“Quaresma M.United’a transfer olsaydı..”

10 Mayıs 2011

Portekiz’de röportajlarımız devam ediyor. Bu kez bambaşka bir dünyaya giriyoruz. Yeni durağımız Sporting Futbol Akademisi. Portekiz ve dünya futbolunun en başarılı alt yapılarından biri olan Sporting’in futbolcu yetiştirme merkezindeyiz. Kapıdan içeri girdiğiniz anda çok farklı bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz.

Futre, Figo, Ronaldo, Nani ve sayısız yıldız oyuncu Sporting’in alt yapısından yetişti. Sporting Futbol Akademesi ise bu işi daha profesyonel yapmak adına son 9 yıldır hizmet veriyor. Nani akademinin en son armağan ettiği yıldızlardan biri.

Akademi ile ilgili ayrıntılı röportaj ve yazıları ilerleyen günlerde Sporx’te bulabileceksiniz. Ama şimdi konuğumuz Figo, Ronaldo ve Quaresma gibi isimleri keşfeden Sporting Lizbon’un en önemli isimlerinden olan Aurelio Da Silva Pereira. Sporting Akademi’de futbolcu alım direktörü (Türkçe karşılığı bu olmalı) sıfatıyla görevini sürdürüyor. Tam 40 yıldır Sporting alt yapısında görev yapıyor ve yıldız oyuncuyu bir bakışta anladığı söyleniyor.

Aurelio Da Silva Pereira’nın odasına girdiğimiz zaman Ronaldo’nun Manchester United ve Real Madrid’dan gönderdiği imzalı formalar bizi karşılıyor. Ve Pereira ile Ronaldo ve Quaresma ağırlıklı sohbetimiz başlıyor. Büyük keyif aldığım röportajlardan biri olduğunu söylemeliyim. Ronaldo ile ilgili merak ettiğiniz sorulara bu röportajda yanıt bulabilirsiniz. Özellikle Beşiktaşlıların, Quaresma ile ilgili bölümleri dikkatle okumasını tavsiye ediyorum.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz:

RONALDO 25 BİN EURO

-Ronaldo’yu Sporting alt yapısına nasıl kazandırdınız?
“Franco diye bir oyuncumuzu, Nacional Madeira’ya göndermiştik, oyuncu bizim alt yapımızda yetişmişti ve bize yetiştirme parası vermeleri gerekiyordu. Bu para 25 bin euro’ydu. Ronaldo da Nacional Madeira takımının alt yapısında oynuyordu.

Bizim oradaki futbol okulumuzun yöneticisi bizi aradı. Nacional’in çok büyük borçları var bu parayı büyük olasılıkla bize ödeyemeyecekler dedi. Nacional’de 12 yaşında çok yetenekli bir çocuk var, 25 bin euroya karşılık bu çocuğu Sporting’e getirebiliriz dedi. 1996 yılında, 25 bin euro bir çocuk için çok yüksek bir ücretti ama ben bu konuyla ilgileneceğimi söyledim.

Bir haftalığına buraya denemeye çağırdım. 12 yaşında daha Sporting Akademi yokken buraya geldi, stadımızın yakınında küçük bir tesisimiz vardı. İlk antrenmanında ben ve tüm hocalarımız Ronaldo’yu çok beğendi. İkinci antrenmanına çıkmasını istedim. Kendinden büyük oyuncular olmasına rağmen, hepsinden daha fazla ilgi çekti.

“HEY ÇOCUK SAKİN OL!”

Kendine müthiş bir güveni vardı. Antrenmanlarda kendisinden büyüklere bile ‘hey çocuk sakin ol!’ diye bağırırdı. Gerçekten çok farklı biriydi. Ben de bu transferi hızlandırmak için elimden gelen herşeyi yaptım. Finans müdürümüz bu transferi yaptığım için bana deli bile demişti.

Çünkü böyle bir transfer her zaman olacak bir olay değildi. Yaklaşık 40 yıldır burada çalışıyorum Figo ve Futre’yi gördüğüm için bu tarz büyük potansiyele sahip oyuncuları hemen anlayabiliyorum.”

-Delilik ve dahilik arasında ince bir çizgi olduğu söylenir.
“Ben o ince çizgide gidip geliyorum.”

TAŞLI BİR YOKUŞTAN BERNABEU’YA

“RONALDO HER SPOR DALINDA BAŞARILIYDI”

-Ronaldo’nun çocukluğunu yakından görmüş birisiniz. Onunla ilgili bilinmeyen neler var?
“Ronaldo’nun evi dik, taşlı bir yokuştaydı ve akademiye gelmeden önce sürekli o yokuşta futbol oynadığını biliyorum. Ronaldo yalnızca futbolda değil, bir çok spor dalında çok başarılıydı ve bu başarısı herkesi şaşırtırdı. Masa tenisi ve bilardo bunlardan ilk aklıma gelenleri. Bazı yıldızlar antrenmanı sevmez ama Ronaldo sürekli çalışmak isterdi. Hep daha iyi olmak için çalışırdı.”

-Ronaldo’nun özgüveni nedeniyle antipatik gözüktüğü iddia ediliyor…
“Yakından tanıyan biri olarak çok sıcak biri olduğunu söyleyebilirim. Ronaldo 12 yaşında Sporting alt yapısına geldi. Normalde adadan gelen bir çocuk çok içine kapanık olur. Adalardan daha önce gelen 15-16 yaşında çocukları da çalıştırdım. Neredeyse hepsi ikinci antrenmandan sonra evine dönmek istedi. Ronaldo 12 yaşında sahip olduğu müthiş özgüvenle yeteneklerini sergiliyordu ve böyle büyük bir oyuncu oldu. Onun dünyanın en büyük yıldızlarından biri olacağı o günlerden belliydi. İngiltere’de de çocuk denecek bir yaşta tüm dikkatleri üzerine çekti. Beckham’dan sonra 7 numaralı formayı Old Trafford’da giymek kolay bir iş değildi. Bunu ancak Ronaldo yapabilirdi.”

“RONALDO VE QUARESMA’YI MANCHESTER’A ÖNERDİM”

-Ronaldo’nun Manchester United’a transferi nasıl gerçekleşti?
“Yeni stadımız olan Estádio José de Alvalade’nin açılışında yer almıştım. Yani Manchester United’ın Ronaldo’yu transfer etmeye karar verdiği gün. Ronaldo yine müthiş oynamıştı. Roy Keane başta olmak üzere tüm Manchesterlı oyuncular, Alex Ferguson’a ‘Ronaldo’yu mutlaka almalıyız’ diye baskı yaptılar. Ben de onlara Cristiano Ronaldo ve Ricardo Quaresma’nın bu takımın en büyük oyuncuları olduğunu ve ikisinin de Manchester United’da çok rahat oynayabileceğini söyledim.”

-Yani Quaresma’yı da Manchester United’a önerdiniz?
“Evet tabii ki.”

-Manchester United’ın, Quaresma’yı son bir kez izlemek ve transfer etmek için Sporting Lisbon ile hazırlık maçı yapmayı kabul ettiği ama Ronaldo’nun performansını beğenip onu aldığı da dilden dile konuşulur. Böyle bir şey var mı?
“Hayır böyle bir şey yok. Ama ben Ronaldo ve Quaresma’yı stadın açılış maçından önce de Manchester United’a önermiştim. Stadın açılış maçında Ronaldo’nun performansı onları çok etkiledi ve transfer büyük ölçüde o gece bitti.”

“QUARESMA, MANCHESTER UNITED’A TRANSFER OLSAYDI…”

-Quaresma ve Ronaldo’yu çok yakından tanıyorsunuz ve bu sorumuzun yanıtını en iyi siz verebilirsiniz diye düşünüyorum; ‘Cristiano Ronaldo dünya futboluna damga vururken, Quaresma neden beklentilerin çok altında kaldı?’
-Kesinlikle Quaresma gördüğüm en yetenekli oyunculardan bir tanesi. Henüz 8 yaşında Quaresma’yı, Sporting Lizbon alt yapısına getirdim. Topa inanılmaz hükmeden bir oyuncudur. Porto’da geçirdiği ve yıldızlaştığı sezonun ardından Inter onu kadrosuna katmak için yoğun bir çaba içine girdi. Ancak Porto ve Inter arasındaki transfer görüşmeleri bitmek bilmedi ve Quaresma tüm sezon başı hazırlık kampını kaçırdı. Inter’e geldiğinde kurulu bir takım ve çok büyük yıldızlar vardı. Quaresma, Inter yerine Manchester United’a gitseydi dünyanın en büyük yıldızlarından biri olabilirdi. Manchester’ın genç oyunculara verdiği önemle, Inter’in genç oyunculara verdiği önem aynı değil. Manchester’a Ronaldo’dan sonra Sporting alt yapısından çıkan bir başka genç oyuncu Nani de gitti, o da başarılı oldu. Çünkü Alex Ferguson böyle yetenekli gençlere değer veriyor. Quaresma’nın şanssızlığı tamamen transfer olduğu takım oldu. Oyuncunun transfer olduğu takımlar kaderini etkiliyor.”

“QUARESMA’NIN BAŞARISIZ OLMASININ SEBEBİ INTER”

-Ronaldo ve Quaresma’yı kıyaslamanızı istesek…
“En başta şunu söylemeliyim, ikisi de çok farklı oyuncular. Quaresma, doğru takımlarda olsaydı, Ronaldo’nun olduğu yerlerde olabilirdi. Onun yeteneklerinden kimse şüphe edemez. Çünkü inanılmaz bir oyuncu. Quaresma’nın İtalya’da başarısız olmasının sebebi Inter kulübüdür. Uyum süreci hiç iyi idare edilemedi. Onun gittiği dönemde Inter uzun süredir şampiyonluk kazanmamıştı ve kısa süreli başarılara odaklanmıştı. Quaresma’dan takımı şampiyon yapması beklendi ama o sezon başı kampı bile yapmamıştı. Daha sonra kiralandığı Chelsea’nin yapısı da Inter’den çok farklı değildi. Yıldızlarla dolu bir takım ve birden büyük beklentiler. Quaresma’nın Beşiktaş’ta mutlu olduğunu görüyorum. Ona gerekli destek verilirse, bulunduğu takımı çok yükseklere taşır.”

“RONALDO VE QUARESMA SOKAK ÇOCUĞU”

-Ronaldo ve Quaresma’nın arası nasıldı? Ve onları diğerlerinden ayıran özellikleri neydi?
“Quaresma ve Ronaldo çok iyi anlaşıyorlar. İkisi de sokak çocuğu. Sokaklarda top oynayarak futbolu öğrendiler ve bugünlere geldiler. Dünyanın en iyi futbol okulu sokak futboludur. İkisi de mükemmel oyunculardır.”

-Quaresma’ya iletmemizi istediğini bir mesajınız var mı?
“Onu çok seviyorum ve Portekiz’den çok selamlarımı iletin. Beşiktaş’ta büyük başarılara imza atacağına eminim.”

RONALDO VE MESSİ KIYASLAMASINA İLGİNÇ BİR YAKLAŞIM

-Ronaldo ile Messi sürekli olarak kıyaslanıyor. Size göre hangisi bir adım önde?
“Ronaldo’da Messi de büyük yetenekler ve bana göre kıyaslanması zor oyuncular. Çünkü ikisinin de tarzı farklı. Ama benim takımımda ikisi de birlikte oynayabilir. Peki ben size bir soru soruyum. (Roller değişiyor)

-Tabi buyrun.
“Kim daha komple bir oyuncu?”

-Fiziksel özellikleri ile Ronaldo.
“İki ayağını ve kafasını çok iyi kullanıyor. Güçlü, hızlı, atlet ve zeki. Benim şöyle bir düşüncem de var; Cristiano Ronaldo ile Messi’yi yer değiştirelim. Ronaldo Barcelona’da da başarılı olur ama Messi’nin Real Madrid’de başarılı olacağı yönünde şüphelerim var. Barcelona’da makine gibi işleyen bir düzen var ve tüm oyuncular üzerine düşen görevi yapıyor. Yani Ronaldo her takımda oynayabilir ama Messi için aynı şeyleri düşünmüyorum. Arjantin Milli Takımı da bunun bir örneği.”

-Bu keyifli röportaj için teşekkürler.
“Ben teşekkür ederim.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By