Mustafa Sarp: Bülent Korkmaz’ın yeri ayrı

4 Mart 2009

Bursaspor röportajlarımızda üçüncü konuğumuz takımın dinamosu Mustafa Sarp. Transfer döneminde hem Galatasaray hem de Fenerbahçe ile ismi sıkça anılan başarılı oyuncu Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Bursaspor’un çok kısa bir süre içinde büyük bir çıkış yakalayacağına inandığını söyleyen Mustafa Sarp, bu başarıda pay sahibi olmak istediğini ancak sonuçta profesyonel bir oyuncu olduğunu ve gelecek teklifleri de o günkü şartlara göre değerlendireceğini söyledi.

Şimdi bu röportajı sizlere aktarıyoruz…

-Bu sezonu kısaca değerlendirebilir misin?
“Bursaspor bu sezon diğer sezonlara göre biraz daha üst sıraları zorlayan bir görütü içinde. İç sahada oynadığımı maçlarda kaybettiğimiz puanları alabilseydik üst sıralara çok daha yakın olabilirdi. Ama hiçbir şey için geç değil, üst sıralar için inancımız sürüyor. Ertuğrul Hoca’nın gelmesiyle çok daha iyi bir durumdayız, takımımızın havası da iyi bir seviyeye geldi.”

-Ertuğrul Sağlam ile Güvenç Kurtar ve Samet Aybaba’nın farkı neydi?
“Teknik direktörler arasındaki farkı konuşmak bize düşmez, sonuçta profesyonel oyuncularız. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim, Ertuğrul Hoca biraz daha oyunu kontrolünde tutmak isteyen bir teknik adam. Ertuğrul hoca ve Samet Aybaba’nın tarzları birbirine benziyor ama Güvenç Kurtar’ın oyun şekli bambaşkaydı. Ertuğrul Hoca, oyunun hakimiyetini sürekli elinde tutan bir takım yaratmak istiyor ve ayağa sürekli pas yapmamımız istiyor. Güvenç Hoca için ise öncelik gol yememekti ve savunmada kalabalık durmamızı istiyordu.”

-Anadolu takımları son yıllarda yıldız oyuncularını elinde tutabiliyor. Sen, Mehmet Topuz, Sercan ve Mehmet Yıldız gibi isimlerin takımlarında kalması Anadolu kulüplerin artık daha güçlü bir duruma geldiğini mi gösteriyor?
“Bana göre bir kaç senedir, büyük takım ve anadolu takımı diye bir ayrım kalmadı. Sivsa’ın çıkışı bunun en bariz göstergesi. Haliyle anadolu takımlarında sıyrılan yerli oyuncular takımlarını bir yerlere getirmek için çalışıyorlar. Üst düzey yabancıların dışında gelen yabancılar çok kaliteli değil, yabancı sevdamız tüm camialarda maalesef var. Yerlilere çok fazla önem verilmiyor ama aradan sıyrılan oyuncuları elinde tutmak kulüpler için önemli bir hal aldı ve satmayarak doğrusunu da yapıyorlar.”

“SİVASSPOR’DA YILDIZ OYUNCU YOK”

-Sivasspor ile ilgili herkes çok farklı yorumlarda bulunuyor. Sivasspor’u sen nasıl değerlendirirsin?
“Sivasspor’un oturmuş bir kadrosu var, baktığınız zaman genelde aralarında yıldız oyuncu yok ama müthiş bir takım oyunu oynuyorlar. Bülent Hocanın sistemine uygun oyuncuları var ve çark iyi dönüyor. Geniş de bir kadroya sahipler, sezon sonunda da bu ipi göğüsleyebilirler.”

-Sivasspor’un çıkışıyla ilgili neler söyleyeceksin?
“Sivasspor takdir edilecek bir yolun içinde, tüm Türkiye’nin ayakta alkışlayacağı bir takım haline geldiler. Haliyle bu durum biz ve diğer Anadolu takımlarını da kamçılıyor. Sivasspor’un çıkışı şapkayı önümüze koymamız gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.”

-Hangi takımlardan transfer teklifi aldın?
“Galatasaray ve Fenerbahçe’den tranfser teklifi aldım. Hedeflerim arasında öncelikle Milli Takımımız var. Hedeflerimin arasında en önemli yere sahip düşünce bu. Bunun dışındaki büyük takımlar ile ilgili kesin bir düşüncem yok. Biraz kaderci yaşadığım için hayırlısı neyse onu isteyen bir insanım.”

“BÜYÜK TAKIMLARDA FORMA BULAMAMA GİBİ BİR KORKUM YOK”

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin transfer listesindeydin. Büyük takımlara transfer olunca, forma şansı yakalayamama gibi bir korkun var mı?
“Böyle bir korkum asla yok. Hiçbir oyuncu bu tarz bir korkuyu yaşamaz, yaşayacağını da zannetmiyorum. Anodolu takımlarından büyük takımlara transfer olan futbolcuların performans düşüklükleri daha çok oyuncuyla ilgili değil, gittikleri yerdeki yabancı oyunculara verilen fazla şanstan kaynaklanıyor. Semih ve İlhan Parlak çok kaliteli oyuncular ama 14 milyon verilen Güizaya verilen şansın ellide biri örneğin İlhan’a verilmedi. Güzia’ya ödenen paradan dolayı kredisinin çok fazla olması doğal. Ama dediğim gibi benim böyle bir korkum asla yok.”

-Bu sezon gösterdiği performansla seni en çok şaşırtan takım hangisi oldu?
“İstanbul Büyükşehir Belediyespor’dan daha iyi bir performans bekliyordum, ligin flaş takımı olabileceklerini düşünüyordum. Can yaka bir takım olabilirlerdi ancak bazı işleri yolunda gitmedi demekki. İnşallah bundan sonra onlar da istedikleri yere ulaşırlar.”

“BÜLENT HOCA İLE ÇALIŞMAYI ÇOK İSTERİM”

-Bülent Korkmaz’ın senin kariyerin için ne kadar önemli bir isim olduğunu biliyorum. Kayseri Erciyes’te beraber çalışmıştınız ve Bursaspor’a transferin de onun döneminde gerçekleşti. Bülent Korkmaz şimdi Galatasaray’ın başında….
“Bülent Korkmaz’ın benim için çok önemli bir isim. Erciyes’te sonu kötü biten çok güzel günler yaşadık. Gösterdiğimiz performansın karşılığını transfer döneminde çok net bir şekilde aldık. Bir arkadaşımız dışında kimse transfer dönemimde dışarıda kalmadı. Ben de bunlardan bir tanesiydim. Bülent Hoca’ya tabii ki futbolcu-hoca arasındaki sevgi ve saygının dışında farklı bir sevgim var. Onu Galatasaray’ın kaptanı Bülent Korkamz olarak seviyorum. Futbolculuğunda gördüğümüz arzu, hırs ve profesyonelliğini hocalıkta da içinde taşıdığı için bir abi olarak da onu çok seviyorum. Bundan dolayı da kenisine özel bir sevgim var.”

-Peki Bülent Korkmaz ile yollarınız Galatasaray’da kesişir mi?
“Bu tabiiki profesyonel bir durum. Bursaspor’da kalmayı çok istiyorum ama bir takım şartların oluşmasını beklemek benim en doğal hakkım. İdealim kendi kulübümde kalmak, Bursa önümüzdeki sezon büyük bir adım atacaktır ve ben de bu oluşumda olmak istiyorum eğer böyle bir hedef olmazsa kendi yolumu da çizmek durumundayım. Bülent Hoca’yla çalışmayı çok isterim. Giray Bulak, Leven Eriş, Samet Aybaba’yla da görüşüyorum onlar da her zaman sağolsunlar beni kadrolarında görmek istediklerini söylüyorlar. Bülent Hoca’yı da bugüne kadar mahçip etmedim, onun beni istemesi durumu da doğaldır.”

“BİR AŞIĞIN DAVRANIŞLARI”

-Bursaspor’un müthiş taraftarı var ama bu müthiş taraftarın yeri geldiğinde bir takım için bir tehdit olduğunu düşünüyor musun?
“Taraftarımız Türkiye’de söz sahibi olan bir taraftar. Bursaspor’un en önemli ve en büyük kozu. Onlar için çok fazla birşey söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Taraftarımızın hiçbir durumda tehdit haline geldiğini düşünmüyorum, özellikle genç oyunculara sahip bir takımda böyle ateşli bir taraftarın önünde oynamamış oyuncularda bir heyecen, güvensizlik ve stresin oluşması çok doğal. Yanınızdaki oyuncular etkilenince sizin de bundan etkilenmeniz doğal. Ben taraftarımızı şöyle değerlendiriyorum; aşık olduğunuz birinin, aşkı karşısında karşılık bulamazsanız nasıl davranırsanız onlar kötü sonuçlar aldığımızda öyle davranıyorlar.”

-En beğendiğin yerli oyuncular kimler?
“Arda Turan, Erman Özgür, Özer Hurmacı, Bekir Ozan Has, Mehmet Topal, Ayhan Akman. Kendi mevkiimde Mehmet Topal ve Ayhan Akman’ı beğeniyorum. Bana göre Türkiye’nin en büyük oyuncusu da tartışmasız Arda Turan.

-Peki en beğendiğin yabancı oyuncular?
“Tello, Kewell, Baros, Kamanan ve Tabata.”

-Bursaspor’un son yıllardaki en büyük eksikliği sence neydi?
“Benim geldiğim ilk senede takımımız anormal iyiydi ancak şansızlıklar yakamızı bırakmadı. Son yıllarda ise gelen yabancıların adaptasyon sürecini iyi geçirememeleri ve bir türlü takıma adapte olamamaları ister istemez bu durumumuzda rol oynadı. Yabancısız oynamak da büyük bir sorun yaratıyor. Yabancı transferi bir takıma doğrudan katkı sağlaması için yapılır ancak biz dediğim gibi son yıllarda yabancı oyunculardan neredeyse hiç faydalanamadık.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By