‘Gençleri oynatmak cesaret ister’

Süper Lig’de kadrosunda en fazla altyapıdan futbolcu oynatan takım Gençlerbirliği. Başkent ekibinin yıldız adayı gençlerinden Uğur, İrfan ve Berat, Al Jazeera’den Hilmi Sever’e konuştu.

Altyapıların yetersizliği Türk futbolunun en temel sorunlarının başında geliyor. Süper Lig’de birçok takım kendi altyapısından futbolcu yetiştirmekte zorlanıyor. Başarısız transferlere harcanan milyonlarca lira, kulüpleri büyük borç yükü altına sokuyor.

Başkent’in köklü kulübü Gençlerbirliği ise Süper Lig’deki bu genel durumdan çok uzak bir görüntü sergiliyor. Borcu olmayan ve kasasında para bulunan ender kulüplerden olan kırmızı siyahlılar, altyapıdan yetiştirdiği oyuncular ile adından söz ettiriyor.

Gençlerbirliği’nin 28 kişilik A takım kadrosunda tam 10 futbolcu altyapıdan çıkan isimler. Üstelik bu futbolcular yalnızca kadroda bulunmakla kalmıyor, takımın bu sezon topladığı puanlarda da önemli rol sahibi oluyor.

Bir Süper Lig kulübünün bir futbolcuya verdiği ortalama bir bonservis bedeli, neredeyse Gençlerbirliği’nin bu 10 isme verdiği toplam paraya denk geliyor. Böylece kulüp büyük bir tasarruf da sağlıyor.

25 altyapı antrenörünün görev yaptığı Ankara temsilcisinde, 7-14 yaş arası futbol okulu işin temelini oluşturuyor. Bu sezon A takımda yer alan 10 ismin dokuzu, ücret karşılığında sekiz aylık eğitimlerin verildiği futbol okullarından çıktı. Genç futbolcular, Beştepe ve Etlik’teki yedi sahadan faydalanabiliyor.

Gençlerbirliği’nin altyapısında 10 yıldır aynı antrenörler görev yapıyor. Bu da başarıda önemli rol oynuyor. Yaz okullarında 1500, kış okullarında ise ortalama 1000 genç futbolcu ilk eğitimlerini alıyor. Kendini gösteren isimler U14’ten itibaren başlayan elit takımlara seçiliyor. 18-19 yaşlarına geldiklerinde ise pilot takım Hacettepe’ye gönderiliyor. Burada birkaç sezon lig deneyimi kazanan futbolcular, Gençlerbirliği A takımına aday hale geliyor.

Şu an Hacettepe’nin 25 kişilik kadrosunun 21’i Gençlerbirliği altyapısından yetişen futbolculardan oluşuyor.

Kırmızı siyahlı takımın altyapısında yetişen ve A takımda yer alan 10 isim Ramazan Köse, Doğa Kaya, İrfan Can Kahveci, Berat Tosun, Uğur Çiftçi, Ahmet Çalık, Ahmet Oğuz, Halil İbrahim Köse, Çağrı Bülbül ve Übeyd Adıyaman.

Gençlerbirliği’nde bu sezon en dikkat çeken isimlerden İrfan Can Kahveci, Berat Tosun ve Uğur Çiftçi Al Jazeera‘nin sorularını yanıtladı. Yetenekleri ve ortaya koydukları performanslarla isimleri transfer haberlerinde de yer alan üç genç, altyapıdan gelen bu kadar genç ismin aynı anda A takımda yer almasının büyük bir avantaj olduğunu belitiyor.

Gençlerbirliği altyapısının diğer takımların altyapılarından öne çıkan özellikleri neler?
Uğur Çiftçi: Gençlerbirliği’nin altyapısı çok iyi işliyor. Bizden önce de bu altyapıdan çok önemli isimler yetişti. Ligde farklı takımlarda oynayan abilerimiz de bulunuyor. Kaliteli oyuncular yetişiyor ama onlara güvenip oynatmak da cesaret ister. Gençlerbirliği bu cesareti gösteriyor ve yeni yetenekleri Türk futboluna kazandırarak önemli bir başarıya imza atıyor.
Berat Tosun: Altyapıda hocalarımızın bizim üzerimize emekleri çok büyük. Her şeyden önce bize güvendiklerini gösteriyorlar ve bu takımın geleceği olduğumuz fikrine bizi inandırıyorlar.
İrfan Can Kahveci: Altyapıda kendinizi rahat hissedebildiğiniz güzel bir aile ortamı var. Hocalarımız bizlerle yakından ilgilendi. Her yaş kategorisinde başka bir hoca ile çalışmak da bize farklı şeyler öğretti.

Altyapıdan bu kadar fazla oyuncunun aynı anda A takımda birlikte oynamasının avantajları neler?
Uğur: Çok büyük avantajları var. 10 senedir altyapıda beraber yetiştiğimiz oyuncularla birlikte oynuyoruz. Birbirimizin topu nereye atacağını, nereye koşacağını, ne düşündüğünü çok iyi biliyoruz. Gözü kapalı oynuyor gibiyiz. Bizim üzerimizde durulursa ve bu güven sürerse çok büyük başarılar elde edeceğimize inanıyorum. Bu takım dağılmazsa, Gençlerbirliği’nin hedefleri çok büyük diyebiliriz.
İrfan Can: Yaklaşık 10 yıldır beraberiz ve bu çok büyük bir artı. Doğa ve Ramazan ağabeyler de altyapıdan geldi. Hepimiz aynı kültürle yetiştik. Sahada korkmadan, cesaretle istediklerimizi yapabiliyoruz.
Berat: Barcelon da küçük yaşlardan bu yana birlikte oynayan futbolcuların getirdiği avantajı yaşıyor. Umarım biz de bir gün altyapı konusuda onlar kadar başarılı oluruz.

Türkiye’de altyapıdan daha fazla oyuncu çıkması için neler yapılabilir?
Uğur: Sistemli bir şekilde daha çok oyuncu çıkabilir. Altyapıya önem verilirse ve üzerinde kafa yorulursa altyapılardan büyük yetenekler çıkacaktır.
İrfan Can: Örneğin Bursaspor’un da iyi bir altyapısı var. Tüm kulüpler bizler gibi altyapıya önem verirse, bu sayı çok daha fazla olacaktır.
Berat: Gençlerbirliği altyapı konusunda bu açıdan büyük bir eksikliği gideriyor. Bu tarz sistemler tüm kulüplere yerleşirse altyapı sorunu ortadan kalkacaktır.

Kişisel hedefleriniz neler?
Uğur: Önce Gençlerbirliği’ni başarıya ulaştırmak. Sonra da Avrupa’da futbol oynamak. Oynamak istediğim lig İngiltere Premier League.
Berat: Benim de hedefim öncelikle Gençlerbirliği’nde başarılı olmak. İngiltere ve İspanya Ligi’nde oynayıp, adımdan söz ettirmek istiyorum.
İrfan Can: İspanya Ligi’nin özelliklerime daha uygun olduğunu düşünüyorum. Real Madrid’de oynamak istiyorum. İngiltere Ligi de çok kaliteli. Genç yaşta Avrupa’ya gitmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Böylelikle futbolumuzu daha çok geliştirebiliriz. Umarım bu şansı yakalarım.

Örnek aldığınız isimler kimler?
Uğur: Real Madrid’den Marcelo ve Roma’dan Ashley Cole.
Berat: Alexis Sanchez ve Falcao. Alexis Sanchez’e görünüşümü, koşuşumu ve yeteneklerimi benzetiyorlar. O da çok yönlü bir oyuncu.
İrfan Can: Ronaldinho, Alex ve Gençlerbirliği altyapısından yetişen Soner Aydoğdu.

Uğur, ara transfer döneminde adın Galatasaray ile anılmıştı. Süreçte son durum ne?
Uğur: Bu konuda benim konuşmam doğru olmaz. Kulüpler anlaşırsa, neden olmasın. Kulübün menfaati olduğu sürece tabii ki gitmiyorum diyemem.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By