Umutsuz şampiyonlar!

4 Haziran 2010

Beşiktaş A2 takımı 2009-2010 sezonunda Galatasaray, Fenerbahçe ve Bursaspor gibi önemli takımların arasında Marmara Grubunu şampiyonlukla kapattı ve siyah-beyazlı takımın geleceği için umut verdi. Ancak bu önemli başarıya rağmen A2 takımında yer alan birçok yıldız adayı bu umudu taşımıyor. Bu genç oyunculardan bir tanesi de A2 takımın orta sahadaki önemli isimlerinden Ömer Karancı.

Yalnızca bir kaç kez A Takımın hazırlık maçlarında forma giyme şansı yakalayan Ömer, Shakhtar Donetsk ağlarını havalandırma başarısı da gösterdi. Alt yapıları yakından takip edenlerin tanıdığı isimlerden biri olan Ömer Karancı’nın tek isteği ise kendi ve takım arkadaşlarına A Takım’da denenmek için şans verilmesi. Ve şampiyon olan bu takımın oyuncuları da bu şansı hak ediyor olsa gerek. Galatasaray A2 takımında çoğu oyuncunun profesyonel sözleşmesi bulunurken, şampiyon olan Beşiktaş A2’de yalnızca birkaç oyuncu profesyonelliğe adım atabildi. Bu da ilginç bir nokta olsa gerek.

Şimdi Hilmi Sever’in, Ömer Karancı ile gerçekleştirdiği röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz:

BASKETTEN, FUTBOLA DÖNÜŞ…

-Futbola nasıl başladığını senden kısaca öğrenebilir miyiz?
“Öncelikle basketbol oynayarak spora başladım, daha sonra boyumun çok fazla uzamayacağını söylediler ve 14 yaşında futbola başladım. İki yıl sonra da Beşiktaş alt yapısına geldim. Dört yıldır da Beşiktaş’tayım. U-15 takımında başladım, ilk senemizde Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa 4.’lüğü yaşadık. Daha sonra B Genç’te forma giydim, şu anda da A2 takımında forma giyiyorum.

-Biraz kendinden bahseder misin? Öne çıkan özelliklerin neler?
“En önemli özelliğim hızım ve çabukluğum. Orta sahada, forvette, sağ ve sol açıkta oynayabiliyorum.”

“G.SARAY ALT YAPIYA DAHA FAZLA ÖNEM VERİYOR”

-A2 takımı ile sezonu şampiyon olarak tamamladınız…
“Sezona Sergen Yalçın ile başladık. Sergen Hoca bizim için büyük bir şanstı. Antrenörlüğü ve bize yaklaşımı çok iyi. Sergen Hoca gittikten sonra Sarp Hoca takımın başına geldi. Onunla da iyi oynadığımız maçlar devam etti ve şampiyonluğa uzandık. Gerçekten çok mutlu olduk.”

-Sanırım size en çok zorlayan takım Galatasaray oldu…
“Galatasaray’ın alt yapıya bizden daha fazla önem verdiği kesin. Çok sayıda profesyonel oyuncuları var, birçoğu da A takım idmanına çıkıyorlar. Onlara karşı galibiyet alamadık ama sezonu şampiyon olarak tamamlamayı bildik.”

“ERTUĞRUL SAĞLAM İLE A TAKIMA ÇIKTIM”

-Ertuğrul Sağlam döneminde A Takıma ilk kez çıktın…
“Evet Ertuğrul Hoca benimle birlikte 3 arkadaşımı daha A Takıma çıkardı. İlk kez İnönü Stadı’nda Oktay Derelioğlu’nun jübile maçında A takım formasını giydim. Daha sonra Shakhtar Donetsk ile oynanan hazırlık maçında da forma giydim. Bu sezon başında da Ümit Milli Takım ile oynadığımız hazırlık maçında Mustafa Denizli kadroya aldı. O maçta bir de gol attım.”

-A Takımda forma giymek nasıl bir duygu?
“Müthiş bir şey. Son derece heyecanlıydım, büyük ağabeylerimizi görüp onlarla birlikte forma giydim, İnönü Stadı’nda muhteşem taraftarımızın önüne çıktım. Çok başka bir duyguydu.”

-Mustafa Denizli ile konuşma imkanınız oluyor mu?
“Şu ana kadar hiç olmadı. Sergen Hoca sezon başında bizi seçip A Takıma yolladı, Ümit Milli Takım maçında bu nedenle forma giydik.”

-Necip Uysal’ın geçtiğimiz günlerde şöyle bir açıklaması vardı; “Alt yapıda bize nasıl pozisyon alacağımızı göstermiyorlar”.  Sen buna katılıyor musun?
“Ben, Necip’e katılmıyorum. Alt yapı hocalarımız son derece iyi ve bizimle sürekli olarak ilgileniyorlar. Saha içinde de neler yapmamız gerektiğini sık sık anlatıyorlar. Hocalarımız çok kaliteli insanlar. Özellikle Haluk Duranoğlu’nun benim için yeri çok ayrı.”

“TEMEL SORUN GÜVENİN AZALMASI”

-Önceki yıllarda Beşiktaş ve Galatasaray alt yapısından daha çok oyuncu çıkıyordu. Bu sayıda büyük azalma var. Sen bunu neye bağlıyorsun?
“Bana göre temel sorun güvenin azalması. Tüm takımlar büyük paralar yatırarak kadrolar kurdukları için alt yapıdan gelen oyuncuya şans vermiyorlar, o riski almak istemiyorlar. Aslında alt yapıya daha fazla önem verseler, bu harcanan paraların büyük kısmı içeride kalabilir.”

-Peki Beşiktaş’ta A Takım şansını yakalayabileceğini düşünüyor musun?
“Beşiktaş’ta bu şansı bana vereceklerini düşünmüyorum.”

-PAF Ligi mi A2 Ligi mi daha kaliteli?
“PAF ligi çok daha kaliteliydi. B Genç?te, PAF takıma çıkabilmek için deliler gibi çalışıyorduk. Ertuğrul Sağlam, PAF takımdaki tüm oyuncuları sık sık deniyordu. PAF’a çıkan A Takıma çıkmış gibiydi. Her hafta en az 2 kişi A Takımla antrenmanlara çıkıyordu. A2 Ligi A Takımda oynayamayan futbolcuların oynaması için kuruldu ama Türk futbolcusu kaldıramıyor. Bir iki maç geldikten sonra bir daha gelmiyorlar.”

“YALNIZCA 3-4 PROFESYONEL VAR”

-Beşiktaş ile sözleşmen var mı?
“Sözleşmemiz yok A2 takımdaki oyuncuların neredeyse hepsi amatör olarak gözüküyor. Yalnızca 3-4 profesyonel oyuncu var. Şampiyon takımın neredeyse hepsi yalnızca yetiştirme bedelimizin ödenmesi halinde istediği yere gidebilir. Mesela Galatasaray’da bu böyle değil, A2 takımındaki benim bildiğim kadarıyla tüm oyuncularla profesyonel sözleşme imzalanmış durumda. Beşiktaş’ta böyle bir şey yok. Galatasaray önemi düşük maçlarda oyuncularını sahaya sürerek, hem onları kazanıyorlar, hem de oyuncularının piyasalarını yapıyorlar.”

-Mustafa Denizli maçlarınızı izliyor muydu?
“Bazı maçlarımızı izledi ama genellikle maçların sonuna kadar kalmıyordu. Ama son hafta çağırdığı iki futbolcu dışında A2’den futbolcu çağırmadı.”

“ULVİ HOCA’NIN SÖZLERİ RAHATLATTI”

-Kendini Süper Lig’de oynayabilecek yeterlilikte görüyor musun?
“A2 takımındaki neredeyse tüm futbolcular Süper Lig ve Bank Asya’da rahatlıkla oynayabilecek isimler. Alt yapının tüm kategorilerinde şampiyon olduk. Her sene şampiyon olan bir takımız ama alt yapıdan oyuncu çıkmıyor. A2 takıma kadar geliyoruz, A Takıma çıkamıyoruz. Oyuncular bir anda harcanıyor. Kulübümüz, bize takım bulma konusunda da yardımcı olmuyor. Hem menajeriniz olmayacak diyorlar, hem de takım bulma konusunda yardımcı olmuyorlar. Sezon bitiyor, çağırılanlar çağırılıyor, çağırılmayan oyuncular da boşta kalıyor. Adam 5 yıl Beşiktaş alt yapısında oynamış ve çok iyi yetişmiş ama daha sonra gidip amatörde futbol oynamak zorunda kalıyor. Ertuğrul Hoca zamanında A Takıma çıkmış, Tigana zamanında Avrupa kampına götürülmüş isimler, şu an 3.Lig’de bile forma giyemiyorlar. Böyle yetenekli isimlerin harcanması beni de korkutuyor. Her şey yetenek değil, futbol artık biraz da şans işi oldu.”

Şu an Ulvi Güveneroğlu alt yapının başına geldi. Çok iyi bir insan ve bize her konuda yardımcı oluyor. Ulvi Hoca, bizimle yaptığı konuşmada; ?bundan sonra kimse korkmasın ve buradan giden her oyuncu profesyonel olup gidecek ve kulüp bulma konusunda da sizlere yardımcı olacağız? dedi. Bu söz bizi çok rahatlattı. Bizim amacımız başka takımlarda forma giyip, Beşiktaş’a yeniden dönmek.”

-Bu sene kulüp bulamazsan ne olacak?
“Kulüp bulamasam da yaşım gereğiyle 2 yıl daha A2 Takım’da kalabilirim. Sonrasını ise zaman gösterecek.”

-Hedeflerin neler?
“Öncelikli hedefim profesyonel olmak ve o heyecanı yaşamak. Bir takımda sürekli olarak forma giymek istiyorum.”

-Son olarak neler söylemek istersin?
“En büyük sıkıntılarımdan biri de milli takımdaki hoca değişiklikleri. U-15’ten, U-17’ye kadar bütün milli takım maçlarında yer aldım. 31 kez milli oldum. Milli Takım’da bir hoca değişikliliği oluyor, bu kadar geçmişi olan oyuncuyu bir anda siliyorlar. Kampa çağırıp denemiyorlar bile. Bu çok ciddi bir sıkıntı.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By