Mesut Bakkal: İşini düzgün yapan 7-8 kişiyiz

13 Aralık 2009

Manisaspor’u ziyaretemizde artık son röportajımıza geldik. Kaptan Güven Varol, Kanadalı golcü Simpson ve Nijeryalı golcü Isaac’ten sonra son konuğumuz teknik direktör Mesut Bakkal.

Beşiktaş maçından önce Hilmi Sever’in sorularını yanıtlayan başarılı teknik adam ile Manisaspor’un son durumu, sıkıntılarını ve takımı getirmek istediği noktaları konuştuk.

Şimdi bu röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

-Denizlispor’dan ayrılışınız sorunlu oldu mu?
“Denizli’den ayrılışım kesinlikle problemli değildi. Ben teklifimi sundum, onlar kabul etmedi ve yollarımız ayrıldı. Profesyonellikte bu da vardır, herkesin fikirlerine saygılıyım. Onların şartları, benim şartlarıma uymadı.

“DENİZLİSPOR’DA ÇOK GÜZEL GÜNLERİM GEÇTİ”

-Maddiyat dışında başka sorun var mıydı?
“Hayır başka sorunumuz yoktu. Denizli’de uzun yıllar kaldım ve futbol oynadım, eşim de Denizlili. Oraya olan bir borcum vardı ve ödedim. Herkesin düştü dediği takım 13-14 haftada 23 puan alarak ligde kaldı. Denizli’de büyük destek gördüm, taraftar grubu, medya ve başkanımız sürekli bizim arkamızdaydı. Yönetimin desteği olmasaydı başarıyı yakalamanız çok zordur. Biz de iyi başladık ve iyi bitirdik. Çok güzel günlerim geçti ve inanılmaz bir tecrübe oldu.”

-Hocam siz Denizlili değil miydiniz?
“Kırıkkale doğumluyum ama kökümüz Çerkez. Denizli’de uzun yıllar top oynadığım için herkes böyle biliyor.”

-Denizlispor’un başına geldiğiniz zaman bir çok kişi ben de dahil olmak üzere şaşırmıştık. Çünkü kafamızdaki Mesut Bakkal, belirli yatırım yapabilecek, üst sıralara koşmak isteyen bir takım yaratmak ister diyorduk. Denizlispor’un da içinde bulunduğu durum belliydi ve bu nedenle geçtiğimiz sezon Denizlispor’un başına geçeceğinizi düşünmemiştik. Manisaspor tercihinizde bu söylediklerimiz mi etkiliydi?
“Evet bu doğru bir tespit. Öncelikle başkanımız ve menajerimizin teklifinde inanılmaz bir samimiyet buldum. Manisaspor hem teknik direktör hem de futbolcu adına çalışılabilecek en rahat kulüplerden bir tanesi. İnanılmaz rahat ve keyifli çalışıyorsunuz, sürekli bir baskı yok. Yaptığınız işe saygı gösteren bir yönetim kurulu var, kulüp personeli de çok pozitif. Manisaspor tercihimde bunlar çok etkili oldu. Burayı seçmemdeki en büyük etkenlerden biri de başkanımız, yönetim kurulumuz ve benim bir araya gelerek ortak bir şeyler başarma düşüncemiz oldu. Çok cüzzi bir takım da kurduk, yaklaşık 5 trilyonluk bir takım ligde mücadele ediyor ve iyi de futbol oynuyoruz. Belki sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz ama ligi rahat bitireceğimizi düşünüyorum.

Yeni kurulan takımlarda biraz sabır gerekli. Hemen bir takım oluşmuyor. Ama çok karakterli, düzgün ve işini seven oyuncular transfer ettik. Şanssızlıklar yaşıyoruz, bunun da üstesinden gelecek bir ekibim var. Çok kısa bir süre sonra bu takım daha iyi yerlerde olacaktır. Yönetim kurulumuz ile ortak bir düşünce ve istek içindeyiz. Herkes birbirinin başarılı olmasını istiyor, kimse ‘ben’ demiyor.”

MESUT BAKKAL’IN KAFASINDAKİ MANİSASPOR

-Mesut Bakkal’ın kafasındaki Manisaspor ilerleyen dönemlerde nerelerde yer alabilir?
“Öncelikle Manisa deplasmanını, rakip takımlar için çok zorlu bir hale getirmek istiyorum. Her maçını kazanmayı düşünen, pozitif futbol oynayan, ligde hedefe koşan, yenilse bile coşkusuyla taraftarını sevindiren bir takım oluşturmak istiyorum. Hırslı bir insanım ve bunun için de çalışmalarımı sürdürüyorum. Güçlü bir şehir takımı oluşturmak istiyorum.”

-Manisaspor evindeki 8 maçta 8 puan toplamış, deplasmanda da aldığı puan aynı. İç saha başarısı sağlayamamasındaki sebep taraftarın yeterli atmosferi oluşturamaması olabilir mi?
“Bizim evimizde az puan topladığımız için mazeret üretmeye hakkımız yok. Evimizde 4 maçta mağlup olduk, buna şanssızlık diyemeyiz. En kötü olarak bu maçlardan beraberliklerle ayrılmalıydık. Yenildiğimiz maçlarda dahi çok sayıda gol pozisyonumuz var, son vuruşlarda biraz daha becerikli olsaydık şu an çok daha farklı yerlerde olabilirdik. Takımın kazanma ve oynama isteğine son kaybettiğimiz Kayserispor maçında taraftarımız çok büyük destek verdi. Bu desteğin sürmesi gerekiyor. Çünkü Manisaspor şehrin tek takımı, burda bireyler geçici, kulüpler kalıcıdır. Manisaspor’a destek çıkılmalı ki daha büyük başarılar elde edilsin. Biraz daha iyi gittiğimiz zaman tribünlerin de desteğinin artacağını düşünüyorum.”

-Bu iyiye gitme süreci kısa süre içerisinde gerçekleşir mi?
“Gerçekleşebilir. Önümüzde bir maç var, hedeflediğimiz puanın 4-5 puan altında puan topladık. Biz içeride kaybettiğimiz maçlara üzülüyoruz. Kasımpaşa’yı yenebilecek güçteyiz. Oynanmadan hiç bir maçın sonucu belli olmaz. Ama yapmayı düşündüğümüz iyi şeyleri ertelediğimiz için üzülüyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz durumu haketmediğimizi düşünüyorum.”

“SİSTEM VE İSTİKRAR BAŞARIYI GETİRİR”

-Manisaspor’un başındasınız, Denizlispor’u da yakından biliyorsunuz. Ege Bölgesi’nden neden iddialı bir takım çıkamıyor?
“Benim bu konuda söyleyeceğim şu, günü kurtarma adına hamleler yaparsanız, uzun vaadeli başarı yakalama şansınız yok. Biz de yapılan şey şu; lige çıkar çıkmaz başarı düşüncesi, inanılmaz bir harcama ve bir kaç yıl içinde çöküş. Türkiye ekonomisine de baktığımız zaman futbol kulüplerinin çok düzenli işlemesi gerekiyor. Transfer piyasasında inanılmaz fiyatlar var, siz de inanılmaz transferler yaparsanız ve bütçeyi eksiye sürüklerseniz, bir sene belki müthiş bir çıkış olur ama sonrası felaket. Kendi bütçenize uygun oyuncular bularak, uzun vaadeli yatırımları yapıp, bir iki yenilmede yıkılmayan, üç-dört mağlubiyette hocasını göndermeyen ve koyduğu sistemin arkasında duran yönetimler her zaman başırılı olmuştur. Başarıya giden yol ciddi bir süreçtir. Başarı başarı üstüne koyduğun zaman ve yavaş yavaş gelince başarıdır.”

-Peki Manisa’da bu ortam var mı?
“Var, tüm samimiyetimle söylüyorum, çok düzgün bir yönetimle çalışıyorum. İnşallah hepimizin iyi niyetiyle bu takım biraz daha iyi yerlere gelince, güzel günleri de göreceğiz. Çok genç bir takım kurduk, bu takımın içine bir iki deneyimli adam da koyunca başarının gelmemesi için hiç bir neden yok. Herkes dürüst çalışıyor ve ortak paydada buluşuyor. Şimdiye kadar çalıştığım takımlar içinde en rahat çalıştığım kulüp Manisaspor. Baskı kurarlarsa, iç hesaplaşmalar olursa yalnızca takım kaybedecektir. Özellikle şehir takımlarına sahip çıkılmalı, çünkü futbol sosyal yaşam için çok önemli bir unsur.”

“İŞİNİ İYİ YAPMAYA ÇALIŞAN 7-8 KİŞİ VARIZ”

-Türkiye’de istikrar yalnızca sözde kalan bir şey. Siz Manisaspor’da uzun yıllar çalışacağınızı düşünüyor musunuz?
“Megolamanlık yapmış olmayayım ama ülkemizde işini yapmaya çalışan 7-8 kişi varız. Genç jenerasyondan gelen hocalar farklı işler yapmaya çalışıyor. Uzun vadeli çalışmak istemeyen teknik direktör olmaz. Çünkü her yıl yeni bir takımı tanımak, yeni oyunculardan iyi bir grup yaratmaya çalışmak insanı yorar. Ama birinci yılı geçiş dönemini sayıp, ikinci yıl daha iyi yatırımlar yaparak, üçüncü yıl hedefe giden takım yaratmak yönetimle beraber oluşturduğunuz dik duruştur ve sahip çıkmadır.

Ama teknik direktörünüzün sizi bir adım ileriye götüreceğine inanmıyorsanız o zaman yollarınızı ayırırsınız. Çalışması düzgün, dürüst ve yetenekli bir teknik adamı bir-iki mağlubiyetten sonra yollarsanız kaos büyür. Sıradan herkesin yaptığını yapmış olursunuz, farklıyı yapmak önemlidir.”

-Manisaspor’da bu sezon başından beri gördüğünüz en büyük eksiklik nedir?
“Bir eksikliğimiz olduğunu düşünmüyorum. Yenildiğimiz maçlardan sonra bile eğer rakip hocalar ‘çok iyi bir takımla oynadık, bugün şansımızla kazandık’ diyorlarsa bu takım bir şeyler yapıyor demektir. Eksik olan, girdiğiniz pozisyonları kaçırmamız oluyor. Hemen insanlar gol sıkıntısını çözmek için iyi bir forvet alalım diyor ama takımın birlikte oynaması daha önemli. İyi bir forvet alırsınız, takım bütünlük sergilemez yine başarı gelmez. Daha arzulu, daha agresif oynayabiliriz. Yeni kurduğumuz bir takımın bu türlü inişli-çıkışlı grafikler çizmesini normal karşılıyorum. Öncelikle elimizdeki oyuncuların motivasyonunu yükseltmek gerekiyor. Genel olarak söylemek gerekirse kötü oynamayan, göze hoş gelen futbol sergileyen bir Manisaspor var.”

ISAAC VE SİMPSON

-Isaac bu sezon beklediğiniz gibi mi?
“Isaac sezona iyi bir başlangıç yaptı. Onu çok eskiden beri tanıyorum, Isaac çok duygusal bir oyuncudur. Her futbolcunun olduğu gibi onun da kötü oynadığı dönemler vardır. Bu tarz oyunculara sahip çıkmak gerekiyor, Isaac’in Manisaspor’da güzel işler yapacağına inanıyorum.”

-Simpson isminin bu kadar ön plana çıkmasını bekliyor muydunuz?
“Bekliyordum çünkü sezon başındaki çalışmalarımızdan beri çok özverili çalışıyor. Pozitif ve yetenekli bir futbolcu. Manisa’da olmaktan dolayı çok mutlu, tüm takım arkadaşlarıyla çok iyi anlaşıyor. Bu oluşan ortamda onun performansını yükseltiyor.”

-Ara transferde kadronuza takviye yapacak mısınız?
“Öncelikle önümüzde bir maç var, alacağımız sonuç çok önemli. Açıkçası transfer yapma niyetinde değilim. Çünkü sonradan gelen oyuncuların hep adaptasyon sorunu oluyor. Ama baktık ki bir beke ihtiyacımız var, bunu da almaktan geri kalmayız. Tabii ki öncelikle mevcut oyuncularımızın oynamasını isterim, çünkü birbirimize çok emek verdim, bu emeğin karşılığını da onlar alsınlar.”

“İYİ OYUNCULAR BULUP SATMALIYIZ”

-Simspson ya da diğer oyuncularınıza transfer teklifleri gelirse değerlendirir misiniz?
“Bizim gibi kulüplerin iyi oyuncular bulup satması gerekiyor ki daha iyi yatırımlar yapalım. Bizim bir tane daha Simpson, Isaac ve Nizamettin bulmamız gerekliki ayakta duralım. O günki şartlar ne gerektiriyorsa ona göre davranmalıyız.”

-Bu sezon en çok üzüldüğünüz maç hangisi oldu?
“Fenerbahçe maçı oldu. Her mağlubiyete üzüldüm ama o maç daha farklıydı.”

-Bu sezon ligde maç sonuçlarını tahmin etmek açısından en zorlanılan takım Manisaspor oldu. Gençlerbirliği’ni deplasmanda yeniyorsunuz, evinizde Antalyaspor’a kaybediyorsunuz, Galatasaray’dan puan alıyorsunuz, ardından bir maç daha kaybediyorsunuz…
“En az 9 oyuncumuz ilk kez yan yana oynuyorlar, takım oluşumu biraz süreç isteyen bir iş. Kaybettiğimiz maçlarda beni tek mutlu eden şey, pozisyon üretmemiz. Takım oluşumu uzun süreçli bir iş, ilerleyen süreçte daha oturaklı oynayacağız, daha az pozisyon vereceğiz. Bu inişli-çıkışlı grafiği yaşacağız.”

-Son olarak Sezer Öztürk konusuna geçelim. Bu konuda ayrıntılı bir açıklama yaptınız…
“Senin de olduğun basın toplantısında ayrıntılı bir açıklama yaptım, artık Sezer ile ilgili konuşacak bir şey yok.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By