Mehmet Nas: Beşiktaş’ın yıldızları Türkiye’ye fazla

3 Şubat 2011

Samsunspor’da başlayan futbol kariyerinin zirevesine Gençlerbirliği’nde ulaşan Mehmet Nas, artık Sivasspor’un başarısı için ter döküyor. Son derece samimi ve dürüst bir futbolcu olduğunu sürekli olarak duyduğum Mehmet Nas ile tanışınca da söylenenlerin doğru olduğunu ben de anlamış oldum. Sorularımıza net cevaplar veren ve sanki uzun yıllardır tanışıyormuşcasına sıcak bir havada geçen röportajımızdan sizlerin de keyif alacağınızı düşünüyorum.

Sivasspor’un son durumuyla başlayan röportajımızda, Gençlerbirliği ve Manisaspor’dan ani ayrılış gerekçelerini, kariyerindeki unutamadığı anları, Beşiktaş’ın yıldızlarına karşı oynadıkları hazırlık maçını, Milli Takım’a seçilememesini ve Fatih Terim’e olan kırgınlığını konuştuk.

Mehmet Nas’la gerçekleştirdiğim röportajla sizleri başbaşa bırakıyorum:

“ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

-Şu an için düşme potasına çok yakınsınız. Rakiplerinize göre avantajlarınız neler?
“Kaliteli bir kadromuz var, Sivasspor’un maddi olarak da bir sıkıntısı bulunmuyor. Şehir olarak kendini futbola verebileceğin bir kulüp. Sivas’ta sosyal hayat çok fazla olmadığı için herkes kendini futbola odaklıyor. Bunlar önemli avantajlarımız.”

-İlk yarıdaki kötü tabloyu neye bağlıyorsun?
“Aslında ligin ilk yarısında da çok kötü bir kadromuz yoktu. Bireysel hatalardan dolayı çok basit goller yedik. İyi oynadığımız maçlardan bile mağlup ayrıldık. Sonuç kötü olunca da her şey doğal olarak kötü gözüktü. Devre arasında kaliteli oyuncular kadroya dahil oldu. Umarım onların da katkısıyla ikinci yarıda istediğimiz sonuçları alacağımızı düşünüyorum. Düşme potasına çok yakınız, bunun tüm takım olarak farkındayız ve elimizden gelen her şeyi yapacağız.

“G.BİRLİĞİ’NDEN AYRILDIĞIMI İNTERNETTEN ÖĞRENDİM”

-Gençlerbirliği’nde ayrılman açıkçası beni şaşırttı. İsmi kulüple özdeşleşmiş oyunculardan biriydin. Neden ayrıldın?
“Gençlerbirliği’nde 5 sezon forma giydim. Belli bir zamandan sonra futbolcu için farklı bir heyecan şart. Çünkü her şey monotonlaşıyor. Kendi adıma heyecanımı yitirdiğimi düşünüyordum. Daha önce yaptığım açıklamalarda Gençlerbirliği ile sözleşme uzatmayacağımı söylüyordum ama yöneticilere herhangi bir şey bildirmemiştim. Gençlerbirliği’nden ayrıldığımı üç gün sonra internetten öğrendim. Bu da işin başka bir boyutu. En azından bu konu benimle konuşulabilirdi, zaten ben de ayrılmak istiyordum, ama iyi ya da kötü beş yıl hizmet ettiğim bir kulüpten ayrılış şeklim böyle olmamalıydı, hiç hoş olmadı.

Yıllardır futbolun içinde olan biriyim, bu nedenle yapılanları fazla yadırgamıyorum, birçok futbolcu bu tarz şeyleri farklı takımlarda yaşıyor.”

-Gönderilmen hocanın mı, yönetimin mi kararıydı?
“O sezon kötü bir durumdaydık, ligde kalmayı da son hafta başarmıştık. Gönderilmem tamamen yönetimin kararıydı, çünkü Samet Hoca da 1 hafta sonra gönderilmişti.”

-Yönetimin bir oyuncuyu göndermesi garip değil mi? Sonuçta bu karar yeni gelecek hocaya bırakılmaz mı?
“Düşündüğünüz zaman tabii ki kararı yeni hocanın vermesi lazım ama Türkiye’de futbolda olaylar böyle.”

“MANİSA’DAN AYRILDIM TEKNİK EKİP DEĞİŞTİ”

-Manisa’da da iyi bir sezon geçirdin ama oradan da beklenmeyen bir şekilde sezon sonunda ayrıldın. Sebep neydi?
“Manisa’da gerçekten çok güzel bir sezon geçirdim. Manisa’yı çok sevmiştim, taraftarlarımız da beni çok sevmişti ama istemeden Manisa’dan ayrıldım. Manisa’da kimseyle bir sorunum yoktu, teknik ekiple tam olarak uyuşamadığımız için ayrıldım. 1 hafta sonra da teknik ekip değişti. Her şeyin hayırlısı demek lazım.”

“ALİ SAMİ YEN’DE ELİM AYAĞIMA DOLAŞMIŞTI”

-Birçok takımda oynadın unutamadığın anlar var mı?
“Süper Lig’de ilk kez Samsunspor formasıyla, Bursaspor’a karşı oynadığım maçı asla unutamam. Takımda 10’a yakın eksik isim vardı, PAF takımdan çağırılmıştım, iki günlük antrenmanın ardından ilk 11’de maça başladım.

Bir de aynı sezon içinde Ali Sami Yen’de Galatasaray’a karşı oynadığımız maçta sahaya çıktım. Televizyonlardan takip ettiğim futbolculara karşı Ali Sami Yen’de oynayınca elim ayağıma dolaşmıştı.”

KARİYERİNİN KIRILMA ANLARI…

-Kariyerinde önemli bir kırılma anı var mı?
“Futbolda hiçbir şeyin garantisi yoktur. Büyük takımda oynayan bir futbolcu bir bakmışsınız birkaç sene sonra amatör takımda bile forma giyebilir. Samsunspor’da ve Gençlerbirliği’nde kariyerimin iki kırılma noktası oldu diyebilirim. Samsunspor’da işler çok kötü giderken, Erdoğan Hoca takımın başına geldi ve benim adıma çok iyi bir çıkış başladı. Gençlerbirliği’ndeki ilk yıllarımda başka takıma gönderilecekken Mesut Hoca beni göndermedi ve kariyerimin en parlak dönemini geçirdim.”

-Kariyerinin en parlak günlerinde büyük takımlarımızdan teklif aldın mı?
“Açıkça söylemek gerekirse bir dönem hep yazıldı, çizildi ama kimse beni arayıp sormadı. Ben de ancak yazılanları okudum, resmi bir şey olmadı.”

BEŞİKTAŞ’IN YILDIZLARI TÜRKİYE’YE FAZLA…

-Ligin ikinci yarısında en iyi çıkışı hangi takım yapar?
“Beşiktaş ile hazırlık maçı oynadık. Gerçekten müthiş transferler yapmışlar. İkinci yarıda en büyük çıkışı Beşiktaş’ın yapacağını düşünüyorum.”

-Simao ve Almeida gibi yıldızlar ilk kez size karşı forma giydi…
“Saha içinde oynarken bile izlemekten keyif alınan isimler. Gerçekten Türkiye’ye fazla futbolcular. Simao, Fernandes, Quaresma, Guti ve Almeida çok kaliteli futbolcular. Almeida da çok yetenekli bir isim ama bize karşı çok kısa bir süre oynamıştı.”

“EN FAYDALISI FERNANDES OLUR”

-Yeni transferlerden hangisi daha faydalı olur?
“Bize karşı Fernandes 45 dakika oynadı ama gerçekten çok çalışkan bir oyuncu. Bana göre Fernandes Beşiktaş’a en faydalı oyuncu olacak.”

-Geçtiğimiz sezon Beşiktaş maçının son anlarında yakın mesafeden topu auta attın ve sonrasında yaptığın açıklama çok konuşuldu. ‘Her zamanki gibi atamadım’ dedin, ama biz senin çok güzel gollerini hatırlıyoruz.
“Golü atsam maç 2-2 bitecekti ama olmadı. Orada söylediğim sitem ve şakaydı. Söylediklerimin bu kadar konuşulacağını tahmin etmemiştim. Zaten benim gollerim hep uzaktan oluyor, karşı karşıya olmuyor.”

“ONLARA GÖRE SADECE İSTANBUL TAKIMLARI VE AVRUPA’DAN FUTBOLCULAR VARDI”

-Özellikle Gençlerbirliği’nde çok iyi dönemler geçirmene rağmen milli takıma hiç çağırılmadın..
“En iyi olduğum dönemde gerek Fatih Hoca olsun, gerekse yardımcıları olsun Anadolu’dan futbolcu almadılar. Onlara göre sadece İstanbul takımları ve Avrupa’dan futbolcular vardı. Kendim ve birçok arkadaşımın milli formayı hak ettiği dönemlerde bile hiçbirimize davet bile yapılmadı.

“FATİH HOCA VE YARDIMCILARININ TUTUMU YANLIŞTI”

-Peki bunu neye bağlıyorsun?
“Anadolu’dan futbolcu alınmayınca kimse baskı yapmıyor, büyük takımda yedek bekleyen bir oyuncu bile çağırılmadığında 5-10 kişi hemen tepki yazılarını kaleme alıyor. Bunların da etkisi altında kaldıklarını düşünüyorum. Fatih Hoca ve yardımcılarının aday kadroyu oluştururkenki tutumlarını yanlış buluyordum. Kesinlikle daha farklı olması gerekiyordu. Milli Takım’da oynamak için büyük takımda oynamak şart olmamalı. Sonuçta bu ülkenin milli takımı. Formsuz da olsa, 18’e de giremese büyük takımlardaki oyuncular milli takıma çağırıldı. Öbür futbolcu Anadolu takımında her maçta çok iyi performans sergilese de görmezden gelindi. Anadolu’daki futbolculara bakış daha farklı olsaydı, bugün milli takımımız çok daha farklı yerlerde olabilirdi.

Son dönemde ise yalnızca Hollanda’ya karşı oynadığımız hazırlık maçında Anadolu’dan birçok oyuncu kadroya dahil edildi ama onun da hazırlık maçı olduğu için böyle bir kadronun oluştuğunu düşünüyorum. Milli Takım bu kadar kötü gitmeseydi eminim yine Anadolu’dan futbolcu çağırılmazdı. Resmi maçta yine eskiye dönüş olacaktır.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By