Futbolun güzel yüzü

20 Eylül 2006

Güzelliğiyle sunduğu haber ve programlara renk katan, Lig TV’nin bayan spikerlerinden Minecan Beyazadam ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Röportaja gitmeden önce hakkında en ufak bir bilgim olmamasına rağmen ekrandan verdiği sıcak elektrik ile güzel bir röportaj olacağını düşünüyordum ve beklediğimden de iyisi oldu.Sohbetimiz ilerledikçe futbol bilgisiyle beni şaşırtan, samimi ve içten davranışlarıyla başarısının sırrını ortaya koyan Minecan Beyazadam’a hakkında merak edilenleri sordum. İşte yanıtları….

– Mesleğe nasıl başladınız?

Türker İnanoğlu’nun radyo-televizyon okulu TÜRVAK’ı bitirdim. Türker Bey dizilerde rol almamı istedi, dizilere geçtim ve oyunculuk yaptım. 1,5 sene boyunca hem Super Channel’da program sundum hem de dizilerde oynadım daha sonra Lig TV açılınca bizim okuldan öğrenci istediler. Ben de stajımı yapıyordum Super Channel’da, Melih Şendil ve Öztürk Pekin geldiler, onlarla bir mülakat yaptık beğendiler ve başladım. 5,5-6 yıldır da Lig TV’de çalışıyorum.

– Oynadığınız diziler hangileriydi?

17 yaşındayken ATV’de “Böyle mi olacaktı?” dizisinde rol aldım daha sonrada Tatlı Kaçıklar’da ve Çiçek Taksi’de de ara rollerde oynadım.

– Oyunculuğa devam etmeyi düşünüyor musun?

Güzel bir teklif olursa, çok zaman ayıracağımı düşünmesem de isterim aslında. Çok keyif aldığım bir şey oyunculuk. Televizyonculukta belli bir şablonun içine hapsoluyorsun ama dizi oyunculuğunda sürekli geziyorduk, daha eğlenceli bir şey oyunculuk. Oyunculuk zevkli olmasının yanında çok zor da bir şey, kamera karşısında elimin ayağımın tutulduğu çok zaman olmuştur.

– Peki hangi aktör ile rol almak isterdin?

Kenan Kalav ile birlikte oynamayı çok isterdim. Erman Hoca ile birlikte de oynamak isterdim.

“Bu işe girmeden önce futbolun F’sini bilmiyordum”

– Futbol ile ne zaman ilgilenmeye başladınız?

Futbol ile bu işe girmeden önce hiç ilgilenmiyordum, futbolu da hiç sevmiyordum. Şimdi bu ekibin içinde olunca zamanla ister istemez futbolu öğreniyorsun. Öğrendikten sonra artık futbolsuz yapamıyorum, izlemediğim bir maç yok gibi. Bir maçı izlemediğim zaman kendimde büyük bir eksiklik hissediyorum. Bulunduğum ekip gerçekten müthiş, bu ekip futbolla yatıp futbolla kalkıyor ve eğer bir kişi bu ekibin içindeyse mutlaka o futbol virüsü ona bulaşıyor.

– Maçlar hakkında yorum ve tahminlerde bulunuyorsunuz?

Evet maçları yakından takip ettiğim için tahminlerde yapıyorum. Bir izleyici Barcelona-Sevilla Süper Kupa finalinin sonucunu benim tahmin etmemi istedi, ben de herkesin Barcelona’yı kesin favori gördüğüm maçta Sevilla maçı rahat alır dedim, stüdyodakiler güldüler bana ama ben bildim. Bursa-Sakarya maçının da sonucunu bildim. Maç sonuçlarını takımlar hakkında bilgim varsa tutturuyorum. Hislerimin de kuvvetli olduğunu düşünüyorum.

– Bahis oyunuyor musunuz?

Hayır oynamıyorum, kağıda pek dökmüyorum. İddaa oynuyorum bazen arkadaşlarla para toplayıp o kadar.

– İddiaseverlere söyleyebileceğiniz favori bir takımınız var mı?

İtalya Ligi’ni seviyorum ancak orda da çok beraberlik oluyor. Chelsea ve Real Madrid’i tutuyorum.

“Diyarbakırspor’u tutuyorum”

– Türkiye’de tuttuğunuz takım hangisi?

Diyarbakırspor’u tutuyorum ancak o da Lig A’ya düştü. Diyarbakırspor’a karşı entresan bir sevgim var. Tamam Diyarbakır memleketim ama sempatik bir takım olarak da geliyor bana. Denizlispor’u da seviyorum, Anadolu takımları daha sıcak geliyor. Diyarbakırspor’a Lig A’ya düştü ama orda da maçlarını takip ediyorum, yeniden Süper Lig’e çıkacak mı yoksa düşecek mi diye merak ediyorum.

– Geçtiğimiz günlerde Diyarbakırspor başkanı istifa etti?

Diyarbakır’da her şey her an değişebiliyor. Diyarbakır’a gelen başkanlar gerçekten Diyarbakırspor’u seven insanlar ve bu takıma iyi şeyler katmak için geliyorlar. Çünkü oradaki halkın başka hiçbir uğraşı yok, ordaki insanların futbola ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Diyarbakır düştüğü zaman çok üzüldüm, çünkü futbol onların her şeyi.

– Diyarbakır’a en son ne zaman gittiniz?

6 yaşındayken gitmiştim bir daha da gidemedim. Maçlar olduğu zaman gitmek istiyorum ancak yoğunluk olduğu için gidemiyorum.

– Tribünde maç izlediniz mi?

Defalarca izledim. Sayısını hatırlamıyorum.

– En çok beğendiğiniz spikerler?

Haberde Banu Güven’i ve Mehmet Ali Birand’ı beğeniyorum. Sporda tartışmasız olarak Ercan Taner’i beğeniyorum. Bir futbolsever olarak Ercan Taner’in anlattığı maçlar benim için çok farklı oluyor. Öztürk Pekin de beni yetiştiren insandır, O’nun yeri bende çok farklı. Ercan Taner ile Öztürk Pekin’in kategorileri ayrı, maç anlatımında Ercan Taner, üslup ve Türkçe’yi güzel kullanma konusunda Öztürk Pekin benim için ayrıdır. Yayında duruşun, bakışın doğal olması gerektiğini bana Öztürk Abi öğretti, benim işe başlamamı sağlayan kişide O’dur.

“Bayan sesinden maç dinlemek istemem”

– Bir maçı canlı olarak anlatmak ister misiniz? Mesela Galatasaray-Fenerbahçe maçı…

Bir maçın üç dakikalık özetini anlatmak isterim ama ben her şeyden önce bir futbol seyircisiyim ve bir bayanın sesini maçta istemem. Bir derbiyi bayan sesinden dinlemek hiç istemem. Maçtan önceki 1 saatlik yayınlarda kulaklığı takarak, konukla birlikte oradaki yayını yapmak isterim, oradaki ambiyansı seyircilere iletmek isterim. Maç anlatmaya gelince orda durmam lazım diye düşünüyorum. Bir erkeğin anlatmasıyla bir bayanın anlatması arasında büyük fark var. Erkeğin yapabileceği işler vardır, bayanın yapacağı işler vardır. Futbol bir erkek oyunu ve ben erkeklerin yaptığı işe sahip çıkamam.

– Güzel bir bayansınız, güzelliğinizin mesleğinizde bir artı olduğunu düşünüyor musunuz?

Çok büyük bir artı olduğunu düşünüyorum. Zaten Televizyon demek görsellik demek, bayansan televizyonda yer alıyorsan mutlaka güzellik olması gerekiyor diye düşünüyorum. Bayan isen görsellik olarak rakiplerinden 5 kat öne çıkarsın.

“Sergen Yalçın’ı izlemeyi özledim”

Futbolculuğunu beğendiğiniz isimler kimler?

Sergen Yalçın’ı çok beğeniyorum, O’nu izlemeyi çok özledim. Tümer’i de beğeniyorum. Anadolu takımlarından Cumhur’u, Burhan’ı ve İlyas’ı beğeniyorum.

– Avrupa’da beğendiğiniz oyuncular kimler?

Ronaldinho ve Raul.

– Hakan Şükür ile ilgili neler söylemek istersin?

Hakan Abi çok özel bir insan, çok efendi, yardımsever, mükemmel bir kişiliğe sahip. Atatürk’ün söylediği gibi zeki, çevik, ahlaklı bütün özellikler Hakan Abi’de var. İleride Hakan Abi’yi Milli Takım’da farklı görevlerde de görmek istiyorum. Ben Bağdat Caddesi’ne yakın oturuyorum ve öyle futbolcular görüyorum ki şoka giriyorum. Arabanın gazına basarak olmuyor bu işler, futbolcunun her şeyden önce ahlaklı olması lazım. Özellikle yeni futbolcular böyle.

– Canlı yayınlara çıkıyorsunuz, yaptığınız en büyük hata neydi?

Şimdiye kadar yaptığım büyük bir hata olmadı, ben biraz rahat bir insanım aklıma o an bir şey gelmese de ‘Ay aklıma gelmedi’ derim. Futbolcu isimlerini karıştırırım bazen yayında söylüyordum ‘Yine karıştırdım diye’. Ben sıfırdan başladığım için ve yaşımda küçük olduğu için izleyici de biraz kredim var diye düşünüyorum.

– Futbol dışında hangi sporlarla ilgileniyorsunuz?

Tenis oynuyorum, Tae-bo yapıyorum, uzun yürüyüşler yapıyorum.

“Eşimin futbolcu olmasını istemem”

– Evli değilsiniz. Peki erkek arkadaşınız var mı?

Yok.

– Eşinizin futbolcu olmasını ister miydiniz?

Büyük konuşmamak lazım ama hiç istemiyorum. Bir futbolcuyla evlenmek kolay olur aslında, çünkü futbolcular her zaman yanında olmuyor, bu eşler açısından iyi bir şey.

– Ailenizde sizden başka futbolla ilgilenen var mı?

Kardeşim spor spikeri. Esra Beyazadam SkyTurk’te çalışıyor.

– İlerideki hedefleriniz neler?

Oturmuş güzel bir program istiyorum. Yaptığım programlar var şu anda da ama kendimi daha çok geliştirebileceğim kendi tarzıma uygun bir program istiyorum. Haber spikerliği yapmayı de istiyorum.

“Şansal Büyüka bayanların futbol programlarında çıkmasını sağladı”

– Şansal Büyüka nasıl birisi?

Şansal Büyüka çok farklı bir insan, kimsenin görmediği küçük detayları fark eder ve bunları söyleyince de şaşırır insan. Çok babacan bir insan, bizleri kızı gibi görür, yanlışımızı gördüğü zaman bunu en sert dille söyler, yaptığım iyi şeyleri de bizlere söyleyerek onure eder. Benim ve benim gibi bayanların burada olma sebebidir Şansal Abi, bayanları ekranlara ilk çıkartan da O’dur. Yayıncılıktan da gelmesi büyük artısı, ayrıca çok seviyorum Şansal Abi’yi.

– Unutamadığınız maç var mı?

Fenerbahçe – Gaziantepspor maçını unutamıyorum. İki sene önce oynanan Fenerbahçe’nin galip geldiği lig maçı

– Tribünlere gitmekten çekindiğiniz oluyor mu?

Hayır böyle bir çekincem olmadı. Fenerbahçe Stadı’nın rahatlığını çok seviyorum, Ali Sami Yen’in çok ayrı bir havası var akustiği çok hoş, İnönü Stadı’na da gidiyorum ama küfürlü tezahüratlar orda biraz fazla. Maçlara elimden geldiğince gitmeye çalışıyorum, çünkü tribünde maç izlemek ile televizyondan izlemek arasında büyük fark var.

– Güzel bir bayansınız bunun getirdiği sorunlar da vardır mutlaka…

Mesleğe ilk başladığım zamanlarda hiç bilmediğim numaralardan telefon geldiği çok oldu ama dışarıda çok güzel tepkiler alıyorum.

– Beğendiğiniz spor yazarları kimler?

Şansal Abi’nin yorumlarını çok beğeniyorum, Oğuz Dizer, Levent Tüzemen, Atilla Gökçe ve Alaattin Metin’i beğeniyorum.

– İş dışında Minecan Beyazadam neler yapıyor?

– Arkadaşlarımla geziyorum, spora gidiyorum, ailemle vakit geçiriyorum. Yedi kardeşiz biz, küçük erkek kardeşlerimle uğraşıyorum. Sinemaya gidiyorum, tiyatroya gidiyorum böyle geçiyor zamanım.

– Ne tür filmlerden hoşlanıyorsunuz?

Korku ve komedi filmlerinden hoşlanıyorum.

– Hangi müzik türlerini dinliyorsunuz? Sevdiğiniz sanatçılar kimler?

Müzik türleri arasında ayrım yapmam. Hangisi hoşuma giderse onu dinlerim. İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül ve Yıldız Tilbe’yi özellikle söyleyebilirim. Türküleri de çok seviyorum.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By