“Alex’in paslarını kaçırmak ayıp”

2 Mayıs 2011 – Pazartesi

Hilmi Sever’in, Portekiz ve İspanya’dan röportajları devam ediyor. Braga Kulübü’nde Alan’dan sonra ikinci konuğumu takımın bir diğer Brezilyalı oyuncusu Rodrigo José Lima dos Santos. Stadio Municipal de Braga’da, Lima ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

27 yaşında olan golcü oyuncu, Braga’nın en önemli isimleri arasında yer alıyor. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında deplasmanda Sevilla’ya attığı üç golle dikkatleri üzerine çeken başarılı forvetin, Fenerbahçe’nin yıldızı Alex de Souza’ya hayranlığı ise çok başka. Lima için Türkiye’de Alex, dünyada ise Ronaldo’nun yeri ayrı.

Şimdi bu röpontajla sizleri başbaşa bırakıyoruz:

“YAKALADIĞIM POZİSYONU AFFETMEM!”

-Türk futbolseverler için özelliklerinden biraz bahseder misin?
“Hızlı bir oyuncuyum, son vuruşlarım iyi ve savunmada bir açık bulmak için fırsat kollarım ve yakaladığım pozisyonu affetmem.”

-Sevilla’ya attığın üç golle dikkatleri üzerine çektin…
“Bugün bile hala bu konuşuluyor. Tabi Sevilla’ya üç gol atmak benim adıma unutulmayacaktır. Çünkü attığım bu üç gol Braga’ya Şampiyonlar Ligi kapısını açtı. Önemli olan da buydu.”

“NELER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖSTERDİK”

-Avrupa Ligi’nde yarı finaldesiniz. Braga’nın kupa şansını nasıl görüyorsun?
“Hala önümüzde önemli maçlar var ama bu takım neler yapabileceğini herkese gösterdi. Önümüzdeki maçlarda da iyi sonuçlar elde etmek istiyoruz. Liverpool ve Dinamo Kiev gibi çok iyi takımları geride bıraktık, Benfica da iyi bir takım ama onları ligden tanımamız bizim için avantaj. Benfica karşısında turu geçerek taraftarlarımızı mutlu etmek istiyoruz. Çünkü taraftarlarımız bunu hakediyor ve biz de takım olarak bunu hedefliyoruz.”

“PORTEKİZ’DE DÜŞÜNMEYE FIRSATIN YOK”

-Brezilya ve Portekiz futbolu arasındaki farklar neler?
“Portekiz futbolunda düşünmeye asla şans verilmiyor. Burada çok hızlı ve dinamik bir futbol anlayışı var. Benim özelliklerim buraya uyduğu için adaptasyon sürecim çok kısa oldu. Patlayıcı özelliğim çok yüksek ve hızlı bir oyuncuyum. Brezilya’da ise yapacağınız hareketi düşünmeye daha çok şansınız oluyor. Umarım Braga formasıyla daha büyük başarılara imza atacağım. Bu takımın parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

“HANGİ BREZİLYALI ALEX’İ TANIMAZ”

-Türkiye’de futbol oynayan tanıdığın futbolcular var mı?
“Nobre ile Parana kulübünde beraber oynamıştım. Onun dışında hangi Brezilyalı Alex de Souza’yı tanımaz. Bildiğim kadarıyla Alex, Türkiye’de bir idol. Andre Santos ile bir kaç kez karşı karşıya oynadım. Brezilyalı oyuncular dışında Portekizli Quaresma, Simao ve Almeida ile İspanyol Guti’yi tanıyorum.”

-Eski takım arkadaşın Nobre ile Türkiye hakkında konuşma şansın oldu mu?
Nobre, Türkiye’den Brezilya’ya gidince onunla olan iletişimimi kaybettim ama Türk Futbolu’yla ilgili elbette duyduklarım var. Türkiye’de taraftarların futbolla yatıp, futbolla kalktığını ve hayatlarını dolu dolu futbolla yaşadıklarını biliyorum. Oradaki Brezilyalı vatandaşlarımın da Türkiye’de futbol oynamaktan dolayı çok mutlu olduklarını duyuyorum.”

“LÜTFEN ALEX’E BÜYÜK BİR HAYRANI OLDUĞUMU İLETİN”

-Türkiye denildiği zaman aklına ilk gelen şeyler neler?
“Türkiye ile ilgili çok fazla bir bilgim yok. Ama Brezilya’da Alex ile yapılan çok sayıda röportaj gördüm. Alex, Türkiye’den hep övgü dolu sözlerle bahsediyordu. Türkiye’de çok rahat bir şekilde yaşadığını, çok güzel bir ülke olduğunu ve bunun yanında insanların da futbol tutkusunun kendisini mutlu ettiğini söylüyordu.

Alt yapımı Coritiba’da oynamıştım. Coritiba’da Alex çok önemli bir oyuncudur. Onunla ilgili röportajları ilgiyle izlemiştim. Alex’e selamımı iletirseniz çok mutlu olurum.”

-Alex’e selamını ileteceğiz…
“Lütfen Alex’e, onun futbolunun çok büyük bir hayranı olduğumu da iletin.”

“ALEX’İN PASLARINI GOL YAPMAMAK AYIP”

-Alex futbol yaşantısının son dönemlerine geldi ama belki kısa bir süre de olsa birlikte oynama şansınız olur.
“Tabii ki olabilir. Bunu kimse bilemez.”

-Hangi oyuncu ile birlikte oynarsan, daha fazla gol atacağını düşünüyorsun?
“Bu kadar Türk futbolundan bahsettik, benim de yanıtım Alex olacak. Alex’in müthiş paslarını gole çevirmemek ayıp olur.”

-Hangi oyuncu ile birlikte oynamak istersin?
“Her Brezilyalı çocuk gibi ben de Ronaldo’nun çok büyük bir hayranıydım, keşke onunla bir dakika da olsa birlikte oynama şansı bulabilseydim. Ama ne yazık ki böyle bir şansım artık yok.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By