Roberto Carlos: Melo’yu affedemiyorlar

Dünya futbolunun efsanelerinden Roberto Carlos, Brezilya’nın ev sahipliğini yapacağı Dünya Kupası ile ilgili Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Sivasspor Teknik Direktörlüğü görevine devam eden Roberto Carlos, ülkesinde düzenlenecek dev organizasyonda Brezilya’yı şampiyonluğa yakın görüyor.

Brezilya’nın başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirten Carlos’un milli takımda en güvendiği isimler ise Thiago Silva, David Luiz ve teknik direktör Luiz Felipe Scolari.

Brezilya’nın güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan efsane futbolcu, ülkesindeki protestoların sosyal konulara daha fazla önem verilmesi için yapıldığını söylüyor.

Gol kralı adayı Neymar’ın henüz gelişimini tam olarak tamamlamadığının altını çizen Carlos, Messi ile kıyaslanmasını ise erken buluyor.

Brezilya’da stat inşaatları neden bu kadar uzun sürdü?
Brezilya’da genellikle böyle oluyor. İşler biraz gecikebiliyor, karışıklıklar olabiliyor ama sonuç olarak her şey tatlıya bağlanır ve güzel bir organizasyon olur.

Dünya Kupası için yapılan harcamalara yönelik yapılan protestolar hâlâ devam ediyor. Sizce haklılar mı?
Brezilya’nın tüm konulara yönelik harcamaları yapabilecek yeterli birikimi ve gücü var. Dünya Kupası’nı da yapabilir, hastaneleri ve eğitim harcamalarını da yapabilir. Protestolar, biraz da devletin sosyal konulara daha fazla önem vermesi için yapılıyor.

Brezilya’daki en büyük sorun nedir?
Eğitim eksikliği var. Brezilya’da eğitim eksikliği hep vardı ve hâlâ da devam ediyor.

Bu eksik giderilebilir mi?
Hiçbir zaman tam anlamıyla bu eksikler düzelmeyecek. Aslında çok zengin ve güçlü bir ülke ancak bir yandan da bazı konularda eksik kalan bir ülke. Bu yüzden bunun düzelmesi biraz zor. Ekonomik anlamda ise dünyada çok iyi yerlerden birindeyiz.

Brezilya’daki mevcut hükümete güveniyor musunuz?
Çok güveniyorum.

Brezilya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’i başarılı buluyor musunuz?
Şu andaki cumhurbaşkanımız Rousseff, bir önceki cumhurbaşkanımız Lula’dan dolayı çok şanslı. Çünkü Lula, iyi bir dönem geçirdi ve bu dönem içinde Brezilya’daki fakirliği azalttı. Zengin ve fakir arasındaki büyük fark azaldı, ayrımı düzeltti. Bu Brezilya için bir rüyaydı, bunu gerçekleştirdi. Bu nedenle Rousseff şanslı.

Brezilya bu kez evinde şampiyon olabilir mi?
Evet bu kez olacağına inanıyorum.

1950’deki gibi büyük bir hayal kırıklığı yaşanabilir mi?
Brezilya en çok Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmış takım. 1950’den sonra çok fazla kupa kazandık, bu nedenle 1950 artık çok fazla önemli değil. Böyle bir hayal kırıklığı yaşanacağını düşünmüyorum.

Brezilya Milli Takımı’nın zayıf yönü nedir?
Esasında bir milli takımdan bahsettiğiniz zaman zayıf yönlerinin olmaması gerekiyor. Ama belki duran toplar diyebilirim. Genel anlamda çok güçlü bir milli takımımız var.

-Brezilya Milli Takımı’nda en güvendiğiniz isimler kimler?
David Luiz, Thiago Silva, Luis Felipe Scolari ve Parreira. Neymar’ı biraz kenarda tutmak gerekiyor çünkü onun üzerine fazla baskı yükleyemeyiz. Girip rahat şekilde oyununu oynaması gerekiyor. Tabii saha içinde liderliği olacak ama tutup da bütün maçları tek başına kazanmasını ondan bekleyemeyiz. Tek başına oynamıyor sonuçta.

Neymar, Messi ile kıyaslanıyor…
Gelecekte bu kıyaslama yapılabilir. Messi tüm özelliklerini tamamlamış ve çok formda bir oyuncu. Neymar gelişimini henüz tamamlamadı. Barcelona’da daha bir sezon geçirdi. Bu kıyaslama şu an için çok doğru olmaz. Neymar’ın o seviyeye gelmesi için zaman lazım. Biri çok yukarıda, biri daha yeni yeni o seviyelere geliyor.

Dünya Kupası’nda sürpriz beklediğiniz takım hangisi?
Afrika takımlarının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir Afrika takımı sürpriz yapacaktır. Fildişi Sahili olabilir.

En beğendiğiniz savunma oyuncusu kim?
Thiago Silva.

Turnuvadaki gol kralı adayınız kim?
Neymar olabilir.

Felipe Melo iyi bir sezon geçirdi ancak Brezilya Milli Takımı’nda yer bulamadı. Bunun sebebi neydi?
Melo büyük bir oyuncu. Brezilya Milli Takımı’nda zaman zaman tüm suçu bir oyuncunun üzerine yüklerler. Melo da 2010 Dünya Kupası’nda elenmenin sorumlusu tutuldu. Hollanda karşısında kırmızı kart gördü. Yenilgiyi ona bağladılar ve affedemiyorlar. Bir dönem bana ve Zico’ya da suç yüklemişlerdi.

Final maçı Maracana Stadı’nda oynanacak. Maracana, size neler hissettiriyor?
Maracana’da çok fazla sayıda maç oynadım. Anılar ve hatıralarla dolu olan bir stat. Şu an değişmiş ve daha da güzelleşmiş. Orada oynamak güzeldir, her futbolcu Maracana’da oynamak ister.

Hedefleriniz arasında Brezilya Milli Takımı’nı çalıştırmak var mı?
Hayır, yok.

Neden?
Brezilya Milli Takımı’nı çalıştırmak çok zor ve orada çalışmak isteyen çok fazla teknik adam var. Öncelikle kulüplerde iyi bir iş ortaya koymak istiyorum. Sonrasında ne olacağı belli olmaz ama Brezilya Milli Takımı’nı kafama koymuş bir durumum yok. Kısa süre içinde hedeflerim, iyi çalışmak, çok şey öğrenmek ve başarılı dönemler geçirip adımı iyi bir teknik direktör olarak yazdırmak.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By