‘Beşiktaş’tan ayrıldığım için üzgünüm’

Kayserispor’un Brezilyalı golcüsü Bobo, Beşiktaş’tan ayrıldığı için çok üzgün olduğunu belirtti. Türk Milli Takımı’nın forvette çok fazla seçeneğinin olmadığını söyledi.

Türkiye ile Brezilya’nın oynayacağı maç öncesinde Nobre’den sonra Bobo da  sorularını yanıtladı. Türkiye’de sekizinci yılını geçiren golcü oyuncu, bu maçın iki takımın da toparlanması adına önem taşıdığını belirtti.

Türk futbolu için çok karanlık bir tablonun olmadığını belirten Bobo, Beşiktaş’tan menajeri yüzünden ayrıldığını söyledi. 29 yaşındaki oyuncu, Siyah Beyazlı takımdan ayrıldığı için üzgün olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Brezilya hazırlık maçında karşı karşıya gelecek. Nasıl bir maç bekliyorsun?

Enteresan bir maç olacak. Uzun yıllardır, Brezilya Türkiye’de maç oynamamıştı, bunun da gerçekleşmesi açısından farklı bir karşılaşma olacak. İki takım da hazırlık maçı da olsa kazanarak moral bulmak ve yeniden toparlanmak istiyor. Dunga tanıdığım bir teknik direktör. 2009’da beni milli takıma davet etmişti. Çok iyi bir insan ve kaliteli bir teknik direktör. Dünya Kupası’nda aldığımız başarısızlıktan sonra, tekrar ülkeyi bir araya getirebilecek, ayağa kaldırabilecek, milli takıma yeniden iyi futbol oynatabilecek bir isim.

Türkiye-Brezilya maçında Brezilya’da hangi isim ön plana çıkar?

Neymar’ın maçı olacak diye düşünüyorum. Hem kulübü Barcelona’da hem de Brezilya Milli Takımı’nda en fazla ön plana çıkan oyuncu kesinlikle Neymar.

Türk Milli Takımı son büyük turnuvalara katılamadı. Eleme grubunda da üç maçta bir puan alabildi. Türk futbolunun en büyük sorunu nedir?

2005-06 sezonunda Türkiye’ye geldim. O günden bu yana her şeyin iyiye gittiğini görüyorum. Milli takımın düşüşü birçok ülkenin başına gelebiliyor. Önemli ülkeler bu tip problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Türkiye için çok karanlık bir tablo görmüyorum. Türkiye’ye geldiğimden bu yana her sezon daha iyi sahalar, daha iyi futbolcular görüyorum. 2006-07 sezonundaki ligin kalitesiyle bugünü kıyasladığmda, her sene daha zorlu, daha yeni takımlar iddialı hale geliyor. Her yıl daha zorlu maçlar oynanıyor.

Beşiktaş’tan para yüzünden ayrılmadım. O dönemdeki menajerim, ben söylemişim gibi ‘Bobo, Beşiktaş’tan şu rakamı istiyor’ gibi açıklamalarda bulundu. Beşiktaş yönetimi ile beni karşı karşıya getirdi.

Türk Milli Takımı’nın forvet sıkıntısı yaşadığını düşünüyor musun?

Türk Milli Takımı çok fazla forvet çıkaran bir gelenekten gelmiyor. Güney Amerika ile kıyasladığım zaman bu konuda Türkiye’nin zayıf olduğunu söyleyebilirim. Son dönemde Beşiktaş’tan tanıdığım Burak var ama dediğim gibi bu bölgede fazla seçenek yok.

Dünya Kupası’nda Brezilya Milli Takımı’nda forvette Jo ve Fred oynadı. Sen bu ikilinin performansını nasıl buluyorsun?

Jo ve Fred iyi oynamadı. Takım hücumda çok etkili değildi ama onlardan çok şey bekleniyordu. Maalesef kötü oynadılar. İyi bir performans ortaya koysalardı, Brezilya Milli Takımı finale kadar gidebilirdi.

Brezilya Milli Takımı’na bir kez çağrıldın ve seni davet eden isim de Dunga olmuştu. Milli takıma yeniden çağırılmayı bekliyor musun?

Çok zor. Çünkü çok kaliteli oyuncular var. Bu oyuncuların birçoğu da dünyanın en zorlu ve kaliteli liglerinde oynuyor. O seviyelere gelebilmek için, performansımı biraz daha yukarıya çekmem gerekiyor.

Beşiktaş’tan ayrılmanın tek sebebi maddi sorunlar mıydı?

Beşiktaş’tan para yüzünden ayrılmadım. O dönemdeki menajerim, ben söylemişim gibi ‘Bobo, Beşiktaş’tan şu rakamı istiyor’ gibi açıklamalarda bulundu. Bunlar Türkiye basınında sanki benim açıklamalarım gibi yer aldı. Bu haberler, Beşiktaş yönetimi ile beni karşı karşıya getirdi. Ama söylediği hiçbir şey doğru değildi. Bu süreci bir türlü aşamadık, toparlayamadık ve neticesinde Beşiktaş ile yollarımız ayrıldı. O dönemdeki menajerim, tabii ki şu an menajerliğimi yürütmüyor. İşlerin bu noktaya gelmesine neden olan kişinin menajerim olduğunu çok geç öğrendim.

Beşiktaş’tan ayrıldığın için pişman mısın?

Beşiktaş’ta beş buçuk sene geçirdim. Tabii ki yaşadığım büyük başarılar, paylaşımlar, güzellikler vardı. Yaşadıklarım beni oraya bağladı. Ayrılmam benim suçum değildi ama Beşiktaş’tan ayrıldığım için üzgünüm.

Beşiktaş taraftarı ile de aramda iyi bir bağ var. Kayserispor’da oynadığım ilk sezonda, Beşiktaş ile evimizde oynadığımız maçta, Beşiktaşlı taraftarlar beni çağırarak tezahüratta bulundular. Beşiktaş taraftarını seviyorum.

Türk vatandaşlığına geçmeyi istemiştin. Bu neden gerçekleşmedi? Türk Milli Takımı’nda oynamak ister miydin?

Açıkçası nedenini ben de bilmiyorum. Beşktaş’ta oynarken böyle bir isteğim olmuştu ama maalesef o dönemde Türkiye’deki yasalar değişti. Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra bir sene Brezilya’ya gidip-dönmem işleri biraz daha içinden çıkılmaz hale getirdi. Ama temel nedeni kanunda sonradan yapılan düzenleme. Beşiktaş’ta oynadığım dönemde Türk Milli Takımı’nda oynamayı istiyordum. Ancak daha önce Brezilya Milli Takımı kadrosuna seçildiğim için bu süreç daha zor olabilirdi. Ortaya koyduğum performansla Türk Milli Takımı’nda forma giymeyi hak ettiğimi düşünüyordum.

Birinci ligde oynamayı kariyerinde bir düşüş olarak görüyor musun?

Böyle bir şey düşünmüyorum. Kayserisor, son 10 senesine baktığınız zaman sürekli birinci ligde olan, üst sıralara oynamaya çalışan ve zaman zaman da hedeflerine ulaşmış bir takım. Başımıza gelen sayısız şansızlıktan dolayı bugün bu durumdayız. Bu formayı giyen tüm futbolcular, Kayerispor’u yeniden hak ettiği yere çıkarmak için burada kaldı. Bunu da başaracağımıza eminiz. Kayserispor’un yeri kesinlikle Süper Lig. İkinci lige düşüldüğünden bu yana kadromuzu koruduk, takviyelerle açıklarımızı kapattık. İyi gidiyoruz, daha da iyi olacağız.

Birlikte oynadığın en iyi futbolcu kimdi?

Forvet oyuncusu olduğum için topu oraya birini getirmesi lazım. Forvet oyuncuları her zaman, kendilerine yardımcı olan yetenekli orta saha oyuncularıyla birlikte oynamaktan zevk alırlar. Beşiktaş’ta oynadığım dönemde Guti ve Ricardinho en fazla beğendiğim, etkileyici futbol stillerine sahip futbolculardı.

29 yaş futbol için en verimli yaşlardan biri. Kariyer planların içinde neler var?

En yakın hedefim Kayserispor’u yeniden Süper Lig’e döndürmek. Şu an bunun dışında bir şey düşünmüyorum. Çünkü, Kayserispor’a büyük bir borcumuz var.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By