Hollanda: Feyenoord Alt Yapısı
‘Altyapı Sıçrama Yeri Değil’

Hollandalı efsane golcü Rooy Makaay, aktif futbol kariyerinin son üç yılını geçirdiği Feyenoord’da 19 yaş altı takımının teknik direktörlüğünü yapıyor.

Makaay, Feyenoord alt yapısının öne çıkan yönlerini, Hilmi Sever’e şöyle anlattı:

Feyenoord altyapısındaki göreviniz nedir?
Feyenoord 19 yaş altı takımının teknik direktörüyüm. Ancak tüm yaş kategorileri ile yakından ilgileniyorum. Her gün en az iki antrenmana çıkıyorum. Feyenoord altyapısının daha başarılı olması için elimden gelen tüm gayreti gösteriyorum.

Feyenoord altyapısı nasıl işliyor?
Altyapımız ülkenin önemli altyapılarından bir tanesi. Özellikle son beş yılda diğer altyapıların önüne geçmeye başladık. Bunun en temel sebeplerinden biri, uzun süredir aynı altyapı hocalarıyla çalışıyor olmamız. Kulübü iyi bilen eski futbolcular altyapılarda görev yapıyor.

Bu kişiler, kulübü çok iyi bilen ve gönülden bağlı olan isimler. Ayrıca, altyapı teknik direktörlüğünü bir sıçrama tahtası olarak görmüyorlar.

Feyenoord’un şu anki sahaları yetersiz kalmaya başladı. Kulübün iki üç yıllık planları içinde yeni sahalar ve tesisler bulunuyor. Bunlar gerçekleştiği zaman altyapı konusunda çok daha iyi noktalara geleceğiz.

Ajax, PSV ve Feynoord gibi takımların Avrupa’da büyük hedeflere oynayamamasının sebepleri nelerdir?
Hollanda’da futbola İngiltere, İspanya ve Fransa’da olduğu kadar bütçe ayrılmıyor. En önemli sebep ise şu: Eskiden Kluivert, Davids, Stam gibi oyuncular belirli bir yaşa kadar Hollanda’da kalıyordu. 25-26 yaşından sonra yurtdışına çıkış yapıyorlardı.

Artık iyi oyuncularımız altyapılardan transfer ediliyor. Bu nedenle Hollanda Ligi güçlenemiyor.

makaayson

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By