‘Tayyip Erdoğan bize güç verdi’

Türkiye Süper Ligi’nde oynayan ilk Somalili futbolcu Liban Abdi, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı. Abdi’nin hedefi, iç savaş nedeniyle sığındığı Norveç’in milli takımında oynamak.

Sezon başında Çaykur Rizespor’a transfer olan Liban Abdi, Somali’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkesini bir yaşında terk etmek zorunda kaldı. Kanlı bir savaşın ortasında, Somali’de daha fazla kalmaları mümkün değildi. Babasını doğmadan kaybeden Abdi, annesi ve kardeşleri ile Norveç’te yaşayan akrabalarının yanına sığındı.

Bu ülkede futbol hayatına başladı. İngiltere’de Sheffield United, Macaristan’da Ferencvaros, Portekiz’de Olhanense ve Coimbra formaları giydikten sonra Rizespor’un kadrosuna dahil oldu.

Kendini Norveçli hissediyor ve Norveç Milli Takımı’nın formasını giymek istiyor. Ancak Somali ile bağlarını koparmış değil. Somali’nin daha iyi bir ülke haline gelmesi için üzerine düşeni yapmaya hazır. Liban Abdi, Somali, futbol hayatı ve Türkiye’deki günleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Somali’nin ismini sporda pek duymuyoruz. Ülkende futbol hangi düzeyde?
Liban Abdi: Ülkemde çok yetenekli futbolcular var. Diğer branşlarda da çok başarılı sporcular var ama Somali’nin içinde bulunduğu zor durumu biliyorsunuz. Çok doğru yönlendirmeler olmuyor. Bundan dolayı bu yetenekler kaybolup gidiyor. Şu an ülkemde rol model olmuş isim benim. Adı daha fazla öne çıkmış bir isim yok.

Oyun tarzını kime benzetiyorsun?
Ronaldinho ve Thierry Henry gibi rol modellerim oldu ama kendimi kimseye benzetmiyorum. Farklı bir tarzım olduğunu düşünüyorum.

Portekiz’de ilk golünü Porto’ya attın. Nasıl bir duyguydu?
Kariyerimdeki en özel anlardan biriydi. Çünkü o maçta kardeşim, abim, kuzenim de tribündeydi. Macaristan liginden geldiğim için orada herkes bana ‘Portekiz Ligi büyük ve güçlü bir lig, burada asla başarılı olamayacaksın’ diyordu. O golü attığımda büyük bir rahatlık hissettim.

Portekiz ve Türkiye Ligi’ni kıyasladığın zaman ne gibi farklar görüyorsun?
Futbol olarak aşağı yukarı aynı seviyede ama Türkiye’nin öne çıkan yanı taraftarların tutku ve takımlarına olan güçlü bağı diyebilirim. Taraftarlar takımlarına her zaman sahip çıkıyorlar.

Kariyer hedeflerin neler?
Benim hedefim kariyerimde gidebileceğim en üst noktaya kadar gitmek. Şu an Rizespor’dayım, doğru bir dönemde buraya geldiğimi düşünüyorum. İlk hedefim Rizespor’u bulunduğu konumdan daha iyi noktalara çıkarmak. Avrupa’da önemli liglerde de top oynamak istiyorum.

Rize’de futbol dışındaki zamanını nasıl geçiriyorsun?
Rize ufak bir şehir. Burada yaşadığım günlerden çok mutluyum. Mükemmel tesislerimiz, antrenman sahalarımız var. Buraya futbol oynamak için geldim. Yalnızca futbola konsantre oldum, bu nedenle hayatımdan memnunum.

Türkiye’deki en yetenekli futbolcu kim?
Didier Drogba, Sneijder ve Malouda var. Ama bir tane söylemem gerekirse tabii ki Didier Drogba. Çocukluğumdan beri Premier League’de izlediğim Drogba efsane bir isim.

Somali’deki iç savaş nedeniyle mi Norveç’e gittiniz?
Evet iç savaştan dolayı Norveç’e gittik. Babam yoktu ve annem tek başına bizi korumaya çalışıyordu. Tek başına bir kadın buna daha fazla dayanamazdı. Ben henüz bir yaşındayken, Norveç’teki amcamın yanına sığındık. İç savaşla ilgili aklımda sadece kötü hatıralar var. Belirli klanlar arasında gerçekleşen bir iç savaştı. Binlerce insanın ölmesine sebep oldu ve ülkeyi çok gerilere götürdü. Savaş, tüm ülkede çok derin ve kapanmaz yaralar açtı.

Somali zengin yeraltı kaynaklarına sahip. Ancak dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Bu büyük zıtlığı nasıl açıklayabilirsin?
İnsanlar yer altı zenginliklerine odaklanacaklarına farklı şeylere odaklanıyorlar. Sen Somali’nin şurasındansın, sen burasındansın diyorlar ve savaşıyorlar. Bunun dışında da ülkedeki büyük yozlaşmayı da kabul etmek gerekiyor. Bu kaynaklar kullanılabilirse, Somali çok daha iyi bir ülke haline gelir. Ülkemiz dünyadan da büyük destek alıyor. Bunun en büyük örneği de Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği. Onun ülkemizi gelip ziyaret etmesi bize büyük güç verdi. Somali’de Tayyip Erdoğan’a çok büyük saygı ve sevgi var. Buraya geldikten sonra bir çok e-mail ve facebook’tan mesajlar aldım. Somali halkı, Türkiye Ligi’nde oynadığım için çok mutlu.

Somali’ye en son ne zaman gittin?
Çok uzun zaman önce gittim. Sanırım 2002 yılıydı.

-Eş Şebab örgütünün ülkenin yüzde 85’ini kontrol altında tuttuğu doğru mu?
Bunu tam olarak bilmiyorum. Ülkü güney ve kuzey Somali olarak ikiye ayrılmış durumda. Benim olduğum yer (kuzey) Somali Land olarak geçiyor. Orada 10 yıldır bir barış ortamı var. Eş Şebab ile ilgili çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Onlar güney tarafında etkin, biz kuzey tarafındayız. Genellikle kötü bir şey olduğu zaman ‘bunu Eş Şebab’ yaptı deniliyor. Bir terör örgütü olduğu söyleniyor.

Somali’ye yeniden dönmeyi düşünüyor musun? Somali için neler yapmak istiyorsun?
Ne kadar Norveç’te büyümüş olsam da Norveç’teki evimizde hep Somali gelenekleri ile büyüdüm. Somali dilini de biliyorum, hala konuşuyorum. Somali’den arkadaşlarım da beni ziyarete geliyor. Aynı zamanda Müslümanım. Ondan dolayı oranın yaşam tarzı ve kültürüne uzak değilim. Bu yaz da Somali’ye gitmeyi çok istiyorum. Orası benim doğduğum topraklar. Oraya aitim. Bu nedenle Somali için bir şeyler yapmak istiyorum. Bakarsanız ben de çok zor bir süreçten geçtim. Bir çok farklı ülkede futbol oynadım. Amacım Türkiye’de iyi bir isim yapıp, bu ismin getirdiği güçle Somali’ye faydalı işler yapmak.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By