Savaşta da futbol topunu bırakmadı

Türkiye Süper Ligi’nde forma giyen tek Iraklı futbolcu Ali Adnan, savaşa rağmen kariyerini nasıl sürdürdüğünü Hilmi Sever’e anlattı.

Amerika Birleşik Devletleri Irak’ı işgal ettiğinde Ali Adnan Kadhim dokuz yaşındaydı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları savaşın getirdiği acı ve korkuyla geçti. Ancak O, hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmedi. Kendi ifadesiyle savaşta da futbol topunu bırakmadı.

Hayatta kalmanın tesadüflere bağlı olduğu Bağdat’ta yeteneklerini geliştirmeye başladı. Futbol oynayabileceği tesis olmadığı için her an bir bombanın patlayabileceği sokaklarda antrenmanlarını sürdürdü.

Ali Adnan, işgal günlerinden hiç bahsetmek istemiyor. “Her yer yıkılmıştı, çok zor günlerdi” demekle yetiniyor. Bu yönde bir soru sorduğumuzda gerginliği yüzünden okunuyor. Irak’ta yaşananları uzaktan izlemiş biri olarak bile onu anlamak zor değil. Tek isteği barış ve huzurun olduğu bir Irak.

Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı 20 Yaş Altı Dünya Futbol Şampiyonası onun için dönüm noktası oldu. Güçlü fiziği, sert şutları ve etkili frikikleri ile çok sayıda takımın ilgisini çekti. Bu yeteneklerine çok çalışarak ulaştığını söylüyor. Sol bekte bir efsane olarak gördüğü Roberto Carlos’u kendine örnek alıyor. Onun gibi bir yıldız olmak istiyor.

Galatasaray ve bazı Avrupa takımlarının girişimlerine rağmen Çaykur Rizespor’un sıcak ilgisi Karadeniz ekibine imza atmasını sağlamış. Rize’de halkın ve kulüptekilerin yakın davranışları onu çok etkilemiş. Süper Lig’de top koşturan tek Iraklı futbolcu olan Ali Adnan, Rize’de olmaktan da çok mutlu.

Tek üzüntüsü ise lige iyi başlayan takımın, çok uzun süredir galibiyet alamaması. Ancak O, bu zor günlerin de geçeceğinden emin. Ligin ilk yarısında sakatlıklar ve dar kadro nedeniyle bu kayıpların yaşandığını belirtiyor. Yeni transferlerle takımın güçlendiği ve daha iyi bir futbol ortaya koyacaklarını söylüyor. Düşmeyi ise aklından bile geçirmiyor.

Süper Lig’i çok kaliteli bulan Ali Adnan, büyük yıldızlara karşı oynamaktan dolayı gurur duyuyor. Büyük bir çekişmenin yaşandığı Süper Lig’in gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyor. Drogba’ya karşı oynamak ise şu ana kadar yaşadığı en özel an.

Avrupa’da büyük bir takımda oynama hayalinden vazgeçmiş değil ama şimdilik özel olarak ilgi duyduğu bir lig yok.

Ali Adnan, Irak Milli Takımı’nın en çok gol atan forvetlerinden olan amcası gibi Irak futboluna damga vurmak istiyor.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By