Okan Koç: Lucescu gençlere şans vermiyor

7 Ağustos 2007

Adı, Türk Futbolu’nun geleceğine imza atacak oyuncuların arasında gösterildi. Ülkemizdeki her futbolcunun hayali olan üç büyüklerde oynama idealini henüz 21 yaşındayken gerçekleştirdi. Siyah-beyazlı takımda Lucescu ile yaşadığı sorunlar sonucunda ve ardından Galatasaray’a transferinin gerçekleşmemesiyle bir bocalama dönemine giren Okan Koç, Vestel Manisaspor’da gerçekleştireceği çıkış ile yeniden gündeme gelmek istiyor.

Kamp döneminde ortaya koyduğu performansla iddialı sözlerinin hepsini gerçekleştirecek gibi duran genç yetenek, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı…

Yeni sezon hazırlıkları nasıl geçiyor?

Kamp dönemi iyi geçiyor, klasik, yoğun çalışmalar. Önemli olan burada sıkı çalışıp ligde iyi performans sergilemek. Vestel gibi büyük bir şirketin desteği de arkamızda, bu sezon güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum.

Bu sezon takımın hedefi olarak ne konuşuluyor?

Şu an için ilk 10 deniliyor. Geçen sezon da takım bir ara şampiyonluğa oynuyordu ama önemli isimlerin sakatlanmasıyla ani bir düşüşe geçildi. Bunda Ersun Hoca’nın bir suçu yoktu, çünkü kadrosu kısıtlıydı. Bu sezon sakat oyuncular iyileşti, her şey çok daha güzel olacak.

Hazırlık dönemindeki performansıyla dikkat çeken isimlerin başında geliyorsun…

Hazırlık maçları da önemli ama asıl önemlisi lig. Bu performansımı lige yansıtmak istiyorum

“LUCESCU GENÇ OYUNCULARA ŞANS VERMİYORDU”

Çanakkale Dardanelspor’da profesyonel oldun. Genç yaşına rağmen bir çok takımda oynadın. Okan Koç’un bugünlere gelişini bir de senden dinleyebilir miyiz?

Profesyonel futbol hayatıma Dardanelspor’da başladım. Servet ve Aydemir Hoca gibi bir çok antrenörün bende büyük emeği vardır. Dardanel’de oynamaya başladığım zaman olayın hiç bilincinde değildim, aklımda büyük takımlara gitmek gibi bir hedef de yoktu. Aradan geçen zamanda çok iyi maçlar çıkarmaya başlayınca, ardı ardına teklifler geldi. Bu tekliflerle birlikte olayın ciddiyetine vardım, büyük takımlara gideceğimi bu dönemde anladım ama önce Gençlerbirliği’ne gideyim dedim. Oradan sıçrama yaparım diye düşündüm, bunu da başardım ve Beşiktaş’a transfer oldum.

Beşiktaş’ta bazı sorunlar yaşadım, bu sorunlarımın kaynağı da Lucescu’ydu. Lucescu, genç oyuncuları hiç şans vermeyen bir hocaydı. Beni kiralık göndermek istediler, kabul etmedim ve Galatasaray ile anlaştım. Galatasaray’a da vermediler, Konyaspor’a gittim. Konyaspor’dan, Ankaragücü’ne geçtim ardından tekrar Konyaspor ve son olarak da Vestel Manisaspor’dayım. Burda çok mutluyum, gerçekten çok kaliteli bir kulüp. Yönetim, arkadaşlık ve takım olarak çok iyi bir kulübüz. Vestel gibi büyük bir şirket destekliyor bizi.

Okan açıkçası senin futbolculuğunun kalitesinden kimsenin şüphesi yok ancak bir sorun da olduğu ortada….

Çok şanssızlıklar yaşadım, kısmet işte. Burada çok iyi çalışıyorum, inşallah bundan sonra her şey daha iyi olacak.

“BENİ ÇALIŞTIĞIM HOCALARIMA SORSUNLAR”

Üzerine yapışan disiplinsiz futbolcu imajı var. Bu konuyla ilgili ne söyleyeceksin?

Benim için disiplinsiz diyorlar ama benim disiplinsiz olup olmadığımı çalıştığım teknik direktörlere sorsunlar. Bugüne kadar bir iki olayım oldu, bu olayların hepsinde de ben haklıydım, beni arayıp özür dilediler ve tekrar geri çağırdılar ama geriye dönüp bakmadım. Beni, Ersun Hocama, Hikmet Hocama, Raşit Hocama sorsunlar. Bu isimler gündemdeki isimler, benim nasıl birisi olduğumu söylerler. Türkiye’de basınının genelini biliyorsun, pireyi deve yapıyorlar. Bugüne kadar çok şeyler kaybettiysem, bunda basının da rolü büyüktür. Üstüme sürekli gelindi, Türk Futbolu bu anlayış yüzünden gelişmiyor. Bir kaç futbolcu arkadaşım ve ben Avrupa’da futbol oynasaydık, çok önemli takımlarda forma giyiyor olacaktık.

Avrupa’nın büyük takımlarında oynayan isimlerle yetenek olarak farkımız yok. Ümit Milli Takım’da iken kimlere karşı oynadığımızı biliyorsunuz. Portekiz, İngiltere ve İtalya bu ülkelerin hepsini yendik, bu ülkelerde oynayan gençler şimdi dünyanın önde gelen takımlarında oynuyor biz ise buradayız. Çünkü bizim basınımız bir açık bulunca futbolcuyu eziyor. Türk Basını’nın genç futbolcular konusunda daha duyarlı olması ve bu isimleri desteklemesi lazım. Yine de kaybettiğim çok bir şey yok, daha 25 yaşındayım ama iki-üç yılım boşa geçti.

okan“BEŞİKTAŞ YANLIŞ YÖNETİLİYOR”

Fatih Terim’li Galatasaray’a geldiğini öğrendiğimde çok başarılı olacağını ve bunun senin için yeni bir başlangıç olabileceğini düşünüyordum.

Galatasaray’a gitmeyi çok istedim ama bazı terslikler oldu, Beşiktaş’a gitmem istendi ve istenilen oldu. Galatasaray gerçekten çok kaliteli bir camia, Beşiktaş ise çok yanlış yönetiliyor. Bunu dışarıdan da herkes görüyor. Çünkü beni büyük paralara mal ediyorsun, Milli Takımlara giden, geleceği olan bir oyuncuyum, sonra bir sene sonra kalkıyorsun kiralık gönderiyorsun. Yerime de benden 4-5 yaş büyük bir oyuncu alıyorsun. Beşiktaş yanlış yönetiliyor, Serdar Bilgili zamanından bahsetmiyorum, şu anki yönetim yanlış yönetiyor.

Beşiktaş’a gitmeni kimler istedi?

O konular çok karışık. Girmesek daha iyi.

Peki, hedeflerin neler?

Büyük takımda oynadım, o zevki aldım. Artık Milli Takım’a yeniden gitmek, Türk Futbolu’na böyle katkı sağlamak istiyorum.

“YETENEKLERİMİN FARKINDAYIM”

Fatih Terim ile görüştün mü?

Fatih Hoca ile Galatasaray’a gittiğim zaman görüşmüştüm. O’nunla çalışmayı çok istiyorum.

Okan Koç’un kendinden emin, farklı bir havası var. Bu durum yeteneğine olan güveninden mi kaynaklanıyor?

Sahada kendimden emin olmak zorundayım. Yeteneklerimin farkındayım, çabukluğuma, süratime, tekniğime ve oyun okumama güveniyorum. Sadece beni anlayan ve iyi bilen bir hoca ile çalışmak isterim. Giray Bulak, Ersun Hoca, Fatih Terim, Hikmet Karaman, Samet Aybaba ….vb. Futbolcuyu bilen hoca ile çalışmak oyuncuyu daha iyi yerlere taşır.

“ŞAMPİYONLUĞUN GİTMESİNDEKİ EN BÜYÜK NEDEN LUCESCU’YDU”

Kırgın olduğun isimler var mı?

Var tabi, en başta Lucescu. Bana ve diğer genç oyunculara hiç şans vermedi. Sen gençsin, otur diyordu. Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea ve Lazio maçlarında çok iyi oynuyordum, ardından sonra 4-5 hafta yedek oturtuyordu. Gençlere hiç güvenmiyordu, o sezon şampiyonluğun kaybedilmesinde ki en büyük neden Lucescu’ydu. O kadar emek, o kadar masraf boşa gitmiş oldu. Lucescu’yu, Galatasaray’daki genç oyunculara da sorun aynı şeyi söylerler. O’nun için 30’un üzerinde olmalısın iyi oyuncu olmak için.

Takım içinde iyi anlaştığın isimler kimler?

Herkesle aram iyi ama özellikle Ümit Abi ve kaptan Uğur ile iyi anlaşıyorum.

“CHELSEA MAÇINI UNUTAMIYORUM”

Futbol hayatında unutamadığın maç hangisi?

Beşiktaş ile İngiltere’de 2-0 kazandığımız Chelsea maçı.

Futbol hayatında unutamadığın bir anın var mı?

Çanakkale’de 15 yaşında, başımdan geçen olay futbol hayatımdaki dönüm noktamdır. Bir iki idmana çıkıyordum, sonra İstanbul’a annemin yanına kaçıyordum, Çanakkale’de duramıyordum. Erol Servet Bağlar Hocam yine İstanbul’a kaçtığım bir zamanda, beni almaya geldi, evimde kaldı ve sen futbolcu olacaksın diyerek beni Çanakkale’ye geri götürdü.  Döndükten sonra da 3-4 günde bir İstanbul’a gitmem için izin vermeye başladı. Belirli bir süre geçtikten sonra İstanbul’a yine kaçtım, telefonlarımı da kapattım. Hocam Allah razı olsun yine geldi evime ve beni futbola döndürdü. O günlerde gelmese belki şu an futbolu yalnızca bir seyirci olarak televizyonlardan takip ediyor olacaktım.

Okan Koç’un hayatında en değer verdiği şeyler neler?

Ailem, işim ve nişanlım.

“AVRUPA’NIN EN ÖNEMLİ OYUNCULARINDAN BİRİ OLACAĞIM”

Evliliğin futbolcuyu düzene soktuğuna inanıyor musun?

Tabii ki inanıyorum ama futbolcu için tecrübenin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anki aklımla Galatasaray ya da Beşiktaş’a gitsem bir sene içerisinde Avrupa’nın en büyük takımlarına tranfser olacağıma ve en önemli oyuncularından biri olacağıma inanıyorum. Şu anda da buna inanıyorum. O zaman çok gençtim, Lucescu gibi yanlış bir hocayı tercih etmek zorunda kaldım. O’nun böyle olduğunu bilseydim, zaten gitmezdim ama dediğim gibi benim de elimde olan bir şey yoktu.

Senin gibi yetenekli bir oyuncudan ‘Avrupa’nın en büyük oyuncularından biri olacağım’ cümlesini inanarak söylediğini duymak çok güzel…

Olurdum ve şu anda da olacağıma inanıyorum. İyi bir sezon geçirdikten sonra Avrupa’ya rahat gidebileceğimi biliyorum. Çünkü inanın oradaki futbolcularla aramızda fark yok. Chelsea’ye, Lazio’ya ve Arsenal’e karşı oynadım, baktığımızda çok nadir oyuncularla aramızda fark var.

Türk basınında kaprisli olan çok isim var, veriyorlar bu adamlara kalemi, bilip bilmeden herşeyi yazıyorlar. Anadolu’daki insan da bunu okuyup etkileniyor. Türkiye’de bir futbolcuyu ya çok sıkıyorlar ya da serbest bırakıyorlar. Avrupa’da bunun ölçüsünü biliyorlar. Bir kuşu sıkarsan boğulur, serbest bırakırsan kaçar.

Vestel taraftarına iletmek istediğin bir mesaj var mı?

Her şeyden önce bizim taraftarımız çok kaliteli. Ege bölgesinin insanı gerçekten çok iyi, bu sezon onlara sıkıntılı günler yaşatmayacağız.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By