Mouche’den Kayseri gerçekleri

Ligde kalma savaşı veren Kayserispor’un 26 yaşındaki Arjantinli yıldızı Pablo Mouche, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

Pablo Mouche, Kayserispor’u Süper Lig’de tutmak için çabalıyor. Arjantin’in en büyük takımlarından Boca Juniors’tan Kayserispor’a 2012 yılında transfer oldu. Sarı Kırmızılı takımın geçtiğimiz sezon elde ettiği lig beşinciliğinde payı büyüktü.

Arjantin Milli Takım formasını beş kez forma giyen Mouche, Kayserispor’un bulunduğu kötü durumun sebeplerini açıkladı. Kariyerinin dönüm noktasının 2007 yılında yaşadığı sakatlık olduğunu belirten Arjantinli futbolcu, Dünya Kupası ile ilgili sorularımızı da yanıtladı.

Kaliteli bir kadroya sahip Kayserispor neden ligde son sırada?
Pablo Mouche: Bunun birkaç temel nedeni var. Geçtiğimiz sezon çok iddialı ve mücadeleci bir takım oluşturmuştuk. O takımın ana omurgasını oluşturan, tecrübeli ve kilit isimlerin aramızda olmaması bizi çok olumsuz etkiledi. Geçen sene yakaladığımız çıkış ve başarı da bizde rehavete yol açtı. Kendimizi dev aynasında gördüğümüz zamanlar oldu. Futbolda istikrar çok önemlidir. Geçen sene istikrarlı bir kadro ile başarıyı yakalamıştık. O oyunculardan birkaçı olmayınca istikrar bozuldu. Yeni gelen oyuncuların çoğunun genç olması ve takıma adaptasyonunun istenildiği gibi sağlanamaması bir dezavantaj oluşturdu. Yaşadığımız uzun süreli sakatlıklar da bu duruma düşmemizin başlıca faktörlerindendi.

Geçtiğimiz sezonki kilit oyuncular kimlerdi?
Kayserispor’u daha sert bir takım görüntüsüne kavuşturan farklı pozisyonlarda önemli futbolcularımız vardı. Orta sahanın göbeğinde görev yapan Ceyhun ve Riveros ayrılınca o bölgede bir bocalama dönemi yaşadık. Bobo, Sefa ve Simic gibi önemli isimlerimizin uzun süreli sakatlığı ve Cleyton’ın ayrılışı bizi kötü etkiledi.  Sürekli deneyiş içindeydik, bu nedenle sezon boyunca istediğimiz takım görüntüsüne kavuşamadık.

Braga’ya UEFA Kupası’nda final oynatmış Domingos, sana göre neden Kayserispor’da başarılı olamadı?
Onun için çok zor bir durumdu. Sezonun ortasında hiç bilmediği bir lige geldi. Evet kariyerinde UEFA finali var ve saygıdeğer bir insan ancak buraya uyum sağlayamdı. Oyuncuların durumunu bilmiyordu, hangi durumda hangi oyuncudan verim alabileceğini tahmin edemiyordu. Ama tüm yükü ona yıkamayız. Sezon başındaki planlamalarda o yoktu, bu takımı o kurmadı. Başkasının kurduğu ve ligde son sırada yer alan bir takımın başına geldi. İşi çok zordu ve başarılı olamadı.

Kariyerindeki en büyük hayal kırıklığı nedir?
2007 yılında Arjantin 20 Yaş Altı Milli Takımı ile Dünya Kupası’na gidememem en büyük hayal kırıklığımdır. Turnuvadan iki ay önce çapraz bağlarımdan sakatlanıp, ameliyat oldum. O takımın as oyuncularından biriydim. Arjantin Milli Takımı, Kanada’daki turnuvada şampiyon olmuştu. Orada oynamayı çok isterdim.

O turnuvaya gitseydin, kariyerin daha farklı olabilir miydi?
Tabii bunu tam olarak bilmek çok güç. Ama tüm kulüplerin ilgi gösterdiği çok büyük bir turnuvayı kaçırdım. Ayrıca şampiyon takımın oyuncularından biri olacaktım. Sakatlık kariyerimin gidişatını büyük ölçüde etkiledi. Turnuvada çok daha fazla reklamım olabilirdi. Adımı tüm dünyaya duyurabilirdim, yurt dışına transferim hızlanabilirdi ama olmadı. O turnuvada yer almamın kariyerimi olumlu etkileyeceği kesindi. Kun Aguero, Maxi Moralez, Angel Di Maria ve Mauro Zarate gibi yıldızlar takımımızdaydı ve şu an geldikleri yerler ortada.

En güvendiğin özelliğin nedir?
Takım içindeki gizli golcü oluşum. Orta sahada ve kanatlarda oynayasamda, yeterli dayanıklılığım olduğu için gole çok yakınım. Hızlı, güçlü ve inatçı bir kişiliğe sahibim. Çok yönlü bir hücum oyuncusu olmam büyük bir avantaj.

Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda şampiyon kim olur?
Dört ülkenin şampiyonluk için ön plana çıktığını düşünüyorum. İlk adayım Arjantin, ev sahibi Brezilya’nın da taraftar desteği ile avantajı çok büyük. Ve Avrupa’dan iki ülke; İspanya ve Almanya şampiyonluğun favori ülkelerinden olacaktır.

Turnuvada sürpriz yapmasını beklediğin ülke hangisi?
Kolombiya’dan sürpriz bekliyorum. Yakın zamana kadar çok sıkı takip ettiğim bir takım. Potansiyelleri çok yüksek. Her ne kadar Falcao’nun sakatlığı bulunsa da Kolombiya çok tehlikeli bir ekip. Falcao’nun azda olsa turnuvaya yetişme ihtimali bulunuyor. Eğer bir sürpriz olacaksa bunu Kolombiya yapabilir.

Gol kralı adayın kim?
Lionel Messi.

Turnuvanın yıldızı kim olur?
O da Messi olacaktır.

İlerleyen dönemde Arjantin Milli Takımı’na yeniden seçilme umudun var mı?
Her Arjantinli oyuncunun hayali milli takıma seçilmektir. Ama benim oynadığım pozisyon itibariyle bunun çok kolay olmadığı bir gerçek. Orta sahada dünyanın en iyi takımlarındaki, en iyi futbolcular oynuyor. O azınlığın içinde olabilmek çok büyük bir rüya. Bu konuda tek şansım şu anki milli takım teknik direktörü Alejandro Esteban Sabella olabilir. İlk kez milli takıma çağırılmamda büyük rol oynamıştı. Daha fazla izlenen ve ilgi çeken bir lige transfer olursam, bu ihtimal yükselecektir.

Boca Juniors formasıyla River Plate’e karşı çok sayıda derbi oynadın. Nasıl bir atmosfer var?
Boca Juniors-River Plate derbisi bir futbolcunun yaşayabileceği en büyük ayrıcalıktır. Şükürler olsun ki ben de bir çok kez bu derbide oynama şansı yakaladım. O atmosferi yaşadım. Superclasico’ların hiçbirin unutamam. Ama içlerinden birini seçmem gerekirse, Mendoza’da oynadığımız ve benim golümle 1-0 kazandığımız derbiyi söyleyebilirim. Kariyerimde sadece bir tane Superclasico kaybettim.

Superclasico dünyanın en büyük derbisi. O ayarda başka bir derbi olduğuna inanmıyorum.

Sezon sonunda Kayserispor’da kalacak mısın?
İçinde bulunduğumuz durumun kritikliği nedeniyle kendimle alakalı çok fazla planım yok. İlk düşüncemiz Kayserispor’un Süper Lig’de yaşamasını devam ettirmek. Ben de elimden geldiğince takıma katkı sağlamak istiyorum. Sezon bittiği zaman tabii ki karşılıklı oturulup konuşulur. Benim o konuları şu an düşünmem ve açıklamada bulunmam takıma haksızlık olur.

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By