Juan Mata: Türkiye maçını unutamam

Sizlerden büyük ilgi gören Portekiz röportajlarına bir süre ara verip rotamızı İspanya’ya çeviriyoruz. İspanya’nın en doğu noktalarından biri olan Valencia’dayız. Milli oyuncumuz Mehmet Topal’ın formasını giydiği Valencia’da üç önemli röportaj gerçekleştirdik. Pablo Hernandez, Mata ve tabii ki Mehmet Topal, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

İlk konuğumuz takımın en dikkat çeken isimlerinin başında gelen İspanyol yıldız Juan Mata. Futbol yaşantısına Oviedo’da başlayan Mata, Real Madrid alt yapısının yetiştirdiği değerlerden. 4 yıl Real Madrid’de kalan ve iyi bir alt yapı eğitimi alan Mata için Valencia’ya transferi dönüm noktası oldu. Genç İspanyol, burada gösterdiği performansla şu an Avrupa transfer gündeminin en üst sıralarında yer alıyor. Premier Lig ekipleri Chelsea, Manchester City ve Liverpool onu kadrolarına katabilmek için kıyasıya bir yarışın içinde. İspanyol ve İngiliz gazeteleri de bu büyük ilgiyi sık sık manşetlerine taşıyor.

Valencia’da gösterdiği performansla İspanya A Milli Takım formasını da sırtına geçiren, hatta ilk maçında Türk Milli Takımı’na karşı sahaya çıkan, Mata, zekası, hızı ve tekniği ile dikkat çekiyor.

Şimdi sizleri Valencia’nın İspanyol yıldızı Juan Mata röportajı ile başbaşa bırakıyoruz.

-Real Madrid alt yapısında yetiştin. Valencia’ya geçişin nasıl oldu?
“Real Madrid ile kontratım bitmişti. Valencia da o günlerde A takımda oynama garantisi vererek iyi bir kontrat önerdi ve ben de kabul ettim. 2007’den beri Valencia’dayım.”

“REAL MADRID BENİ ÖNCE İYİ BİR İNSAN OLARAK YETİŞTİRDİ”

-Real Madrid alt yapısının sana kazandırdığı en önemli şey nedir?
“15-19 yaş arasında Real Madrid alt yapısındaydım. Real Madrid beni iyi bir futbolcu yetiştirmesinden önce, iyi bir insan olarak yetiştirdi. Hayatımda öğrendiğim çoğu şeyi Real Madrid alt yapısına borçluyum.”

-Bir gün seni yeniden Real Madrid’de görebilir miyiz?
“Valencia’da çok mutluyum ama bunu şu an için bilemiyorum.”

MESSI MI, RONALDO MU?

-Üst üste El Clasico maçları oynanıyor. Tabii akıllara gelen en önemli soruyu sana da yöneltmek isteriz. Messi mi, Ronaldo mu?
“Üst üste oynanan El Clasico’lardan sonra Messi’nin biraz daha önde olduğu gözüktü. Ama Ronaldo ve Messi tüm futbolculardan bir adım önde diyebilirim.”

-Türk futbolu ile ilgili neler biliyorsun?
“Bildiğim kadarıyla Türkiye’de insanlar dolu dolu futbolla yaşıyor. Özellikle derbi maçların atmosferi çok farklı. Güiza ve Guti gibi İspanyol oyuncular ve başka önemli oyuncular Türkiye’de futbol yaşantılarını sürdürüyor. Türk ligi her geçen gün önemini artırıyor.”

“MEHMET İSPANYOLCAYI ÖĞRENDİ TAM OLARAK ARAMIZA GİRDİ”

-Gelelim artık Mehmet Topal ile ilgili sorulara. Mehmet nasıl biri?
“Mehmet çok neşeli, sempatik ve güler yüzlü bir insan. İspanyolcayı öğrenip, aramıza girmek için ilk günden itibaren büyük çaba sarfetti. Artık İspanyolcayı öğrendi ve aramıza tam olarak girdi diye bilirim.”

-Peki nasıl bir futbolcu?
“Mehmet komple bir oyuncu. Hem çok iyi top kapıyor hem de ataklara çok iyi çıkıyor. Defans ve ofans yönü çok kuvvetli. Takımımızın değişilmez isimlerinden biri. İlk sezonunda bir oyuncunun bir takım için bu kadar önemli bir parça haline gelmesi dikkat çekici. Mehmet, Valencia’yı dengede tutan unsurların başında geliyor.”

-Mehmet, Galatasaray için de çok önemli bir oyuncuydu. Onun yokluğunu çok aradılar…
“Mehmet’in Valencia’ya gelişi, Galatasaray için kötü bir gelişme, bizim için ise çok faydalı bir transfer oldu.”

“TÜRKİYE MAÇINI UNUTAMAM”

-İspanya A milli takım formasıyla ilk maçını, Türkiye’ye karşı oynadın…
“Evet Bernabeu’da oynadığımız maç benim ilk A milli maçımdı. Kendi adıma gerçekten çok özel bir karşılaşmaydı. O maçı asla unutamam. Pique’nin golüyle 1-0 kazandık ama Türkiye’de son derece iyi bir futbol oynamıştı.”

-Sanırım Mehmet o maçta forma giymemişti…
“Karşılıklı oynayamamıştık. Çok komple ve güçlü bir oyuncu, bizim takımımız için büyük öneme sahip, o maçta yoktu ama Türk Milli Takımı için de en önemli isimlerden biri olduğunu düşünüyorum.”

“ARDA VE SEMİH MÜTHİŞ OYUNCULAR”

-Türkiye Milli Takımı’nda dikkatini çeken oyuncu kimdi?
“Hücumda mevkiinde oynayan Arda ve Semih Şentürk müthiş oyunculardı. İkisi de çok yetenekli.”

-Arda ve Semih’in, La Liga’ya transfer olması gündemde…
“Gerçekten mi? Hangi takımlar?”

-Arda’yı Atletico Madrid, Semih’i de Deportivo ve Sevilla’nın transfer etmek istediği konuşuluyor…
“Eğer o gün oynadıkları gibi performanslarını sürdürürlerse, İspanya’da da çok başarılı olurlar.”

“BÜTÜN KUPALARI ALIRIZ DEMEK ZOR”

-İspanya Milli Takımı üst üste Avrupa ve Dünya şampiyonluğuna uzandı ve duracak gibi de gözükmüyor. İspanya Milli Takımı’nın sırrı ne?
“İspanya Milli Takımı çok genç ve yetenekli oyunculardan kurulu. İki kupayı aldık ve çok büyük başarılar elde ettik. Ama önümüzdeki tüm turnuvaları kazanırız ve tüm kupaları alırız demek zor. Çünkü çok güçlü ülkeler var ve hep aynı düzeyde kalmak kolay değil.”

İNGİLİZLER ONUN PEŞİNDE…

-Belki de hakkında en merak edilen soruyu sona sakladık. Chelsea’ye transferin bir süredir gündemde. Abramovic’in senin için çok ısrar ettiğini okuyoruz. Ayrıca Manchester City ve Liverpool’un da transfer listesinde olduğun yazılıyor. Neler söyleyeceksin? Seni Premier League’de görebilir miyiz?
“Tıpkı La Liga gibi Premier League de çok kaliteli bir lig. Bu takımların bana ilgisi olduğunu ben de duyuyorum ve okuyorum. Ama ne olacağını şu an için bilemem. Valencia’da mutluyum ama futbol bu ne olacağını kimse bilemez.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By