Erdal Keser: Carrusca, Arda yüzünden oynayamıyor

11 Eylül 2006

Dış görünüşü nedeniyle soğuk bir insan olduğu düşünülen Erdal Keser ile Florya Metin Oktay Tesisleri’ndeki odasında bir araya geldiğim röportajda güler yüzü ve sıcak hareketleri bendeki bu ön yargıyı daha ilk dakikada yıktı. Gerets ve Stumpf’un da röportaj sırasında yanımızda olduğu söyleşide Erdal Hoca sorularıma içten yanıtlar verdi…

– Türkiye’ye gelen ilk gurbetçi oyunculardan birisiniz. Gurbetçi oyuncular Türk Futbolu’na neler kattı?

Türk Futbolu’nun gelişmesi gurbetçi ve yerli oyuncuların karışımıyla gerçekleşti. Avrupa’da eğitim alan Türk Futbolcular ve buradaki yerli oyuncuların birleşmesiyle Milli Takımımız başarılara ulaştı ve inşallah yeni başarılara da ulaşacak.

– Hocam Almanya’daki futbolculuk yıllarınızdan biraz bahseder misin?

Almanya’da küçük bir şehir takımımın alt yapısında futbola başladım. 17 yaşında Borussia Dortmund’un A genç takımına çağırıldım 1 senede orada oynadıktan sonra Dortmund’un A takımına çıktım.

– G.Saray’a gelişiniz nasıl oldu?

O yıllarda gurbetçi oyuncu olarak sayımız baya azdı, iyi oynayıp dikkatleri üzerimize çektik. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın listelerindeydik ama Galatasaraylılık ruhuyla tercihim tabi ki Galatasaray oldu.

– Galatasaray’a geldikten sonra yeniden Dortmund’a döndünüz…

Evet Galatasaray’a geldikten sonra Almanya’ya döndüm ve 1 yıl daha Dortmund’da top oynadım daha sonra kesin olarak Türkiye’ye döndüm.. Türkiye’ye dönüşümde önce 2 yıl Sarıyer’de oynadım ardından yeniden Galatasaray’a geldim ve 1995’e kadar sarı-kırmızılı formayı giydim.

“Bu sezon sonuna kadar bir scout ekibi kuracağız”

– Hocam Gençlerbirliği, Afrika ve Belçika’yı çok iyi tarıyor, yıldız adayı genç ve ucuz futbolcular buluyor. Sistemli ve iyi bir ekipleri var. Galatasaray’da oyuncu arayan böyle bir ekip var mı?

Galatasaray’ın böyle bir ekibi maalesef yok sadece dostlarımız arıyor ve iyi oyuncuları bize tavsiye ediyor. Scout sistemini çok yakında burada kurmak istiyoruz, çünkü bu çok önemli bir konu ve bu projelerimizden bir tanesi.

– Scout sistemini Galatasaray’a ne zaman geçecek?

Bu sezon içerisinde scout sistemini kesinlikle kuracağız.

“Appiah’ı kaçırdık bir daha Afrika’dan oyuncu getirmeyeceğiz”

– Galatasaray bir zamanlar denemek için Afrika’dan oyuncu getiriyordu ve bu oyuncular içinde Kingston, Appiah gibi isimler de vardı. Appiah’ın gidişiyle ilgili neler söylemek istersiniz…

Onları elimizden kaçırdığımız için bir daha getirmeyeceğiz. (Erdal Hoca kahkahayı patlatır…).

– Appiah’ın şu an Galatasaray’da olmasını ister miydiniz?

Bizim başka takımın oyuncularında gözümüz yok. Biz kendi kadromuzdan çok memnunuz.

– Geçen yıl yıldızı parlayan Aydın bu sezon şans bulamıyor. Bunun sebebi nedir?

Aydın çok başarılı bir futbolcu. Bu futbolda hep vardır, birden bire parlayan oyuncular için böyle dönemler yaşanması gayet doğal. Her futbolcu böyle dönemler geçirmiştir. Nuri Şahin için de bu geçerli, 17 yaşında yıldızı parladı ve şu an bir bocalama dönemi geçiriyor ama bu bocalama döneminden çok daha iyi bir şekilde geri dönecektir. Aydın da ne zaman iyiyse sahada olacaktır.

– Necati ile Hasan Şaş arasında sık sık yaşanan gerginlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onların arasında yaşananlar kazanma hırsından doğan bir şeydi. Bu konu artık kapandı.

– Ali Sami Yen’in zemini G.Antep maçında çok kötü olduğu görüldü.

Sami Yen’de bir takım etkinlikler olmuş yaz dönemi ve sahanın zemini bu hale gelmiş. Sahanın zemini gerçekten çok rezil bir durumda, belki de Türkiye’nin en kötü zemini şu anda.

“Şampiyonlar Ligi’nde gruptan 1. ya da 2. çıkarız”

– Olimpiyat Stadı’nın futbolcuları olumsuz etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

Taraftarlarımız stadı doldurursa olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Burada taraftarımıza görev düşüyor, doldursunlar ki bizde daha iyi oynayalım.

– G.Saray’ın kadrosu Şampiyonlar Ligi için yeterli mi?

Yeterli. 28 kişilik kadromuz var.

– Grupta kaçıncı olur Galatasaray?

1 ya da 2.

– Şampiyonlar Ligi maçlarında 200 bin taraftar hedefi belirlendi, bu rakama ulaşılabilecek mi?

Bu rakam hiç ütopik değil. Takımını desteklemek her taraftarın görevidir. Bilet fiyatları da ona göre ayarlanmış zaten. Şampiyonlar Ligi maçlarında eğer stadı dolduramıyorsak burada taraftar kendi kendine soru sormalıdır.

– Geçen seneki şampiyonluğu sürpriz olarak görüyor musunuz?

Asla böyle bir şey düşünmüyorum. Teknik ekip ve takım olarak her maç ve saniye buna inanmıştık. Bazı zor dönemler tabii geçirdik, özellikle maddi olarak ama bu zor dönemleri yardımlaşarak atlattık.

– Galatasaray sezona puan kayıplarıyla başladı. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Şanssız bir dönem geçiriyoruz. Çok gol pozisyonuna giriyoruz ama atamıyoruz, bu dönemi atlatacağız. Önemli olan pozisyonlara girebilmek, golcülerimizin de hepsi iyileşti. Necati, Ümit Karan ve Hasan Kabze’nin iyileşmesiyle bu pozisyonları artık gole çevireceğimizi düşünüyorum.

– Ön libero için dünyaca ünlü isimler gündeme geldi ancak hiçbiri takıma kazandırılamadı. Oyuncuların gelmeyişindeki sebep neydi?

Yalnızca maddi sebeplerdi, burada başka bir neden aramaya gerek yok.

– Inamato son dakika transferi mi?

Inamato hocamızın PSV’deyken bile istediği bir oyuncuydu, bizim listemizde de en başından beri yer alıyordu.

“Hakan Şükür Türkiye’nin en büyük golcüsü”

– Hakan Şükür’ün Milli Takım’da olması hala tartışılıyor…

Niye tartışılıyor ki! Hakan Türkiye’nin en büyük golcüsü, Milli Takım’ın en büyük gol silahı, onu kullanmaktan daha doğal bir şey olamaz.

– Aurelio Milli Takım’da ve diğer yabancı oyuncuların da Milli Takım’da oynaması gündemde. Bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bu olaya çok olumlu bakıyorum. Dünyanın gidişatı da bu yönde, herkes hangi pasaportu alıyorsa o ülkenin vatandaşı olduğundan dolayı o milli takımda oynama hakkı kazanıyor.

Biz Türkler nedense kendi kendimize bambaşka bir dünya çiziyoruz ve bu dünyadaki kurallar diğer ülkelere göre bambaşka oluyor. FIFA kuralları bizde de geçerli olduğu için bu uygulama gayet doğal.

– Bu uygulamanın genç Türk oyuncuların önünü kestiğini düşünüyor musunuz?

Hayır, iyi futbolcu her zaman ortaya çıkar. İyiyse geçsin Mehmet Aurelio’yu ve giysin Milli Takım formasını. Ben bunun genç oyuncuları daha da çok kamçılayacağını düşünüyorum. Çünkü bu rekabeti yükseltecektir ve genç oyuncular Aureilo veya başka yabancı oyuncuları geçmek için daha çok çalışacaktır.

“Erman Toroğlu hatasını kabul etmedi”

– Erman Toroğlu’yla, Ümit Karan’a sorduğu bir sorunun ardından, aranızda yaşananlar uzun süre konuşuldu.

Benim onunla herhangi bir sorumu yok. Galatasaray’ın haklarını korumak durumundayım çünkü teknik ekibin bir parçasıyım. Oyuncularımızla alay edilmesine izin vermeyiz. Böyle bir şey yapanlar da ‘yanlış yaptık’ büyüklüğünü gösteremiyorsa o da bizim sorumuz değil. Herkes hata yapabilir ancak hata yaptığını hala anlamıyorsa o kişinin kendisinde bir şeyler araması lazım.

– Erman Toroğlu’nun sorularına halen cevap vermiyorsunuz değil mi?

Hayır vermiyoruz.

“Carrusca’nın oynamama nedeni Arda”

– Carrusca büyük beklentilerle transfer edildi ancak şu ana kadar çok az süre aldı?

Carrusca gerçekten çok iyi bir oyuncu, Türkiye’ye alışması lazım. Carrusca’nın takıma girmesi an meselesi, oynamamasının nedeni ise Arda. Arda şu an çok formda, bizde bir kural vardır, formda olan formayı alır.

– Dünya’da beğendiğiniz oyuncular kimler?

Lampard, Gerard ve Ronaldinho. Günümüz futbolunda Lampard gibi takım oyuncularının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

– Süper Lig’de hakemler kötü bir sezon geçiriyor….

Hakemlerle ilgili bana hiçbir şey sorma. Hakemlerle ilgili hiçbir şey söylemek istemiyorum. Biliyorsun futbolculuk dönemlerimde de çok sorunlarım oldu hakemlerle. Benim profesyonel futbol oynadığım dönemlerden beri hakemlerin kendini geliştirdiğine şahit olamadım.

– Hocam siz de idmanlarda hakemlik yapıyorsunuz, kendinizi nasıl buluyorsunuz?

Ben onların yaptığı hataları yapmamaya çalışıyorum.

– Gerets ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Gerets’in gelmesiyle birlikte çok iyi bir ekip oluşturduk. Gerets çok sempatik ve açık sözlü bir insan. Bir hata gördüğü zaman herkesin yüzüne hemen söylüyor. Bunu iyi niyetli olarak yapıyor, bir daha bu hataların yaşanmaması için. O’nunla birlikte şampiyonluk yaşadık.

– İleride G.Saray’da teknik direktörlük yapmak gibi bir hedefiniz var mı?

Zaman her şeyi gösterir. Bakalım.

– Teşekkürler Erdal Keser…

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By