Ceyhun Eriş: Trabzonspor’dan neden gönderildiğimi bilmiyorum

30 Ocak 2009

Futbolumuzun yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan biri şüphesiz Ceyhun Eriş. Galatasaray ile başladığı profesyonel futbolculuk yaşamında sayısız takım değiştiren deneyimli oyuncu sezon başında transfer olduğu Şenol Güneş’in çalıştırdığı Güney Kore’nin FC Seoul takımından, ara transferde döneminde Ankaragücü’ne geri döndü.

Hilmi Sever’in sorularını yanıtlayan yetenekli oyuncu, hedeflerinin asla bitmediğini, fiziğinin el verdiği sürece futbol oynamaya devam edeceğini söyledi. Eriş’in en büyük sıkıntısı ise üzerine yapıştırılan sorunlu futbolcu imajı. Bir çok takımdan ayrılışının performansıyla ilgili olduğunu belirten deneyimli oyuncu, kariyerindeki en büyük eksikliğin ise A Milli Takım formasını giyememek olduğunu sözlerine ekledi.

İşte sorularımız ve Ceyhun Eriş’in yanıtları…

– Güney Kore’de yarım sezon geçirdin. Türkiye ile kıyasladığın zaman neler söylersin?

“Güney Kore’yi, ülkemiz ile kıyasladığım zaman futbol olarak bizden geride olduklarını söyleyebilirim. Bizim on sene önceki halimiz neyse şu anda onların da durumu o. Ama bazı yönlerde bizden dana iyiler, mesela maddi olarak. Yaşadığım şehir Seul de çok güzel bir şehirdi. Sosyal hayat yönünden de çok gelişmişti. Futbol Güney Kore’de geri planda olan bir spor dalı, çok fazla ilgi yok. Bizdeki tartışmasız bir numaralı spor olma durumu orda yok.”

– Türkiye’de başka hangi takımlardan transfer teklifi almıştın?

“Güney Kore’den ayrılmaya karar verdikten sonra Denizlispor ve Sivasspor ile görüşmelerim oldu. Yaklaşık altı senedir Ankara’da yaşıyordum ve Ankaragücü’nü tercih etmemde bu da etkili oldu. Ankaragücü ile şimdilik sezon sonuna kadar anlaştık.”

– 32 yaşındasın, futbol olarak çok geç bir yaş değil. Son olarak Yusuf Şimşek örneği var, 33 yaşında Beşiktaş’a transfer oldu. Ceyhun Eriş’in hedefleri devam ediyor mu?

“Bir işi yapmaya devam ettiğiniz sürece hedefleriniz bitmez, aktif olarak sporla ilişkimi kesene kadar hedefim olacak. Yaş olarak kafamda bir sınır yok, yaşa dayalı bir iş yapmıyoruz. Fiziğim el verdiği müddetçe bu işi yapacağım. Artık günümüzde yaşın sorun olmadığını görüyoruz, bir çok futbolcu otuz yedi otuz sekiz yaşında takımlarında oynuyor. Dediğim gibi fiziksel olarak yeterli olunduğu ve teknik direktörün sizi yeterli gördüğü sürece yaşın çok bir önemi yok. Benim işim futbol, başka bir el yeteneğim yok.”

– Çok farklı takımlarda görev yaptın ancak bir türlü A Milli Takımımız’da forma giyemedin. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksin?

“Milli Takım’a gitmeyi hala çok istiyorum. Şimdi otuz iki yaşındayım, bugüne kadar çok farklı takımlarda oynadım ama geriye dönüp baktığım zaman bir kez bile A Milli olamadım, bu benim için büyük bir eksiklik ve özlemdir. Bir şekilde bu eksiği tamamlamam lazım. Ordaki insanlar da performansımı görüp değerlendirirse A Milli Takım’da forma giymeyi bekliyorum. Futbolu bıraktığım güne kadar bu hedefim olacak. A Milli Takım’da forma giyemezsem gözüm arkada kalacak.”

“TRABZONSPOR’DAN NEDEN GÖNDERİLDİĞİMİ BİLMİYORUM”

– Ceyhun Eriş’in üzerine sorunlu futbolcu imajı adeta yapıştı…

“Çok fazla takım değiştirdiğim için sorunlu olduğumu zannediyorlar, takım değiştirince illa sorunlu olmazsınız. Bir şeylerden memnun olmayıp takım değiştirdiğim zaman sorunlu olduğum kararına vardılar. Sorunlu insanla uğraşmak kolay değildir ve biz zoru sevmiyoruz. Bir insanın arkasında durmak onu bir yerlere taşıyabilmek, bizim insanımız için çok zor ama onu yıkmak, eleştirmek çok kolay. Ankaragücü’nde oynarken Trabzonspor istedi ve o zaman tercihimi bu yönde kullanmıştım. Takım değiştirmelerimin çoğu performansımla ilgiliydi.

-Trabzonspor’dan ayrılışın çok ani oldu. Trabzonspor’dan neden gönderildin?

“Ersun Yanal’ın beni neden gönderdiğini bilmiyorum. Son maçımda çok iyi oynayıp Fenerbahçe’ye de iki gol atmıştım ve daha sonra gönderildim.”

Bursaspor’un yeni transferi Güney Koreli, Shin Young Rok’ı tanıyor musun?

“Güney Kore’de bütün isimler birbirine benziyor, kendi takım arkadaşlarımın ismini bile 1,5 ayda zorlukla öğrenebildim. Bursaspor’un yeni transferi umarım takımına faydalı olur. Mutlaka karşılaşmışızdır ama hatırlamıyorum. Orada da çok yetenekli oyuncular var her ülkede olduğu gibi.”

-Bu sezon ligimizde sürpriz bir şampiyon çıkabilir mi?

“Şampiyonluk yarışı maalesef ülkemizde bir kaç takımın etrafında dönüyor. Eğer daha fazla takım şampiyonluk için yarışırsa bu ligimizin kalitesini de yükseltecektir. Uluslararası başarılar da ancak böyle elde edilebilir. Avrupa’nın önde gelen liglerine baktığımızda 4-5 takımın Şampiyonlar Ligi’ne gittiğini görüyoruz. Türkiye’den sadece bir iki takım gidebiliyor. Niye bunun sayısı artmasın! Şampiyonluk yarışına yeniden dönecek olursak inşallah Anadolu’dan bir şampiyon çıkar. Ama bunun da yalnızca bir kez olması ve devamının gelmemesinin bir anlamı olmaz.”

-Ankaragücü bu sezon ligde kalacak mı?

“Küme düşmemek için oynayacağımızı sanmıyorum, biz çıkıp oynayacağız ve maçlarımızı kazanmaya çalışacağız. İnsanlara güzel futbol izlettirmeye çaba sarfedeceğiz, ondan sonrasını zaman gösterecek. Önemli olan bu işi layığıyla yapabilmek. Hiç bir seyirci takımının düşmesini istemez. Ben Ankara’yı ve Ankaragücü’nü seviyorum, potansiyeli olan bir takım, bazı sorunlar yaşıyor ama bu sorunları her takım yaşıyor. Sadece insanların biraz daha duyarlı ve anlayışlı olması lazım. Beklentileri iyi ayarlamak lazım.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By