Barış Memiş: 61 numarayı giymek istiyorum

20 Nisan 2008

Trabzon’daki röportajlarımıza, Trabzonspor’un yetiştirdiği yeni yıldızı Barış Memiş ile devam ediyoruz. Gökdeniz Karedeniz’in, Rusya’nın Rubin Kazan takımına transfer olmasının ardından tüm gözler Barış Memiş’in üzerine çevrildi. Önümüzdeki sezon bordo-mavili takımda Gökdeniz’in çıkardığı 61 numaralı formayı giymeye hazırlanan genç yıldız, Hilmi Sever’in sorularını yanıtladı.

-Öncelikle futbola nerede ve nasıl başladığını senden dinleyelim?
“Trabzonspor her yıl olduğu gibi okullarda seçmeler yapıyordu, ben de şansımı denemek istedim ve seçmelere girdim. İlk seçmelerde ben seçilemedim, üç-dört arkadaşımız alt yapıya gitti, ben sona kaldım. Tabii once seçilemeyince içimde bir korku oluştu daha sonra bir elemeye dahi tabi tuttular. Maçta bir şut çektim ve bu şut direkten döndü, daha sonra hoca maçtan sonra beni yanına çağırdı ve adımı-soyadımı aldı. Ertesi gün tesislerde olmamı söyledi ve Trabzonspor’da futbol hayatım böylece başlamış oldu.”

-A Takım’a Ersun Yanal döneminde mi çıktın?
“Ziya Doğan döneminde A Takım’a çıkma durumum söz konusu olmuştu, ancak Özkan Hoca izin vermemişti. Bana söylenenler de hep biraz beklemem yönündeydi, erken çıkarsam kaybolacağımı dile getiriyorlardı. Daha sonra Ersun Hoca geldi, PAF Takım ile A Takım arasında birçok maç oynadık, sağolsun hiçbir hocanın yapmayacağı şeyleri yaptı. Bu maçlarda beni beğendi ve Ersun Hoca sayesinde Trabzonspor A Takımı’nda oynamaya başladım.”

-Peki sen de kaybolurum, A Takıma erken çıkıyorum diye bir korku var mıydı?
“Sizin de bildiğiniz gibi Trabzon bir futbol tarlası… Trabzonspor alt yapısından A Takım’a çıkan çok yetenekli ama yaşantılarıyla, arkadaşlarına mesafeleriyle, hocalarıyla ilişkileriyle bir anda kaybolup giden isimler vardı. Hep bunları bana örnek verdiler, sen de onlar gibi olma dediler. Tabii başlangıçta içimizde bir korku oluştu ama hiç pes etmeden kararlılıkla çalışacağım zaman bu korkunun ortadan kalkacağına inandım ve şu anda da hiç böyle bir sorunum yok.”

“TRABZONSPOR GÖKDENİZ AĞABEY GİBİ ÇOK YILDIZ YETİŞTİRECEKTİR”

– Gökdeniz gittikten sonra Trabzonspor’da neler değişti?
“Gökdeniz Abi, Trabzonspor formasıyla Türkiye’ye mal olmuş bir yıldız. Tabii onun gitmesini çok istedik, Avrupa’da başarılı olup ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesi için… Trabzonspor, Gökdeniz Karadeniz gibi çok yıldız yetiştirecektir. Şu anda Gökdeniz Karadeniz’in veliahtı olarak gösterilmek benim için dünyadaki en büyük mutluluk. İnşallah ben de onun gittiği başarı dolu yoldan ilerlerim.”

– Gökdeniz, Rusya’ya gittikten sonra tüm gözler senin üzerine çevrildi. Trabzonspor’un kendi içinden yetiştirdiği yıldızlara verdiği önemi biliyoruz. Bu sende bir baskı yaratıyor mu?
“Gökdeniz ağabey tüm gençlere büyük destek vermiştir, hatta bana Beşiktaş ile oynadığımız ve benim kırmızı kart gördüğüm maçtan önce; ‘istersen git kendi kalene gol at, ben arkandayım ve sana güveniyorum’ dedi. Bu sözlerden de gençlere ne kadar güvendiği anlaşılmış olsa gerek. Bana olan destekten dolayı üzerimde çok fazla baskı hissetmiyorum.”

-Beşiktaş maçında gördüğün kırmızı karttan sonra neler hissettin?
“Şoktaydım, bir gün etkisinden kurtulamadım. Affedilecek miyim diye içimde şüphe oldu, daha sonra cezam kalktı ve çok mutlu oldum.”

“61 NUMARALI FORMAYI GİYMEK İSTERİM”

Yeni sezonda 61 numaralı formayı giymek istediğin konuşuluyor…
“Son günlerde bu konuda anketler de düzenleniyor. Ben tabii ki 61 numarayı giymeye aday olmak isterim. Doğup büyüdüğüm şehrin takımında o formayı giymek isterim. Yönetimimiz uygun görürse de bundan büyük şeref duyarım.”

-Taraftarınızla ilgili neler söyleyeceksin? Uzun süredir yüzleri gülmüyor…
“Trabzonspor seyircisi her şeyin anında olmasını istiyor. Hemen gol gelsin, takım çok iyi oynasın istiyor. Ama o sahanın içinde olmadıkları için bizim çabamızı da çok iyi anlamıyorlar. Keşke sahanın içinde olabilseler de bizim durumumuzu daha iyi anlasalar. Taraftarımız Türkiye’nin en büyük taraftarı ve bize her gerektiğinde destek vereceklerini biliyoruz.”

-Trabzonspor önümüzdeki sezon şampiyonluğa oynayabilir mi?
“Trabzonspor her seneye şampiyonluk parolasıyla başlar, rakipleri kim olursa olsun bu önemli değildir. Önümüzdeki sene de şampiyon olmak için elemizden gelen her şeyi yapacağız. Biz profesyonel futbolcularız ne olursa olsun takımımızın başarısı için mücadele edeceğiz, sonuçta buradan ekmek yiyiyoruz. Trabzonspor formasını en yukarıda tutmak için tümü gücümüzü sahaya yansıtacağız.”

-Yeteneklerini göz önününe aldığın zaman artı ve eksi özelliklerin neler?
“Her idmandan sonra özel çalışmalar yapıyorum, idman bittikten sonra da yaptıklarımı değerlendiriyorum. Acaba ne yapmalıyım ve kendimi nasıl daha fazla geliştiririm diye düşünüyorum.”

“FENERBAHÇE DAHA AVANTAJLI”

-Örnek aldığın isimler var mı?
“En başta Gökdeniz Karadeniz gibi bir futbolcu olmak isterim. Dünyada Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’yu beğeniyorum. Onları izlerken bende böyle bir yıldız olabilirim diye düşünüyorum. İnşallah böyle büyük bir oyuncu olurum.”

-Fenerbahçe ile ligin son haftasında çok kritik bir maça çıkacaksınız…
“Trabzonspor her maça galibiyet parolasıyla çıkar, rakibimiz kim olursa olsun kazanmak için maça başlıyoruz. İnşallah Fenerbahçe maçında da iyi oynayıp, sahadan galibiyetle ayırılırız. Kimin ne durumda olduğu bizi ilgilendirmez.”

-Şampiyonluk yarışında son 4 haftaya giriliyor, sence hangi takım ağır basıyor?
“Fenerbahçe’nin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Güzel bir rekabet var, sonuçta hak eden kazansın.”

-Avrupa’da hangi lig sana daha yakın geliyor?
“Her futbolcunun oynamak istediği İngiltere Premier Ligi’ni çok seviyorum.”

-Hedeflerin arasında neler var?
“Trabzonspor’da uzun yıllar oynamak istiyorum, tabii kulübüm de izin verirse ilerleyen yıllarda Avrupa’ya transfer olmak isterim.”

You may also like

0 comments

Leave a Reply

By